Jedynie prawda jest ciekawa


Abp Głódź: „Oddali życie za braci, za sprawę”

02.09.2013

Pytamy dzisiaj: czego bronić i co promować? Chrześcijańskie i narodowe wartości nie powinny wietrzeć. Nie są wyświechtanym sloganem. To jest także posłannictwo Kościoła - mówił abp Sławoj Leszek Głódź podczas Mszy św. sprawowanej 1 września przed historycznym budynkiem Poczty Polskiej w Gdańsku.

Eucharystią rozpoczęły się tam uroczystości ku uczczeniu bohaterskich pocztowców.

Mszę św. wraz za metropolitą sprawowali kapłani pracujący w Kurii Metropolitalnej, Seminarium Duchownym oraz kapelani wojskowi. Obchody zgromadziły przedstawicieli środowisk kombatanckich, delegacje służb mundurowych oraz pracowników poczty. Obecni byli także reprezentanci władz państwowych i samorządowych.

– Spostrzegamy, że obrońcy Poczty zrealizowali postulat naszego Mistrza: oddali życie za braci, za sprawę – mówił w homilii abp Głódź. – Możemy dziś zapytać: skąd się wziął ten etos bohaterskich obrońców poczty i tylu innych, w czasie II Rzeczypospolitej? Nie nauczy tego ideologia gender! – kontynuował.

Metropolita gdański podkreślał także, iż cykliczne świętowanie narodowych rocznic nie ma jedynie celu wspomnieniowego. Uwypuklał ich wymiar dydaktyczny. Akcentował także rolę szkolnictwa w przekazywaniu wartości moralnych. – Zdaliście egzamin, drodzy weterani i kombatanci, bo to wasze stopy torowały drogę ku wolności – mówił do pokolenia II Rzeczypospolitej. – Tu, pod gmachem Poczty Polskiej pytamy dzisiaj: czego bronić i co promować? Chrześcijańskie i narodowe wartości nie powinny wietrzeć. Nie są wyświechtanym sloganem. To jest także posłannictwo Kościoła. Dlatego tu jesteśmy i trwamy. I będziemy je głosić, także jako zasiew nowej ewangelizacji. Przeciwstawiamy się temu wszystkiemu, co ducha narodu chce osłabić – wołał.

Po Eucharystii nastąpiły okolicznościowe przemówienia. Głos zabrali m.in. Małgorzata Olszewska, wiceminister w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji oraz Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Na zakończenie pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej złożono wieńce i kwiaty.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

KAI, lz

[fot: PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook