Jedynie prawda jest ciekawa


Abp Hoser: Jan Paweł II - nie tylko święty, ale i Wielki

24.04.2014

To był papież dalekosiężnych wizji, które realizował pod działaniem Ducha Świętego - mówi Stefczyk.info abp Henryk Hoser.

Stefczyk.info: Przed nami kanonizacja Jana Pawła II. Wiele osób wyraża rozczarowanie, że jak dotąd Polacy przeżywają to wydarzenie raczej letnio. Co się dzieje z naszą wspólnotą?

Abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski: Jest mi trudno zinterpretować postawę, o której pan mówi. Sądzę, że dziś ludzie reagują na wydarzenia pod wpływem bodźców zewnętrznych, pod wpływem narzucanych im emocji i przekazu medialnego, a nie kierując się racjonalnością. Wielu nie jest więc w stanie dostrzec ani rangi czekającego nas wydarzenia, ani też niebywałego wkładu Jana Pawła II w bieżącą historię, także w teologię Kościoła katolickiego. Był to w końcu trzeci co do długości pontyfikat w dziejach. Pamiętajmy też, że Ojciec Święty odszedł od nas w 2005 roku, a więc już parę lat minęło, i ta żywa, emocjonalna pamięć mogła nieco przygasnąć. Teraz ta pamięć musi przejść do głębszej świadomości społecznej. Trochę jak z Ewangelią, która zawsze musi być inkulturowana, wpisana w miejscową kulturę, i jednocześnie wcielona w człowieka. Tak nauczał zresztą Jan Paweł II Wielki - bo on moim zdaniem zasługuje na miano papieża Wielkiego, tak jak Leon Wielki czy Grzegorz Wielki, działający zresztą w podobnych historycznie sytuacjach.

Co oznacza świętość papieża-Polaka?

Jan Paweł II będzie świętym, do którego można się modlić, i poprzez którego można osiągnąć pewne dobra. Tak, jak modlimy się do świętego Antoniego, gdy coś zgubimy, albo do św. Apolonii, gdy boli nas ząb. To jest właśnie ten urok świętych obcowania, którego trzeba doświadczyć, by zrozumieć.

Ksiądz arcybiskup znał Jana Pawła II osobiście. Czy spotkaniom z Nim towarzyszyło poczucie, że to święty człowiek?

Było poczucie, że spotykam się wyjątkowym człowiekiem. I z wyjątkowym człowiekiem. Nigdy nie miałem też wątpliwości co do absolutnej integralności jego wiary. Tak był od wczesnego dzieciństwa, jego wiara była naprawdę integralna. Nie sądzę, by w tej sferze miał kiedykolwiek jakiekolwiek wątpliwości. I tę wiarę wyrażał. W tym znaczeniu był monolitem. Jego czyn wynikał z tego, kim był. Ten jego monolityzm do dziś mnie zdumiewa. To nie był papież wahań. To był papież klarownych, dalekosiężnych wizji, które realizował, nie mam cienia wątpliwości, pod działaniem Ducha Świętego.

Za mało zdajemy też sobie sprawę z tego, że był człowiekiem wyrastającym z niezwykle czystej kultury polskiej. I tak jego polskość zachwyciła świat!

Papież swoją polskość eksponował. Mówił o polskiej kulturze na forum ONZ, na forum UNESCO, pisał o tym w swojej książce "Pamięć i tożsamość". Identyfikował się zwłaszcza z wysoką kulturą polską, którą doskonale znał. Był przecież wielkim znawcą literatury, jego ulubionym okresem był romantyzm, z Norwidem i innymi wieszczami na czele, nawet z Wyspiańskim. Ojciec Święty widział wielkość kultury polskiej, o której dziś zapominamy. Dziś wszystko spłaszczamy, co jest do spłaszczenia, dziś wszystko zmniejszamy z tego, co było wielkie. Trzeba więc obudzić ducha wspólnotowego, żebyśmy mogli nawiązać do tego wszystkiego, co było w naszej kulturze naprawdę wysokiego lotu.

[fot: PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook