Jedynie prawda jest ciekawa

Abp Martyniak o Ukrainie: "Brat strzela do brata"

23.01.2014

To bratobójstwo nastawiać jednych na drugich – mówi w rozmowie z KAI abp Jan Martyniak, komentując ostatnie wydarzenia w Kijowie. Zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce podkreśla, że ludzie domagają się sprawiedliwości i mają do tego prawo. Jak zaznacza, na Ukrainie można się spodziewać każdego scenariusza. Zdaniem hierarchy, ratunkiem jest nie przemoc, ale dialog oraz szczera modlitwa do Boga, „by w jakiś sposób sam wkroczył w te sprawy przez swoją Opatrzność”.

KAI: Jak Ksiądz Arcybiskup ocenia obecną sytuację na Ukrainie? Ostanie dni są bardzo niespokojne.

Abp Jan Martyniak: Demokracja, wolność mierzy się ofiarami. W Polsce było to samo, ginęli robotnicy przy strajkach, opozycja była prześladowana. Polsce udało się ten etap szczęśliwie przejść, Ukraina w to wchodzi. Chociaż wydawało się, że bezboleśnie odzyskała niepodległość, ale nad tym ktoś czuwa, by tej niepodległości nie było i to bardzo skutecznie, jak widzimy. Ukraina nie jest wolna, trzeba to powiedzieć. To często są tylko pozory i dlatego ci ludzie mają dosyć. Tak wielki kraj z takimi bogactwami, a większość mieszkańców bieduje! To jest bardzo przykre. Jak się to wszystko dalej potoczy, to jest w rękach Boga. Arcybiskup większy Światosław zawsze zachęca, by uniknąć rozlewu krwi. Kościół prawosławny Patriarchatu Kijowskiego i Kościół rzymskokatolicki, i Kościoły protestanckie – również. Brat strzela do brata i to jest straszne. To bratobójstwo nastawiać jednych na drugich. Naród chce sprawiedliwości i ma prawo do tego.


Kościoły apelują o uniknięcie rozlewu krwi. Do niego doszło, są ofiary śmiertelne. Chyba można powiedzieć, że wydarzyło się to, co mogło najgorszego.

- Tak, to jest prawda. „Krew sprawiedliwego Abla woła do nieba” i Pan Bóg na pewno na tą krew wejrzy.Co w tym momencie powinien zrobić naród i Kościół na Ukrainie?

- Kościół robi to, co może: głosi naukę Chrystusa. Nic więcej nie może. Nie może się wprost włączać w politykę, bo to nie jest jego zadanie, ale domagać się sprawiedliwości, zająć się tymi ludźmi, być z nimi. To jest nasze zadanie: stać przy tych ludziach.Protestujący już dwa miesiące wytrwale stoją na Majdanie.


- To jest fenomen, widać determinację ludzi, widać, że oni chcą dla Ukrainy dobra, chcą, by żyło się spokojnie, by było lepiej. Chcą demokracji, opieki, godnej zapłaty. Przecież wielu z nich wyjeżdża [zagranicę], a to są miliony osób.Jak się potoczą dalsze losy Ukrainy? Czy protestujący zostaną wysłuchani?

- Trudno przewidzieć, można się wszystkiego spodziewać. Z zewnątrz można interweniować tylko przez dyplomację, nie można najechać na inne państwo. Tylko dobre rozmowy pomogą i przede wszystkim szczera modlitwa do Boga, by w jakiś sposób sam wkroczył w te sprawy przez swoją Opatrzność. To możemy i o to się modlimy.Jak się powinni zachować Polacy i Ukraińcy mieszkający w Polsce, co mogą w tej sytuacji zrobić?


- Przede wszystkim okazać życzliwość tym ludziom, bo nikt nie wie, co jeszcze się wydarzy. Granice mogą zostać zamknięte, a może rząd zechce się pozbyć części społeczeństwa, które jest w opozycji.Możemy też założyć optymistyczny scenariusz, że w końcu uda się doprowadzić do przemian?


- Tak, oczywiście. Ukraina ma patrona św. Michała. Ale z Michałem walczył ktoś inny. Św. Michał jest silniejszy, ale zło też jest obecne, jest mocne i może jeszcze stać się wiele złego.


Rozmawiał Paweł Bugira, KAI
Greg
[fot. PAP/EPA]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook