Jedynie prawda jest ciekawa

Abp Hoser: Ukraina potrzebuje mądrości

22.02.2014

Przyszłość Ukrainy zależy od mądrości tych, którzy biorą odpowiedzialność za sytuację kraju. Nie możemy jednak zapominać, że podobnie mądrość jak i pokój są darem Boga - przypomniał abp Henryk Hoser.

Stąd zdaniem biskupa warszawsko-praskiego - tak ważne jest wsparcie mieszkańców Ukrainy w tym trudnym dla nich momencie historii.

Jedną z takich dróg są modlitwa i post, do których zachęciła wiernych Konferencja Episkopatu Polski. – Jest to wyraz naszej braterskiej miłości i solidarności z całym narodem ukraińskim, który w ostatnich dniach doświadczył ogromnej tragedii. - Społeczne protesty przybrały tam bowiem wymiar niezwykłego cierpienia ludzi, którzy walcząc o swoją godność i możliwość samostanowienia jako naród, stracili swoich najbliższych - zauważył abp Hoser.

Biskup warszawsko-praski przyznał, że z uwagi na uwarunkowania geopolityczne sytuacja na Ukrainie jest bardzo złożona i nie wiadomo do końca w którym kierunku się potoczy – Jest to kraj położny geograficznie na styku Europy Środkowo-Zachodniej i Wschodniej a zatem na granicy tradycji kultury łacińskiej i kultury bizantyjskiej. Nie wiadomo więc według jakiego modelu ma się dalej kształtować. Poprzez doświadczenia historyczne Ukraina Zachodnia jest zapatrzona w kulturę łacińską, która tworzyła Europę. Natomiast takie obszary jak Krym, które tradycyjnie należały do Rosji zostały przyłączone do Ukrainy dopiero przez Chruszczowa – przypomniał abp Hoser.

Zwrócił on również uwagę, że Ukraina jest bardzo młodym państwem, które nie ma zbyt długich tradycji. - W całej swojej historii bardzo krótko istniała jako byt suwerenny. Przez większość czasu funkcjonowała pod bardzo silnym wpływem Rosji najpierw carskiej, później sowieckiej.

Tymczasem młode pokolenie Ukraińców, które miało już okazję poznać życie w krajach Europy Zachodniej, chciałoby także u siebie żyć w warunkach jakie zapewniają dobrze pojęte prawa człowieka oraz mieć możliwość wpływu na życie społeczne i polityczne. Stąd obecna sytuacja i te dramatyczne wydarzenia na Majdanie są w pewnym sensie wyrazem umacniania się tożsamości narodu ukraińskiego – powiedział abp Hoser. Przypomniał jednocześnie, że naród jest wyższą formą organizacji społecznej niż państwo.

Zdaniem biskupa warszawsko-praskiego przyszłość będzie zależała od mądrości, tych którzy biorą odpowiedzialność za sytuację kraju zarówno po jednej jak i po drugiej stronie sceny politycznej. - Jako ludzie wiary możemy im w tym pomóc poprzez podjęcie modlitwy i postu w intencji tego, co się tam dzieje. Chrystus uczył swoich apostołów, że w najtrudniejszych, skrajnych sytuacjach są to jedne z najskuteczniejszych środków w walce duchowej z siłami zła. Modlitwa i post angażują bowiem moc Ducha Świętego – przypomniał biskup warszawsko-praski.

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 2. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 3. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 4. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 5. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 6. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 7. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook