Jedynie prawda jest ciekawa


Abp Michalik o ks. Bonieckim i anty-Kościele

07.11.2011

W czasie kazania wygłoszonego na zakończenie Podkarpackiego Forum Charyzmatycznego przewodniczący KEP abp Józef Michalik mówił o bardzo mocnym działaniu anty-Kościoła i sprawie milczenia ks. Bonieckiego.

- Trzeba powiedzieć, że żyjemy w czasie, kiedy bardzo mocno działa anty-Kościół, antyklerykalizm, ruch antyeklezjalny i ogólnie jest dużo tego ‘anty’ nastawienia – słowa abp. Michalika z jego kazania cytuje KAI.

Przewodniczący KEP podkreślił, że wokół Kościoła tworzy się wiele kłamliwych teorii. - Zarobki Kościoła, pieniądze, na które jest rzekomo tak łakomy albo podatki, których rzekomo nie płaci – to wszystko nieprawda. Wypadek biskupa, przez którego jakiś policjant poszedł do więzienia też jest nieprawdą. To są różne historie. Przecież nikogo nie wsadzają do więzienia za niegrzeczność – mówił metropolita przemyski.

Hierarcha sprzeciwił się również uderzającym w Kościół krytycznym wypowiedziom na temat przełożonych zakonnych ks. Adama Bonieckiego, którzy ograniczyli mu kontakty z mediami. - Gdy mu przełożony cofa jurysdykcję, to go dziennikarze będą bronić. Bo musi być znak, że prześladowany jestem, bo mnie zmuszają do posłuszeństwa zakonnego – powiedział abp Michalik. Hierarcha zaznaczył, że posłuszeństwo polega na zjednoczeniu woli danego człowieka z wolą przełożonego. - Wtedy widzę, nawet po ludzku bezsens, w innej perspektywie – powiedział.

To dobrze, że przedstawiciele Kościoła zabierają głos w sprawie ks. Bonieckiego. Jest to sprawa budząca ogólnospołeczne zainteresowanie, eksploatowana w mediach. Media mają temat dotyczący Kościoła – abstrahuję teraz od intencji, jakimi część z nich się kieruje – i po prostu Kościół powinien się wypowiedzieć – mówi dla Stefczyk.info Ewa K. Czaczkowska, publicystka „Rzeczpospolitej” zajmująca się sprawami Kościoła.

Dodaje również, że jeśli rzecz tyczy się znanych osób, w tym przypadku księży, jak obecnie ks. Boniecki, a wcześniej m.in. ks. Isakowicz-Zaleski czy ks. Jankowski, to trudno oczekiwać, że media nie podejmą tematu. – Zabrakło mi tu jednak jasnego komunikatu ze strony prowincjała marianów – ubolewa Czaczkowska. Wyjaśnia, że dobrze by było, gdyby prowincjał wyszedł i wytłumaczył ludziom, o co chodzi, dlaczego takie decyzje.

Komunikat w sprawie ks. Bonieckiego, który jest przecież częścią Kościoła, przydałby się nam, ludziom wierzącym, i nie mówię teraz o sobie jako o dziennikarce. Taki komunikat byłby wskazany, bo w przeciwnym razie ludzie wierzący pozostają z informacjami mediów, ich domysłami i różnorakimi sugestiami – argumentuje Czaczkowska.

RoJ
fot. Dariusz Delmanowicz/Przemyska.pl

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook