Jedynie prawda jest ciekawa


Abp Głódź: Brońmy tego co święte!

30.06.2013

Będziemy głośno wyrażać naszą dezaprobatę dla antychrześcijańskich projektów, które atakują naszą godność i wiarę, to co dla nas święte - mówił dziś abp Sławoj Leszek Głódź w homilii wygłoszonej w gdyńskiej parafii św. Andrzeja Boboli.

Przypomniał, że katolik nie może stawać jednocześnie po stronie prawdy i kłamstwa, ale musi dać jasne i czytelne świadectwo.

Nawiązując do dzisiejszych czytań abp Głódź przypomniał w ślad za św. Pawłem, że do „wolności wyswobodził nas Chrystus” (Ga 5, 1). Podkreślił przy tym, że wolność musi być "wierna Bożemu Prawu, zapisanemu na tablicach Dekalogu, a utrwalonemu w Ewangelii".

Nikt, z nas, chrześcijan, nie ma wątpliwości, jakie są relacje między prawem Bożym, a prawem przez człowieka stanowionym - kontynuował w nawiązaniu do dyskusji w ostatnich tygodniach, w których niektórzy politycy krytykowali Kościół, iż domaga się poszanowania Bożego prawa w przestrzeni publicznej. "Ileż padło napastliwych zdań, ileż oskarżeń, że Kościół stawia siebie ponad prawem obowiązującym w naszej ojczyźnie! - przypomniał metropolita gdański.

"To nie chrześcijanie podważają istotę porządku prawnego w ojczyźnie, wskazując na prymat prawa Bożego nad prawem stanowionym. To ci, co nie szanują swych obywateli liczonych w miliony, kiedy narzuca lub projektuje rozwiązania, które są sprzeczne z ich systemem wartości. To pożałowania godna uzurpacja!" - wyjaśnił.

"Czy wspólnota narodu, której zdecydowaną większość stanowią chrześcijanie, ma milczeć wobec praw, które przekreślają świętość ludzkiego życia, zezwalają na ingerowanie w cud poczęcia, deprecjonują i świętość małżeństwa i rodziny?" - pytał retorycznie kaznodzieja.

"Jeśliby tak postąpili, zaprzeczyliby swoje wierze, daliby świadectwo swej duchowej bylejakości - ostrzegał.

"Przecież katolik nie może stawać po stronie prawdy i kłamstwa. Dla własnej wygody stawiać między nimi znak równania. Nie może milczeć, kiedy trzeba głośno mówić. Będziemy głośno wyrażać naszą dezaprobatę dla takich antychrześcijańskich projektów, które atakują naszą godność, naszą wiarę, to, co dla nas święte, bo przez Boga ustanowione" - apelował abp Głódż.

Z okazji obchodzonego dziś jubileuszu 75-lecia parafii Metropolita podkreślił, że parafia św. Andrzeja Boboli w Gdyni Obłużu powstała w wyniku wielkich przemian, jakie na tym skrawku bałtyckiego wybrzeża miały miejsce w latach trzydziestych. Budowę Gdyni, nowoczesnego portu i miasta nazwał "wielkim dziełem II Rzeczypospolitej, świadectwem odwagi i determinacji tych, co trzymali wtedy ster nawy państwowej".

W swym kazanie przywołał także sylwetki dwóch kapłanów, którzy pełnili w niej posługę na samym początku: księży Franciszka Prissa i Brunonona Olkiewicza. Ks. Priss organizował pierwszą samodzielną placówkę duszpasterską na Obłużu utworzoną w 1934 roku przez biskupa chełmińskiego Stanisława Wojciecha Okoniewskiego. Natomiast ks. Olkiewicz, został pierwszym proboszczem parafii św. Andrzeja Boboli, a w styczniu 1939 r. rozpoczął budowę świątyni. Obaj ponieśli śmierć męczeńską jesienią 1939 r. Byli kapłanami diecezji chełmińskiej, która podczas okupacji została do głębi dotknięta represjami. Niemieccy okupanci zamordowali 356 kapłanów diecezjalnych. Ks. Priss 1 listopada 1939 r. został rozstrzelany w Chojnicach, w miejscu zwanym „doliną śmierci”. Ks. Olkowicz jest z kolei jednym z Męczenników Piaśnickich. Zginął 11 listopada 1939 r.

Abp Głodź zwrócił się także do rezydującego w parafii a obecnego na mszy 90-letniego ks. kanonika kpt. Czesława Wierzbickiego, który był żołnierzem wileńskiej Armii Krajowej, uczestnikiem Akcji „Burza” i operacji Ostra Brama, a później sowieckim więźniem w Kałudze, po powrocie do Polski więzionym ponadto w Toruniu. "Pozdrawiam Cię w szczególny sposób Księże Kanoniku Seniorze, żołnierzu Polski Walczącej, więźniu dla miłości Ojczyny. Dziękujemy, że jesteś dziś z nami. Polecamy czas twej kapłańskiej jesieni Matce Miłosierdzia, z Ostrej Bramy, z Bazyliki Mariackiej" - powiedział z wdzięcznością metropolita gdański.

KAI, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook