Jedynie prawda jest ciekawa


Abp Hoser: Ukraina potrzebuje mądrości

22.02.2014

Przyszłość Ukrainy zależy od mądrości tych, którzy biorą odpowiedzialność za sytuację kraju. Nie możemy jednak zapominać, że podobnie mądrość jak i pokój są darem Boga - przypomniał abp Henryk Hoser.

Stąd zdaniem biskupa warszawsko-praskiego - tak ważne jest wsparcie mieszkańców Ukrainy w tym trudnym dla nich momencie historii.

Jedną z takich dróg są modlitwa i post, do których zachęciła wiernych Konferencja Episkopatu Polski. – Jest to wyraz naszej braterskiej miłości i solidarności z całym narodem ukraińskim, który w ostatnich dniach doświadczył ogromnej tragedii. - Społeczne protesty przybrały tam bowiem wymiar niezwykłego cierpienia ludzi, którzy walcząc o swoją godność i możliwość samostanowienia jako naród, stracili swoich najbliższych - zauważył abp Hoser.

Biskup warszawsko-praski przyznał, że z uwagi na uwarunkowania geopolityczne sytuacja na Ukrainie jest bardzo złożona i nie wiadomo do końca w którym kierunku się potoczy – Jest to kraj położny geograficznie na styku Europy Środkowo-Zachodniej i Wschodniej a zatem na granicy tradycji kultury łacińskiej i kultury bizantyjskiej. Nie wiadomo więc według jakiego modelu ma się dalej kształtować. Poprzez doświadczenia historyczne Ukraina Zachodnia jest zapatrzona w kulturę łacińską, która tworzyła Europę. Natomiast takie obszary jak Krym, które tradycyjnie należały do Rosji zostały przyłączone do Ukrainy dopiero przez Chruszczowa – przypomniał abp Hoser.

Zwrócił on również uwagę, że Ukraina jest bardzo młodym państwem, które nie ma zbyt długich tradycji. - W całej swojej historii bardzo krótko istniała jako byt suwerenny. Przez większość czasu funkcjonowała pod bardzo silnym wpływem Rosji najpierw carskiej, później sowieckiej.

Tymczasem młode pokolenie Ukraińców, które miało już okazję poznać życie w krajach Europy Zachodniej, chciałoby także u siebie żyć w warunkach jakie zapewniają dobrze pojęte prawa człowieka oraz mieć możliwość wpływu na życie społeczne i polityczne. Stąd obecna sytuacja i te dramatyczne wydarzenia na Majdanie są w pewnym sensie wyrazem umacniania się tożsamości narodu ukraińskiego – powiedział abp Hoser. Przypomniał jednocześnie, że naród jest wyższą formą organizacji społecznej niż państwo.

Zdaniem biskupa warszawsko-praskiego przyszłość będzie zależała od mądrości, tych którzy biorą odpowiedzialność za sytuację kraju zarówno po jednej jak i po drugiej stronie sceny politycznej. - Jako ludzie wiary możemy im w tym pomóc poprzez podjęcie modlitwy i postu w intencji tego, co się tam dzieje. Chrystus uczył swoich apostołów, że w najtrudniejszych, skrajnych sytuacjach są to jedne z najskuteczniejszych środków w walce duchowej z siłami zła. Modlitwa i post angażują bowiem moc Ducha Świętego – przypomniał biskup warszawsko-praski.

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook