Jedynie prawda jest ciekawa


ACTA porażką rządu, obywateli i mediów

26.01.2012

ACTA jest porażką demokracji - można to śmiało powiedzieć. Wiedzą o tym świetnie osoby, które śledziły ten temat od lat. Ci, którzy o ACTA dowiedzieli się niedawno, mogą sięgnąć do tekstów archiwalnych i zobaczyć jak groteskowe były wydarzenia związane z ACTA.

ACTA jest porażką demokracji w szerszym znaczeniu. Oceniając to zjawisko, należy wziąć pod uwagę następujące fakty:

 1. Wybrani przez nas politycy ulegli niewybieranym przez nikogo twórcom ACTA.
 2. Stało się jasne, że na szczeblu międzynarodowym można przepchnąć coś, na co władze poszczególnych państw by się nie zgodziły.
 3. Media milczały o ACTA przez lata. Dziennik Internautów śledził ten temat od lat, ale za naszą porażkę uznajemy fakt, iż nie udało się nam zainteresować nim innych mediów i polityków (próbowaliśmy). Nie byliśmy jedyną gazetą obserwującą ACTA, ale byliśmy jedną z niewielu.
  Największe media nie spełniły roli "kontrolnej", jaka przysługuje im w demokratycznym państwie. Gdy ACTA przechodziła kolejne etapy negocjacji, telewizja i radio dyskutowały o krzyżach lub o kandydatce na posłankę, która dla władzy mogła się nawet rozebrać. To też jest element "porażki demokracji".
 4. W Polsce mieliśmy niedawno kampanię wyborczą. To był świetny czas, aby załatwić sprawę ACTA jeszcze przed podpisaniem porozumienia. Nie wyszło, a niektórzy próbowali.
 5. Obywatelom zarzuca się, że zareagowali zbyt późno. To jednak wynikało w dużej mierze z beztroski mediów, które zaniżyły znaczenie ACTA - przyznajmy to.
 6. Politycy ponieśli największą porażkę, choć oni jeszcze o tym nie wiedzą. Im wydaje się, że byli silni, że podpisali ważną międzynarodową umowę. Zawsze jednak wychodzi się źle na podpisywaniu czegoś, czego się wcześniej nie przeczytało.

Warto jednak zakończyć w tonie optymistycznym. ACTA musi przejść proces ratyfikacji. Jeśli nie odpuścimy i w konstruktywny sposób będziemy wpływać na działania rządu, jest szansa na powstrzymanie niebezpieczeństwa. To wymaga nie tylko siły tłumów, ale i dużej czujności. Nie spodziewajmy się bowiem, że teraz rząd zacznie być przejrzysty i uczciwy wobec nas. Nie. Przepychanie ważnych inicjatyw bez konsultacji widzieliśmy już nie raz. Pamiętacie Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych albo ustawę medialną?

Patrzenie rządowi na ręce nie jest łatwe - przyznają to nawet ludzie, którzy robią to zawodowo. Wymaga to pewnej uwagi i nawet szacunku dla przeciwnika. Po tym, co działo się w ostatnich dniach, duża część społeczeństwa ma powody, aby traktować rząd właśnie jak przeciwnika.

di.com.pl

[fot.sxc.hu]


Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook