Jedynie prawda jest ciekawa

Abp Hoser: Czy Europa będzie muzułmańska?!

06.09.2015

Metropolita warszawsko-praski, arcybiskup Henryk Hoser, przestrzega, że jeżeli obecne tendencje demograficzne i migracyjne nie zmienią się, Europa stanie się muzułmańska.


- To nie ulega wątpliwości. Polski ten problem nie ominie - mówił w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w RMF FM.

Podkreślił, że polscy biskupi od dawna zwracali uwagę na problem uchodźców.- Chciałbym przypomnieć, że na naszym zebraniu biskupów diecezjalnych, czyli ordynariuszy, 25 sierpnia na Jasnej Górze myśmy już o tym problemie rozmawiali, od strony realizacji. Instytucją powołaną do tego, by zająć się uchodźcami jest Caritas. W Caritasie już przygotowuje się wielkie programy dotyczące przyjęcia i zapewnienia bytu w naszym kraju uchodźcom — powiedział abp Henryk Hoser.

Europa nie radzi sobie z tysiącami uchodźców. Tak ogromna fala emigracji może zupełnie zmienić nasz kontynent.

- Uważam, że Europa dzisiaj znajduje się w okresie analogicznym do wczesnego średniowiecza, kiedy tu napływały ludy wędrowne z Azji. A teraz jak będzie? Prawdopodobnie Europa będzie muzułmańska, to nie ulega wątpliwości. Jeżeli te tendencje się nie zmienią, jeżeli dzietność Europejczyków będzie taka słaba, że nie ma zastępowalności pokoleń, wówczas będzie to muzułmańska Europa, w której chrześcijanie będą mieli taką rolę, jaką mieli dotychczas na Bliskim Wschodzie. W morzu muzułmańskim były takie wspólnoty niewielkie chrześcijan, które przeżywały i już w tej chwili nawet przeżyć nie są w stanie — zaznaczył metropolita warszawsko-praski.

Odniósł się też do decyzji papieża Franciszka z okazji Roku Jubileuszowego. Franciszek zezwolił na rozgrzeszenie grzechu aborcji przez wszystkich kapłanów. - Ojciec Święty otwiera już dawno otwarte drzwi. W aborcji o to chodzi, że ten grzech był zastrzeżony do specjalnej jurysdykcji tzn. do autorytetu jurysdykcji biskupa. Ale biskup oczywiście deleguje szereg kapłanów, którzy tę posiadają właściwość. Jak teraz przejrzałem listę tych, którzy mogą to zrobić, to praktycznie to są wszyscy proboszczowie, głoszący rekolekcjoniści i misjonarze, wyżsi przełożeni zakonów i wszyscy kapłani, którzy spowiadają w miejscach, gdzie stała spowiedź. Właśnie ze względu na to, że to jest grzech ciężki, to Ojciec Święty chce udostępnić ten sakrament pojednania, nawrócenia, sakrament leczący ludzi, którzy popełnili taki ciężki grzech. Nie chodzi tylko o kobiety, które dokonały aborcji, ale wszyscy, którzy współuczestniczyli w tym zabiegu, łącznie z osobami, które namawiały do aborcji - mówił abp. Hoser.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

ann/jkub/rmf24.pl

[fot. PAP/EPA]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook