Jedynie prawda jest ciekawa


Abp Głódź: "Kardynał był osobą roztropną i spokojną"

03.08.2016

„Był taką postacią, która mogła sprawiać na zewnątrz wyniosłe wrażenie, ale w kontaktach osobistych był szczery, bezpośredni. Nawet kordialny, z humorem sytuacyjnym” - mówił w rozmowie z „Super Expressem” abp Sławoj Leszek Głódź wspominając zmarłego kardynała Macharskiego.

Arcybiskup w rozmowie z „SE” podkreślił, że służba zmarłego kardynała, przypadła na trudne dla Polski i Kościoła czasach.

„Bardzo wysoka inteligencja, a zarazem wyważony, miał swoisty styl i dystans do wielu spraw... Był człowiekiem roztropnym, spokojnym, choć przecież przyszło mu przeżyć bardzo burzliwe czasy. Stalinowskie, czasy przełomu i niepodległości. I przecież to nie była łatwa rola zostać następcą Jana Pawła II w Krakowie, a on temu sprostał!” - wskazał.

Abp Głódź podkreślił również, że kard. Macharski przez wiele lat był silnie kuszony przez Służby Bezpieczeństwa do podjęcia współpracy.

„Były, przez lata. Zawsze odmawiał, zawsze był zdecydowany i przeszedł przez to Morze Czerwone zwycięsko! To były jego wielkie satysfakcje: wolna Polska, której doczekał i wyjazd do Rzymu, kiedy wreszcie mu na to pozwolono, zwłaszcza w postaci pontyfikatu Jana Pawła II. Był jednym z liderów Kościoła, członkiem kongregacji znanym na całym świecie. I choć był postacią z samej góry, to nie dawał tego po sobie poznać. Bywałem wielokrotnie w jego rezydencji jako gość i było to miejsce bardzo uproszczone, bez blichtru. Całość jego życia świadczyła o skromności” - mówił.

kk/SE

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook