Jedynie prawda jest ciekawa


Abp Głódź: „Oddali życie za braci, za sprawę”

02.09.2013

Pytamy dzisiaj: czego bronić i co promować? Chrześcijańskie i narodowe wartości nie powinny wietrzeć. Nie są wyświechtanym sloganem. To jest także posłannictwo Kościoła - mówił abp Sławoj Leszek Głódź podczas Mszy św. sprawowanej 1 września przed historycznym budynkiem Poczty Polskiej w Gdańsku.

Eucharystią rozpoczęły się tam uroczystości ku uczczeniu bohaterskich pocztowców.

Mszę św. wraz za metropolitą sprawowali kapłani pracujący w Kurii Metropolitalnej, Seminarium Duchownym oraz kapelani wojskowi. Obchody zgromadziły przedstawicieli środowisk kombatanckich, delegacje służb mundurowych oraz pracowników poczty. Obecni byli także reprezentanci władz państwowych i samorządowych.

– Spostrzegamy, że obrońcy Poczty zrealizowali postulat naszego Mistrza: oddali życie za braci, za sprawę – mówił w homilii abp Głódź. – Możemy dziś zapytać: skąd się wziął ten etos bohaterskich obrońców poczty i tylu innych, w czasie II Rzeczypospolitej? Nie nauczy tego ideologia gender! – kontynuował.

Metropolita gdański podkreślał także, iż cykliczne świętowanie narodowych rocznic nie ma jedynie celu wspomnieniowego. Uwypuklał ich wymiar dydaktyczny. Akcentował także rolę szkolnictwa w przekazywaniu wartości moralnych. – Zdaliście egzamin, drodzy weterani i kombatanci, bo to wasze stopy torowały drogę ku wolności – mówił do pokolenia II Rzeczypospolitej. – Tu, pod gmachem Poczty Polskiej pytamy dzisiaj: czego bronić i co promować? Chrześcijańskie i narodowe wartości nie powinny wietrzeć. Nie są wyświechtanym sloganem. To jest także posłannictwo Kościoła. Dlatego tu jesteśmy i trwamy. I będziemy je głosić, także jako zasiew nowej ewangelizacji. Przeciwstawiamy się temu wszystkiemu, co ducha narodu chce osłabić – wołał.

Po Eucharystii nastąpiły okolicznościowe przemówienia. Głos zabrali m.in. Małgorzata Olszewska, wiceminister w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji oraz Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Na zakończenie pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej złożono wieńce i kwiaty.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

KAI, lz

[fot: PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook