Jedynie prawda jest ciekawa


A może by tak do szpitalnych pielęgniarek

08.03.2012

Premier Tusk w dalszym ciągu konsultuje projekt ustawy o podniesieniu wieku emerytalnego do 67 lat o 2 lata dla mężczyzn i o 7 lat dla kobiet. Spotkał się już ze wszystkimi klubami poselskimi w Sejmie ale szczególnie upodobał sobie konsultacje ze środowiskami kobiecymi.

Są to jednak szczególne środowiska kobiece. Spotkał się więc z Parlamentarnym Zespołem Kobiet pod przywództwem posłanek z Platformy, uczestniczył w spotkaniu z kobietami zorganizowanym przez przez wicemarszałek Sejmu Wandę Nowicką z Ruchu Palikota, wreszcie już dwukrotnie spotkał się przedstawicielkami Kongresu Kobiet, którego przywódczynią jest Henryka Bochniarz.

Po konsultacjach tych słyszymy z reguły poparcie dla rządowych propozycji podwyższenia wieku emerytalnego, a jedna z celebrytek podczas konsultacji z premierem zadeklarowała, że będzie pracowała do 100 lat.

Wczoraj premier Tusk znowu był na spotkaniu z przedstawicielkami Kongresu Kobiet, a na konferencji prasowej z udziałem Henryki Bochniarz i Danuty Huebner tłumaczył, że projekt podwyższenia wieku emerytalnego ma także służyć „rewaloryzacji starszego człowieka w oczach młodych ludzi”.

Szkoda, że premier Tusk chce budować szacunek dla starszych ludzi dopiero po blisko 5 latach swojego rządzenia i to w taki sposób. Wcześniej nie był taki łaskawy dla tego środowiska.

To on jako pierwszy użył obraźliwego zwrotu "moherowe berety” odnoszące się do starszych kobiet, to środowisko Platformy wspierało akcję w kampanii wyborczej 2007 roku „schowaj babci dowód”, z mocną sugestią utrudnienia starszym kobietom głosowania w wyborach parlamentarnych.

Ta „rewaloryzacja starszych ludzi” ma się dokonywać przez programy zatrudnienia osób, które stracą pracę w wieku powyżej 50 lat. Tyle tylko, że te dotychczasowe się bardzo słabo sprawdzają.

Już teraz bowiem można stwierdzić, że poważnym problemem związanym z podwyższeniem wieku emerytalnego jest nieskuteczność programów adresowanych do ludzi starszych, którzy z różnych względów stracili dotychczasową pracę.

Niebezpieczeństwu wypychania z rynku pracy osób w wieku 50+, towarzyszy katastrofalnie niska efektywność dotychczasowego rządowego programu dla tej kategorii osób.

Program zaczął być realizowany jeszcze w 2009 roku wydano na tę realizację do końca 2010 roku około 8 mld zł i zatrudnienie w tej grupie wiekowej wzrosło zaledwie o 2% (i to raczej na skutek likwidacji emerytur pomostowych), a więc przeciętnie zatrudnionych jest zaledwie 37% osób z tych roczników.

Zapowiadanie więc teraz kolejnych programów aktywizacji zatrudnieniowej, np. 60+ jest swoista próbą mydlenia oczu ludziom, którzy po 50-tce stracą pracę i na swoje świadczenie emerytalne będą musieli w tej nowej sytuacji czekać kilkanaście lat.

Ponieważ czas konsultacji prowadzonych przez premiera Tuska powoli się kończy, więc najwyższy czas aby udał się on do tych środowisk pracowniczych w tym w szczególności kobiecych, które wręcz sobie nie wyobrażają pracy do 67 roku życia.

Dobrze byłoby gdyby spotkał się na przykład z pracownicami wielkopowierzchniowych obiektów handlowych, które pracują przy wykładaniu towarów na półki sklepowe, z kasjerkami w tych sklepach, czy z pielęgniarkami i salowymi w szpitalach.

Myślę, że właśnie w tych środowiskach uzyskałby wreszcie prawdziwe informacje o tym co myślą zwykli ludzie o jego propozycjach podwyższenia wieku emerytalnego do 67 lat, a także funkcjonowaniu programu 50+, który miał pozwalać poprzez nabycie nowych umiejętności na znalezienie nowego zajęcia osobom powyżej 50 roku życia, które straciły pracę.

Prowadząc konsultacje z celebrytkami, na pewno tych informacji nie uzyska.

Zbigniew Kuźmiuk
niezalezna.pl
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook