Jedynie prawda jest ciekawa


ACTA pokazała kruchość władzy

26.01.2012

Polska ambasador w Japonii podpisała porozumienie w sprawie ACTA. Rząd zignorował w ten sposób społeczne, organizowane głównie przez młodzież, protesty.

Minister cyfryzacji Michał Boni osładza ten fakt grupom niezadowolonym twierdzeniami, że podpis nic nie znaczy. Wątpliwe by media twardo pytały: po co w takim razie kontrowersyjny pakt podpisywać?

Ale prawdziwie ważne pytanie dotyczy czego innego: co wynika z zaskakująco dużej, kilkunastotysięcznej, skali społecznego protestu? Czy naprawdę chodziło tylko o wolność Internetu? Nie. Tylko jedna stacja telewizyjnych, i zaledwie przez chwilę, pokazała wszystkie transparenty jakie trzymali demonstrujący w wielu miejscach w Polsce. A były to hasła mocno antyrządowe, bynajmniej nie ograniczające się do ACTA. Sporo o nastroju młodzieży mówiła też temperatura zgromadzeń – wściekłość na granicy rewolty. W Kielcach zresztą doszło do zamieszek.

Wszystko to pokazuje, że protesty te były dla rządu poważnym ostrzeżeniem. Frustracja wśród młodzieży, pozbawionej często szans na stałą pracę, etat, mieszkanie, a karmionej przez lata opowieściami o zielonej wyspie, narasta. Jak widać wystarczy iskra by doszło do serii wybuchów. Na razie mikrowybuchów, ale jest pewne iż rządowi specjaliści od propagandy mają o czym myśleć. Atmosfera rzekomego wyjątkowego sukcesu kraju budowana za pomocą prorządowych mediów, w sferze elektronicznej niemal monopolistycznych, już nie wystarcza ludziom mającym problemy z codziennym życiem. Wszystkich przecież dotyka seria podwyżek podatków, wzrost cen i mało optymistyczne perspektywy w firmach, gdzie polscy przedsiębiorcy, jak wynika z badań, szykują się do kolejnej fali dużych zwolnień. Napięcia społeczne, choć ukrywane, stają się coraz większe. Prawdopodobieństwo wybuchu społecznego rośnie.

Donald Tusk czuje się jeszcze bardzo pewnie. Fakt, że zlekceważył społeczne protesty w sprawie ACTA wskazuje iż będzie gotowy testować wytrzymałość systemu władzy, który Jan Filip Staniłko określił ostatnio jako „funkcjonalną partię typu gierkowskiego”. Piękna młodzież może sobie poskakać i pokrzyczeć, ale władza zrobi co zechce. Obywatelskość to tylko puste hasło. Dynamika ostatnich dni udowodniła jednak, że potęga systemu PO, choć ogromna, jest niezwykle krucha. Ta władza może pęknąć w każdej chwili.

Michał Karnowski

[Fot. Protest przeciwko ACTA w Gorzowie Wielkopolskim, 25 stycznia 2012 roku. PAP/Lech Muszyński]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook