Jedynie prawda jest ciekawa


Abp Hoser do młodych: Jesteście odpowiedzialni za Kościół

28.03.2015

W kazaniu abp Henryk Hoser zwrócił młodzieży uwagę, że podstawą życia wiary jest osobowe spotkanie z żywym Bogiem.

Jesteście odpowiedzialni za Kościół - podkreślił abp Henryk Hoser zwracając się młodych. W ramach diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży bp warszawsko-praski przewodniczył Liturgii Słowa w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana. Po niej odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu w czasie której gimnazjaliści złożyli na ręce bp Marka Solarczyka podania z prośbą o sakrament bierzmowania.

W spotkaniu wzięło udział ponad 1,5 tys. młodych ludzi z całej diecezji.

Przygotowaniem do Liturgii Słowa była konferencja ks. Łukasza Żaka. Przekonywał w niej młodzież, że Bóg powołuje każdego człowieka do życia szczęśliwego. – Jezus nie przyszedł uczynić z naszego życia jakiejś traumy, nie kazał nam zakładać worów pokutnych i klęczeć na grochu. On chciał aby każdy z nas miał życie piękne, życie, które daje prawdziwą satysfakcję. Nie pozwólcie więc sobie na przeciętność, na dziadostwo które lansuje współczesny świat posługując się jednie pozorami i pięknymi opakowaniami – zaapelował ks. Żak. 

W kazaniu abp Henryk Hoser zwrócił młodzieży uwagę, że podstawą życia wiary jest osobowe spotkanie z żywym Bogiem. – Bez tego nigdy nie będziecie dojrzałymi chrześcijanami – podkreślił. 

- Jeżeli będziecie tylko o Panu Bogu myśleć, albo rozmawiać czy nawet o Nim pisać ale nigdy się do Niego nie zwrócicie bo będzie dla was jakąś odległa ideą, wówczas nie jesteście ludźmi prawdziwie wierzącymi – powiedział kaznodzieja. Dodał przy tym, że do kościoła idzie się przede wszystkim na spotkanie z Bogiem a dopiero później na spotkanie z drugim człowiekiem. 

Biskup warszawsko-praski zwrócił również uwagę, że wraz z przyjęciem sakramentu bierzmowania, chrześcijanin włączony jest w misję Jezusa Chrystusa i staje się odpowiedzialny za Kościół, który jest wspólnotą wierzących. – Mamy być pomazańcami, czyli namaszczonymi, którzy są zaangażowani w realizuję mesjańskiego programu Chrystusa. Mamy nieść innym Dobrą Nowinę o zbawieniu. Mamy opatrywać złamane ludzkie serca. Mamy wnosić pokój i radość tam gdzie jest smutek – powiedział abp Hoser.

Podkreślił, że nie da się nieść innym Boga jeśli samemu żyje się w grzechu i różnego rodzaju uzależnieniach. - Każde uzależnienie jest więzieniem. Potrzebujemy więc pomocy Ducha Świętego, który przywraca nam prawdziwą godność i ochotę do życia. On przychodzi z pomocą naszej ludzkiej słabości udzielając nam swoich darów abyśmy umieli oprzeć się pokusom tego świata – tłumaczył bp warszawsko-praski. 

Po Liturgii Słowa odbyła się Adoracja Najświętszego Sakramentu w czasie której młodzież złożyła na ręce bp. Marka Solarczyka podania z prośbą o sakrament bierzmowania. Następnie każdy z kandydatów otrzymał pasterskie błogosławieństwo. Na zakończenie odśpiewano diecezjalny hymn Światowych Dnia Młodzieży. 
Doroczny zjazd zwieńczył poczęstunek w podziemiach katedry warszawsko-praskiej.

mc,KAI
[fot. 

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook