Jedynie prawda jest ciekawa


„ABW przeradza się w teatr groteski”

17.04.2014

Rozmowa z Bogdanem Święczkowskim, byłym szefem ABW, prokuratorem w stanie spoczynku.

Stefczyk.info: media informują o sprawozdaniu ABW za rok 2013. W nim znajdują się m.in. informacje o wydaleniu z Polski rosyjskich szpiegów, czy o ujawnieniu przestępstw, które spowodowały straty rzędu 4 mld złotych. Czy ABW może być z siebie zadowolona?

Bogdan Święczkowski: Zwróćmy na początku uwagę na artykuł w „Gazecie Polskiej” o tym, że Donald Tusk i nowy szef Agencji zlikwidowali Departament Ochrony Interesów Ekonomicznych Państwa. W ABW takiej jednostki już nie ma, podobno została włączona w skład kontrwywiadu. Tam trafić miała jednostka zajmująca się zwalczaniem, godzących w podstawy ekonomiczne kraju. To jest skandal.

Dlaczego? Czym to skutkuje?

Jeśli taki departament włącza się do kontrwywiadu to później ABW w tym sektorze, cała Agencja pracuje tak jak widzimy. Pracuje źle. Wiemy na pewno, że ilość osób szpiegujących na rzecz Rosji czy Białorusi w Polsce, agentów czy oficerów kadrowych, jest bardzo wysoka. Fakt, że jedna czy dwie osoby zostały uznane za persona non grata w sytuacji, jaką mamy na Ukrainie i innych państwach UE, gdzie aktywność Rosjan jest wyższa, to nie jest powód do dumy. Szczególnie, że Agencja zaniedbuje jeden z najistotniejszych obszarów, jakimi ma się zajmować. Mówię właśnie o przestępczości godzącej w podstawy ekonomiczne kraju. Sama Agencja obserwuje natomiast w tej sprawie większą aktywność środowisk przestępczych.

Co z aktywnością antyterrorystyczną? ABW chwali się sprawą Brunona K. Tu jest powód do chwalenia Agencji?

Sprawa działalności antyterrorystycznej budzić może jedynie głuchy śmiech. Jeśli sprawa Brunona K. jest uznawana za sukces Agencji, to trudno mówić inaczej. ABW w mojej ocenie przeradza się coraz mocniej w teatr groteski. Służba podejmuje działania jak się zdaje tylko dla radości gawiedzi, a nie działa w interesie państwa.

Od niemal dwóch lat widzimy również teatr w podejściu rządzących do służb. Jak to wpływa na działanie Agencji?

Donald Tusk zapowiada publicznie, że będą istotne zmiany, które usprawnią ABW. Te zmiany są w projektowaniu. Tymczasem cichaczem poprzez zmiany w zarządzeniach premiera o statucie ABW dokonuje się istotnych zmian w Agencji, które ją osłabiają. Wiemy o tym jedynie dzięki dziennikarzom śledczym. W Agencji poza departamentem dotyczącym interesów ekonomicznych państwa zlikwidowano również jednostki zajmujące się przestępczością zorganizowaną czy korupcją. Zmiany na niekorzyść służby i państwa polskiego mają miejsce, ale dokonuje się ich w tajemnicy. Nikt o tym nie pisze i nie mówi, choć są one niekorzystne dla całego systemu bezpieczeństwa państwa, czy samej Agencji. Obecnie powstaje pytanie, kto zajmuje się zagrożeniami związanymi z bezpieczeństwem energetycznym Polski? Za moich czasów istniała wyspecjalizowana jednostka, która się tym zajmowała. Natomiast w sferze zagrożeń gospodarczych po aferze Amber Gold wprowadzono zmiany i zlikwidowano wyspecjalizowane w tym zakresie jednostki organizacyjne. To chyba nie jest przypadek.

Jaki buduje to obraz zmian dotyczących ABW?

Ocena może być tylko jedna, bardzo negatywna. Te decyzje obciążają Donalda Tuska, to są jego decyzje. Premier ma usta pełne frazesów na konferencjach prasowych, ale rzeczywistość jest szara i przeradza się w teatr bezradności.

Wydaje się, że mamy kolejny obszar tej bezradności. „Puls Biznesu” pisze, że mafia paliwowa w Polsce obradza się, ponieważ byli gangsterzy mafii pruszkowskiej wychodzą z więzienia, a pozycja nielegalnego rynku paliwowego jest coraz większa. O czym to świadczy?

To jest właśnie skutek tych zjawisk, o których mówiłem. W zadaniach ustawowych ABW ma wpisany obowiązek zajmowania się takimi przestępstwami. Mafia paliwowa to olbrzymia organizacja przestępcza, wieloodłamowa. Bardzo źle dla państwa, że w ten proceder angażują się byli przywódcy mafii tzw. „Pruszkowa”, że państwo nie potrafi ujawniać takich zagrożeń, że nie potrafi neutralizować ich już na etapie przygotowań, a także, że nie potrafi skutecznie ścigać tego rodzaju przestępstw. Państwo nie potrafi zlikwidować mafii paliwowej, choć skuteczne narzędzia są znane od lat. Z niewiadomych powodów za czasów Donalda Tuska tych zadań ustawowych nie traktuje się poważnie. Nic więc dziwnego, że gangsterzy znów wchodzą w sferę niebieskich kołnierzyków. To doprowadzić może do kolejnej wojny w środowiskach przestępczych, może dochodzić do aktów terroru kryminalnego. Za kilka miesięcy na terenie Warszawy mogą mieć miejsce zamachy, egzekucje... Szkoda, że w ABW, która ma także zwalczać takie zagrożenia i przestępczość, zlikwidowano departamenty, które zajmowały się tego typu zdarzeniami.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Abw.gov.pl]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook