Jedynie prawda jest ciekawa


Abp Głódź: Brońmy tego co święte!

30.06.2013

Będziemy głośno wyrażać naszą dezaprobatę dla antychrześcijańskich projektów, które atakują naszą godność i wiarę, to co dla nas święte - mówił dziś abp Sławoj Leszek Głódź w homilii wygłoszonej w gdyńskiej parafii św. Andrzeja Boboli.

Przypomniał, że katolik nie może stawać jednocześnie po stronie prawdy i kłamstwa, ale musi dać jasne i czytelne świadectwo.

Nawiązując do dzisiejszych czytań abp Głódź przypomniał w ślad za św. Pawłem, że do „wolności wyswobodził nas Chrystus” (Ga 5, 1). Podkreślił przy tym, że wolność musi być "wierna Bożemu Prawu, zapisanemu na tablicach Dekalogu, a utrwalonemu w Ewangelii".

Nikt, z nas, chrześcijan, nie ma wątpliwości, jakie są relacje między prawem Bożym, a prawem przez człowieka stanowionym - kontynuował w nawiązaniu do dyskusji w ostatnich tygodniach, w których niektórzy politycy krytykowali Kościół, iż domaga się poszanowania Bożego prawa w przestrzeni publicznej. "Ileż padło napastliwych zdań, ileż oskarżeń, że Kościół stawia siebie ponad prawem obowiązującym w naszej ojczyźnie! - przypomniał metropolita gdański.

"To nie chrześcijanie podważają istotę porządku prawnego w ojczyźnie, wskazując na prymat prawa Bożego nad prawem stanowionym. To ci, co nie szanują swych obywateli liczonych w miliony, kiedy narzuca lub projektuje rozwiązania, które są sprzeczne z ich systemem wartości. To pożałowania godna uzurpacja!" - wyjaśnił.

"Czy wspólnota narodu, której zdecydowaną większość stanowią chrześcijanie, ma milczeć wobec praw, które przekreślają świętość ludzkiego życia, zezwalają na ingerowanie w cud poczęcia, deprecjonują i świętość małżeństwa i rodziny?" - pytał retorycznie kaznodzieja.

"Jeśliby tak postąpili, zaprzeczyliby swoje wierze, daliby świadectwo swej duchowej bylejakości - ostrzegał.

"Przecież katolik nie może stawać po stronie prawdy i kłamstwa. Dla własnej wygody stawiać między nimi znak równania. Nie może milczeć, kiedy trzeba głośno mówić. Będziemy głośno wyrażać naszą dezaprobatę dla takich antychrześcijańskich projektów, które atakują naszą godność, naszą wiarę, to, co dla nas święte, bo przez Boga ustanowione" - apelował abp Głódż.

Z okazji obchodzonego dziś jubileuszu 75-lecia parafii Metropolita podkreślił, że parafia św. Andrzeja Boboli w Gdyni Obłużu powstała w wyniku wielkich przemian, jakie na tym skrawku bałtyckiego wybrzeża miały miejsce w latach trzydziestych. Budowę Gdyni, nowoczesnego portu i miasta nazwał "wielkim dziełem II Rzeczypospolitej, świadectwem odwagi i determinacji tych, co trzymali wtedy ster nawy państwowej".

W swym kazanie przywołał także sylwetki dwóch kapłanów, którzy pełnili w niej posługę na samym początku: księży Franciszka Prissa i Brunonona Olkiewicza. Ks. Priss organizował pierwszą samodzielną placówkę duszpasterską na Obłużu utworzoną w 1934 roku przez biskupa chełmińskiego Stanisława Wojciecha Okoniewskiego. Natomiast ks. Olkiewicz, został pierwszym proboszczem parafii św. Andrzeja Boboli, a w styczniu 1939 r. rozpoczął budowę świątyni. Obaj ponieśli śmierć męczeńską jesienią 1939 r. Byli kapłanami diecezji chełmińskiej, która podczas okupacji została do głębi dotknięta represjami. Niemieccy okupanci zamordowali 356 kapłanów diecezjalnych. Ks. Priss 1 listopada 1939 r. został rozstrzelany w Chojnicach, w miejscu zwanym „doliną śmierci”. Ks. Olkowicz jest z kolei jednym z Męczenników Piaśnickich. Zginął 11 listopada 1939 r.

Abp Głodź zwrócił się także do rezydującego w parafii a obecnego na mszy 90-letniego ks. kanonika kpt. Czesława Wierzbickiego, który był żołnierzem wileńskiej Armii Krajowej, uczestnikiem Akcji „Burza” i operacji Ostra Brama, a później sowieckim więźniem w Kałudze, po powrocie do Polski więzionym ponadto w Toruniu. "Pozdrawiam Cię w szczególny sposób Księże Kanoniku Seniorze, żołnierzu Polski Walczącej, więźniu dla miłości Ojczyny. Dziękujemy, że jesteś dziś z nami. Polecamy czas twej kapłańskiej jesieni Matce Miłosierdzia, z Ostrej Bramy, z Bazyliki Mariackiej" - powiedział z wdzięcznością metropolita gdański.

KAI, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook