Jedynie prawda jest ciekawa

Abp Głódź o przesłaniu Franciszka nt. migrantów

31.07.2016

"Homilia Ojca Świętego w Częstochowie miała swoją głęboką wymowę. Papież mówił o roli męczenników, rodzin, ojców, matek i Matki Bożej w życiu narodu polskiego. Ta droga jest wytyczona, jasna i należy nią iść. Dla tych wierzących i tych, którzy z dala stoją od Kościoła" - mówi w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie" abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Zapytany o to wypowiedź papieża dotyczącą migrantów, która natychmiast została podchwycona przez media, próbujące przeciwstawić papieża rządowi, arcybiskup odpowiada, że rzeczywiście takie próby podejmowano i przeciwstawiano szczególnie stosunek PiS do imigrantów postawie Ojca Świętego. „My, biskupi, podczas spotkania z papieżem na Wawelu mieliśmy odwagę postawić mu pytanie, jak należy traktować sprawę uchodźców. Papież Franciszek wskazał, że trzeba odróżnić imigrantów od uchodźców. Powiedział, że problem napływu uchodźców, który jest dzisiaj zjawiskiem powszechnym, poszczególne kraje muszą rozwiązywać według swojego prawodawstwa i według swoich możliwości. Dodał, że ze strony chrześcijan powinny temu towarzyszyć modlitwa, otwartość serc i gotowość czynienia tego, co można zrobić. W Kościele działają struktury, które powinny się na to zjawisko otworzyć – mówi abp. Głódź, podkreślając że „w naszym konkretnym polskim przypadku to czynimy”. 

„Po pierwsze mamy w Polsce ponad milion imigrantów z Ukrainy i Rosji. Po drugie trzeba wziąć pod uwagę, że pojęcie „uchodźca” według przepisów konwencji genewskiej z lat 50. nie odpowiada dzisiejszej rzeczywistości. Ta rzeczywistość jest totalnie inna. Ojciec Święty powiedział, że zjawisko, którego teraz doświadczamy, jest wypadkową swoistej kolonizacji ideologicznej. Ma ona wymiar finansowy, a więc rządzą pieniądz, niesprawiedliwe wojny, sprzedaż broni i błędne ideologie, które w konsekwencji tego powstają. To wszystko jest dzisiaj naszą spuścizną” – podkreśla abp Głódź.

Gazeta Polska Codziennie / frost
[Fot.YouTube]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook