Jedynie prawda jest ciekawa


Mec. Pszczółkowski: A jednak ktoś odpowie za bałagan

20.03.2013

Wszyscy ci, którzy mają coś wspólnego z kierowaniem Kancelarią Premiera MON lub MSZ powinni się spodziewać zaproszenia do prokuratury... - mówi mec. Piotr Pszczółkowski pełnomocnik Marty i Jarosława Kaczyńskich.

Stefczyk.info: Co oznacza i jakie konsekwencje będzie miała dzisiejsza decyzja sądu uwzględniająca zażalenia na umorzenie śledztwa ws organizacji wizyty prezydenta Kaczyńskiego w Katyniu?

Mec. Piotr Pszczółkowski: To orzeczenie ma kluczowe znaczenie i dla tego wydzielonego wątku, który badał sąd i dla całego obrazu badania katastrofy smoleńskiej. Sąd bowiem wskazał prokuraturze co najmniej dwa powody, dla których należy uchylić decyzję umarzająca postępowanie w kierunku stwierdzenia nieprawidłowości w działaniu przy przygotowaniu wizyty św. pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu takich organów jak Kancelaria Premiera, Ministerstwo Obrony Narodowej czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Sąd stwierdził, że prokuratura nie tylko złamała prawo nie dopuszczając pokrzywdzonych do aktywnego działania strony, czym wypaczyła obraz postępowania uniemożliwiając np. inicjatywę dowodową, ale wskazał również, że uchyla to postępowanie uwzględniając zarzuty obrazy prawa materialnego. A więc dokonując innej niż prokuratura oceny materiału dowodowego. Sąd podkreślił, że cytowany w uzasadnieniu przez prokuratorów raport NiK-u był bezwzględny dla ludzi, którzy organizowali wyjazd prezydenta do Katynia i wskazywał kilkadziesiąt nieprawidłowości. I sąd podzielił moje zdumienie wyrażone na kartach zażalenia, że mimo tak licznych nieprawidłowości nikomu nie postawiono zarzutów, że prokuratura nie spojrzała na tę sprawę z taką uwagą, z jaką należało na nią spojrzeć i nie wnosiła o ukaranie winnych.

Prokuratura twierdziła, że nie jest w stanie wskazać urzędników winnych z imienia i nazwiska...

I to jest nieszczęście tej sprawy. Bo ktoś cały czas próbuje rozmyć odpowiedzialność, karmiąc opinię publiczną takimi stwierdzeniami. Bo skoro 300 urzędników zaniechało 300 razy jakichś czynności, to nie można ich ukarać. Ja chcę powiedzieć tak: mówi się, że taka katastrofa nie powstaje z jednego powodu, że jest wynikiem licznych splotów okoliczności. Więc pytam się, skoro tych zbiegów okoliczności jest tak wiele, to nie należy na nie spojrzeć tak, jak one na to zasługują, podobnie jak na winę tych wszystkich urzędników, którzy zawalili sprawę. Jeżeli prokuratura nie widzi niczego złego w 300, czy 50 zachowaniach urzędniczek, które nie dopełniły jakichś obowiązków, to dlaczego przynajmniej jednego urzędnika nie można pociągnąć do odpowiedzialności za to, że ich nie nadzorował w sposób właściwy?

Ten minister najprawdopodobniej nie będzie już dłużej urzędnikiem w Polsce, ale dyplomatą. Co to oznacza w kontekście tej sprawy? Czy Tomasz Arabski – bo o nim mówimy – będzie już poza zasięgiem prawa? Czy immunitet dyplomatyczny zapewni mu nietykalność?

Osoby kierujące Kancelarią Premiera, MSZ i MON były w zasięgu zainteresowania prokuratury. Dzisiaj sąd powiedział, że postępowanie w tej sprawie należy dalej prowadzić, bo zakończono je nieprawidłowa decyzją, A więc wszyscy ci którzy mają coś wspólnego z kierowaniem tymi urzędami powinni się spodziewać zaproszenia do prokuratury...

Tomasz Arabski, jako dyplomata w Madrycie – także?

Na razie jeszcze nie jest dyplomatą. Na razie nikt nie chce mu stawiać zarzutów. A wierzę głęboko, że problem immunitetów Platforma Obywatelska - tak jak zapowiadała - w końcu rozwiąże. I nie trzeba będzie czekać na czyjąś emeryturę, by rozliczyć go z jego działalności. I mam nadzieję, że człowiek, o którym pani mówi sam stawi się do prokuratury, żeby wszystko, wszystkim wyjaśnić, bo podobno nie ma nic do ukrycia.

ansa

[fot.premier.gov.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook