Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Abp Hoser: Musimy zgłębić tajemnicę krzyża!

08.06.2014

Abp diecezji warszawsko-praskiej przyjął od uczestników spotkania w Lednicy znaki Światowych Dni Młodzieży - Krzyż i Ikonę Matki Boskiej.

Znaki Światowych Dni Młodzieży - Krzyż i ikona Matki Bożej "Salus Populi Romani" trafiły do diecezji warszawsko-praskiej. Do katedry św. Floriana przywiozła je ze spotkania w Lednicy delegacja młodzieży. Peregrynację znaków zainaugurowała uroczysta Msza św., której przewodniczył abp Henryk Hoser. W homilii nazwał on krzyż i ikonę żywą katechezą, która ma otworzyć ludzkie serca na działanie Ducha Świętego.

– Nie wystarczy nosić krzyż na swojej piersi czy zawiesić go w swoim domu. Jeśli nie zgłębimy jego tajemnicy nie jesteśmy w stanie zrozumieć na czym polegała ofiara Chrystusa, dlaczego On zmarł i zmartwychwstał pokonując na krzyżu śmierć – podkreślił kaznodzieja. 

Zwrócił on również uwagę, że pod krzyżem Chrystusa stała Maryja, która jest Jego żywą monstrancją. - Ona jest przecież oblubienicą Ducha Świętego. To dzięki Jego mocy poczęła Ona w swoim dziewiczym łonie Jezusa – przypomniał abp Hoser zachęcając do adoracji ikony Matki Bożej "Salus Populi Romani".
- Ikona to nie jest zwykły obraz, czy ilustracja, ale jak uczył nas Jan Damasceński jest to znak widzialny Niewidzialnego. Poprzez ikonę Bóg do nas przemawia. Jest to Pismo Święte w liniach, kolorach i kształtach – tłumaczył kaznodzieja.

Abp Hoser zwrócił się także do wiernych aby z radości przyjęli młodzież, która przybędzie do Polski na Światowe Dni Młodzieży. Jak zaznaczył do samej diecezji warszawsko-praskiej ma przyjechać około 10 tys. ludzi. - Niech nasze domy i nasze kościoły będą dla nich otwarte. Niech ta jedność Ducha Świętego mimo różnic języków ukaże się w jedności gestów, życzliwości, wspólnej modlitwy, wspólnej adoracji oraz przynależności do tego samego Kościoła, który jest nasza Matką – zaapelował bp warszawsko-praski.

Z katedry znaki zostaną przewiezione do parafii Świętej Rodziny na Zaciszu, następnie nawiedzą bazylikę Najświętszego Serca Jezusowego na Kawęczyńskiej skąd trafią do poszczególnych akademickich ośrodków duszpasterskich.

mc,PAP
[fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk]
Słowa kluczowe:

młodzież

,

homilia

,

Hoser

,

krzyż

Warto poczytać

 1. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 2. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 3. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 4. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 5. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 6. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 7. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 8. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook