Jedynie prawda jest ciekawa


Abp Michalik o ks. Bonieckim i anty-Kościele

07.11.2011

W czasie kazania wygłoszonego na zakończenie Podkarpackiego Forum Charyzmatycznego przewodniczący KEP abp Józef Michalik mówił o bardzo mocnym działaniu anty-Kościoła i sprawie milczenia ks. Bonieckiego.

- Trzeba powiedzieć, że żyjemy w czasie, kiedy bardzo mocno działa anty-Kościół, antyklerykalizm, ruch antyeklezjalny i ogólnie jest dużo tego ‘anty’ nastawienia – słowa abp. Michalika z jego kazania cytuje KAI.

Przewodniczący KEP podkreślił, że wokół Kościoła tworzy się wiele kłamliwych teorii. - Zarobki Kościoła, pieniądze, na które jest rzekomo tak łakomy albo podatki, których rzekomo nie płaci – to wszystko nieprawda. Wypadek biskupa, przez którego jakiś policjant poszedł do więzienia też jest nieprawdą. To są różne historie. Przecież nikogo nie wsadzają do więzienia za niegrzeczność – mówił metropolita przemyski.

Hierarcha sprzeciwił się również uderzającym w Kościół krytycznym wypowiedziom na temat przełożonych zakonnych ks. Adama Bonieckiego, którzy ograniczyli mu kontakty z mediami. - Gdy mu przełożony cofa jurysdykcję, to go dziennikarze będą bronić. Bo musi być znak, że prześladowany jestem, bo mnie zmuszają do posłuszeństwa zakonnego – powiedział abp Michalik. Hierarcha zaznaczył, że posłuszeństwo polega na zjednoczeniu woli danego człowieka z wolą przełożonego. - Wtedy widzę, nawet po ludzku bezsens, w innej perspektywie – powiedział.

To dobrze, że przedstawiciele Kościoła zabierają głos w sprawie ks. Bonieckiego. Jest to sprawa budząca ogólnospołeczne zainteresowanie, eksploatowana w mediach. Media mają temat dotyczący Kościoła – abstrahuję teraz od intencji, jakimi część z nich się kieruje – i po prostu Kościół powinien się wypowiedzieć – mówi dla Stefczyk.info Ewa K. Czaczkowska, publicystka „Rzeczpospolitej” zajmująca się sprawami Kościoła.

Dodaje również, że jeśli rzecz tyczy się znanych osób, w tym przypadku księży, jak obecnie ks. Boniecki, a wcześniej m.in. ks. Isakowicz-Zaleski czy ks. Jankowski, to trudno oczekiwać, że media nie podejmą tematu. – Zabrakło mi tu jednak jasnego komunikatu ze strony prowincjała marianów – ubolewa Czaczkowska. Wyjaśnia, że dobrze by było, gdyby prowincjał wyszedł i wytłumaczył ludziom, o co chodzi, dlaczego takie decyzje.

Komunikat w sprawie ks. Bonieckiego, który jest przecież częścią Kościoła, przydałby się nam, ludziom wierzącym, i nie mówię teraz o sobie jako o dziennikarce. Taki komunikat byłby wskazany, bo w przeciwnym razie ludzie wierzący pozostają z informacjami mediów, ich domysłami i różnorakimi sugestiami – argumentuje Czaczkowska.

RoJ
fot. Dariusz Delmanowicz/Przemyska.pl

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook