Jedynie prawda jest ciekawa


Abp Głódź: "Kardynał był osobą roztropną i spokojną"

03.08.2016

„Był taką postacią, która mogła sprawiać na zewnątrz wyniosłe wrażenie, ale w kontaktach osobistych był szczery, bezpośredni. Nawet kordialny, z humorem sytuacyjnym” - mówił w rozmowie z „Super Expressem” abp Sławoj Leszek Głódź wspominając zmarłego kardynała Macharskiego.

Arcybiskup w rozmowie z „SE” podkreślił, że służba zmarłego kardynała, przypadła na trudne dla Polski i Kościoła czasach.

„Bardzo wysoka inteligencja, a zarazem wyważony, miał swoisty styl i dystans do wielu spraw... Był człowiekiem roztropnym, spokojnym, choć przecież przyszło mu przeżyć bardzo burzliwe czasy. Stalinowskie, czasy przełomu i niepodległości. I przecież to nie była łatwa rola zostać następcą Jana Pawła II w Krakowie, a on temu sprostał!” - wskazał.

Abp Głódź podkreślił również, że kard. Macharski przez wiele lat był silnie kuszony przez Służby Bezpieczeństwa do podjęcia współpracy.

„Były, przez lata. Zawsze odmawiał, zawsze był zdecydowany i przeszedł przez to Morze Czerwone zwycięsko! To były jego wielkie satysfakcje: wolna Polska, której doczekał i wyjazd do Rzymu, kiedy wreszcie mu na to pozwolono, zwłaszcza w postaci pontyfikatu Jana Pawła II. Był jednym z liderów Kościoła, członkiem kongregacji znanym na całym świecie. I choć był postacią z samej góry, to nie dawał tego po sobie poznać. Bywałem wielokrotnie w jego rezydencji jako gość i było to miejsce bardzo uproszczone, bez blichtru. Całość jego życia świadczyła o skromności” - mówił.

kk/SE

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook