Jedynie prawda jest ciekawa


Abp Hoser do młodych: Jesteście odpowiedzialni za Kościół

28.03.2015

W kazaniu abp Henryk Hoser zwrócił młodzieży uwagę, że podstawą życia wiary jest osobowe spotkanie z żywym Bogiem.

Jesteście odpowiedzialni za Kościół - podkreślił abp Henryk Hoser zwracając się młodych. W ramach diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży bp warszawsko-praski przewodniczył Liturgii Słowa w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana. Po niej odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu w czasie której gimnazjaliści złożyli na ręce bp Marka Solarczyka podania z prośbą o sakrament bierzmowania.

W spotkaniu wzięło udział ponad 1,5 tys. młodych ludzi z całej diecezji.

Przygotowaniem do Liturgii Słowa była konferencja ks. Łukasza Żaka. Przekonywał w niej młodzież, że Bóg powołuje każdego człowieka do życia szczęśliwego. – Jezus nie przyszedł uczynić z naszego życia jakiejś traumy, nie kazał nam zakładać worów pokutnych i klęczeć na grochu. On chciał aby każdy z nas miał życie piękne, życie, które daje prawdziwą satysfakcję. Nie pozwólcie więc sobie na przeciętność, na dziadostwo które lansuje współczesny świat posługując się jednie pozorami i pięknymi opakowaniami – zaapelował ks. Żak. 

W kazaniu abp Henryk Hoser zwrócił młodzieży uwagę, że podstawą życia wiary jest osobowe spotkanie z żywym Bogiem. – Bez tego nigdy nie będziecie dojrzałymi chrześcijanami – podkreślił. 

- Jeżeli będziecie tylko o Panu Bogu myśleć, albo rozmawiać czy nawet o Nim pisać ale nigdy się do Niego nie zwrócicie bo będzie dla was jakąś odległa ideą, wówczas nie jesteście ludźmi prawdziwie wierzącymi – powiedział kaznodzieja. Dodał przy tym, że do kościoła idzie się przede wszystkim na spotkanie z Bogiem a dopiero później na spotkanie z drugim człowiekiem. 

Biskup warszawsko-praski zwrócił również uwagę, że wraz z przyjęciem sakramentu bierzmowania, chrześcijanin włączony jest w misję Jezusa Chrystusa i staje się odpowiedzialny za Kościół, który jest wspólnotą wierzących. – Mamy być pomazańcami, czyli namaszczonymi, którzy są zaangażowani w realizuję mesjańskiego programu Chrystusa. Mamy nieść innym Dobrą Nowinę o zbawieniu. Mamy opatrywać złamane ludzkie serca. Mamy wnosić pokój i radość tam gdzie jest smutek – powiedział abp Hoser.

Podkreślił, że nie da się nieść innym Boga jeśli samemu żyje się w grzechu i różnego rodzaju uzależnieniach. - Każde uzależnienie jest więzieniem. Potrzebujemy więc pomocy Ducha Świętego, który przywraca nam prawdziwą godność i ochotę do życia. On przychodzi z pomocą naszej ludzkiej słabości udzielając nam swoich darów abyśmy umieli oprzeć się pokusom tego świata – tłumaczył bp warszawsko-praski. 

Po Liturgii Słowa odbyła się Adoracja Najświętszego Sakramentu w czasie której młodzież złożyła na ręce bp. Marka Solarczyka podania z prośbą o sakrament bierzmowania. Następnie każdy z kandydatów otrzymał pasterskie błogosławieństwo. Na zakończenie odśpiewano diecezjalny hymn Światowych Dnia Młodzieży. 
Doroczny zjazd zwieńczył poczęstunek w podziemiach katedry warszawsko-praskiej.

mc,KAI
[fot. 

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook