Jedynie prawda jest ciekawa


Abp Depo: Spór o historię jest aktualnym sporem o Polskę

15.08.2016

Spór o prawdę historyczną, zarówno tę odległą, jak i współczesną jest pewnego rodzaju wciąż aktualnym sporem o Polskę - mówił na Jasnej Górze metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Spór o prawdę historyczną, zarówno tę odległą, jak i współczesną jest pewnego rodzaju wciąż aktualnym sporem o Polskę - mówił podczas poniedziałkowych uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Hierarcha wyraził też przekonanie, że o Polskę "warto i trzeba się spierać", choć spór ten nie powinien polegać na kłótniach i pokonywaniu przeciwników, lecz powinno w nim przede wszystkim chodzić o "zwycięstwo prawdy i przyszłość ojczyzny".

Metropolita częstochowski przewodniczył uroczystej sumie pontyfikalnej, która stanowiła centralny punkt uroczystości Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze. Wzięły w niej udział rzesze wiernych, którzy niemal wypełnili jasnogórskie błonia. Wielu z nich w ostatnich dniach przybyło do Częstochowy w pieszych pielgrzymkach z niemal wszystkich zakątków Polski.

W swej homilii abp Depo odwołał się m.in. do obchodzonej w tym roku 1050. rocznicy chrztu Polski. "Odtąd chrześcijaństwo i polskość idą w parze, przez ponad tysiąc lat w czasach spokojnych i czasach trudnych chrześcijańska wiara dodawała nam skrzydeł, tworząc nowy, ochrzczony naród, a Bóg bogaty w miłosierdzie uczynił cudowną polską ziemię urodzajną glebą, która zrodziła duchowe owoce w postaci tylu Polaków, którzy wyróżnili się w wyznawaniu i w obronie wiary" - podkreślił. Wymienił przykład św. Faustyny Kowalskiej i św. Jana Pawła II.

"W tejże historii Polski nie można abstrahować od tego, co stało się w połowie sierpnia 1920 r., gdy nad Wisłą za przyczyną Maryi Królowej Polski stał się cud, bo niemożliwe po ludzku zwycięstwo stało się faktem. Dobrze oddał to św. Jan Paweł II, który w Radzyminie 13 czerwca 1999 r. powiedział: +Noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą bolszewickim i zwyciężyli płacąc za to swoim życiem+" - mówił abp Depo.

"Tak, ten spór o prawdę historyczną, zarówno tę odległą, jak i współczesną jest pewnego rodzaju sporem wciąż aktualnym o Polskę. Polska jest darem Boga, ojczystego domu, kultury, wiary i języka. Dlatego warto i trzeba o nią się spierać, ale w takim sporze nie chodzi o kłótnie i pokonanie przeciwnika, ale chodzi przede wszystkim o zwycięstwo prawdy i przyszłość ojczyzny. Powinniśmy o tym pamiętać wszyscy i każdy z nas z osobna, niezależnie od stanu powołania i wieku" – apelował metropolita częstochowski.

Dodał, że postawa ta potrzebna jest zwłaszcza obecnie, gdyż "żyjemy w czasach globalizmu i kryzysu wartości, które są kryzysem prawdy, w tym także o naszym narodzie". "Czego przykładem jest chociażby bardzo ważne świadectwo wszystkich trzech kolejno ostatnio następców św. Piotra, kiedy stanęli w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, w +obozie niemieckiego zniewolenia+, a nie – w +polskim obozie+" - akcentował abp Depo.

Obchodzone od V wieku święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny należy do najważniejszych świąt maryjnych i największych wydarzeń na Jasnej Górze. W polskiej tradycji nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów.

Co roku z okazji tego święta do Częstochowy zdążają dziesiątki tysięcy pielgrzymów z całej Polski. Tylko w sierpniu w pieszych pielgrzymach dotarło tam ponad 65 tys. pątników. Aby dojść do sanktuarium z Cudownym Obrazem Matki Bożej niektórzy musieli pokonać nawet 600 km.

Część wiernych została w sanktuarium do poniedziałku, by wziąć udział w głównych uroczystościach. Inni pielgrzymi przyjechali do Częstochowy pociągami, autokarami i samochodami.

Tegoroczne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze mają być dziękczynieniem za Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) - zorganizowane w Częstochowie w 1991 r. z udziałem Jana Pawła II, a także te zakończone przed dwoma tygodniami w Krakowie, z udziałem Franciszka.

Obchody rozpoczęły się już w niedzielę wieczorem m.in. mszą i czuwaniem dziękczynnym za ŚDM z 1991 r.

Całodniowe uroczystości zakończą się wieczorną modlitwą Apelu Jasnogórskiego. Wobec przypadającego też tego dnia Święta Wojska Polskiego w Kaplicy Matki Bożej odbędzie się ona według ceremoniału wojskowego. Mają w niej wziąć udział m.in.: biskup polowy Józef Guzdek, a także dowódcy Polskich Sił Zbrojnych i Kompania Honorowa Wojska Polskiego.

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook