Jedynie prawda jest ciekawa


5 marca 1953 roku zmarł „Chorąży Pokoju” – Józef Stalin

05.03.2013

Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili, noszący pseudonimy rewolucyjne „Stalin” i „Soso”, zmarł 5 marca 1953 roku po wylewie krwi do mózgu w daczy w Kuncowie. „Wódz ludzkości” przez dwadzieścia cztery godziny leżał na podłodze. Agonii nie przerwali kremlowscy lekarze.

Obraz wodza

60 lat po śmierci Józefa Stalina pojawia się tendencja do zacierania stopnia, do jakiego piewcy „Ojca narodów” zdołali narzucić obraz Stalina jako postaci obdarzonej charyzmatem. Złudzeniu temu ulegli nie tylko dewocyjni stalinowcy, ale i znaczna części ludności poddanej sile propagandy lat 30. 40. czy 50., pełnej entuzjazmu i zakłamanych panegiryków. Dziś sprawia ona wręcz groteskowe wrażenie.

Poeta Adam Ważyk, nim powstał „Poemat dla dorosłych” opiewał Wodza: 

"Mądrość Stalina rzeka szeroka,

w ciężkich turbinach przetacza wody,

płynąc wysiewa pszenice w tundrach,

zalesia stepy, stawia ogrody."

Wisława Szymborska opublikowała „Ten Dzień” dziesięć dni po śmierci Stalina:

"(...) Jaki rozkaz przekazuje nam

na sztandarach rewolucji profil czwarty?

- Pod sztandarem rewolucji wzmacniać warty!

Wzmocnić warty u wszystkich bram!

Oto Partia - ludzkości wzrok.

Oto Partia: siła ludów i sumienie.

Nic nie pójdzie z jego życia w zapomnienie.

Jego Partia rozgarnia mrok”

Wystarczy obejrzeć filmy dokumentujące niewymuszoną reakcję ludzi, także w krajach zachodniej Europy, na wieść o śmierci Stalina, by zdać sobie sprawę jak wielki był zasięg oddziaływania wizerunku „wodza charyzmatycznego”.

Stalin zabijał nawet po swej śmierci

Milion ludzi tłoczył się przez dwa dni w Moskwie, aby złożyć ostatni hołd Stalinowi. 8 marca 1953 roku, w dzień jego pogrzebu, setki osób zostało zaduszonych w tłumie, który rozbijał się o zapory z ciężarówek i kordon NKWD, zagradzających drogę do gmachu, w którym spoczywały zwłoki generalissimusa. Stalin nadal zabijał, nawet po swej śmierci.

Sfabrykowany charyzmat Stalina to jedna z podstaw systemu, który stał się po II wojnie światowej udziałem Europy na wschód od Łaby. Portrety Stalina były wszechobecne. Nad bramami ogrodów zoologicznych, żłobków i przedszkoli czerwone transparenty głosiły: „Dziękujemy Ci Wielki Stalinie za nasze szczęśliwe dzieciństwo”. Gigantyczne pomniki Stalina wznosiły się na niezliczonych placach miast. Wykpił te propagandowe zabiegi i skundlenie „ludzi sztuki” Marek Hłasko puszczając w obieg prześmiewczy wers „Niech żyje nam towarzysz Stalin, co usta słodsze ma od malin”. W służbie „Ojca narodów”, „Słońca ludzkości”, „Przytajaciela i kontynuatora dzieła Lenina”,  „Koryfeusza nauki”, „Chorążego pokoju”, „Twórcy i przywódcy Światowego Frontu Pokoju”, „Największego człowieka naszych czasów” i „Największego bojownika o pokój” oddało się tysiące tzw. intelektualistów, pisarzy, poetów, rzeźbiarzy biorąc udział w gigantycznym oszustwie, skrywającym niewyobrażalne zbrodnie systemu komunistycznego.

Preludium Marca ’68

Henryk Holland zapłacił za opowieść o kulisach śmierci Stalina wypadnięciem przez okno  swojego mieszkania w Warszawie w trakcie rewizji przeprowadzanej przez SB. Ojciec reżyserek Agnieszki Holland i Magdaleny Łazarkiewicz, ujawnił dziennikarzom zachodnim  tekst "tajnego referatu" genseka Chruszczowa i szczegóły obrad XX zjazdu KPZR. Ale i wyjawił też tajemnice okoliczności śmierci Stalina oraz zgładzenia Ławrientija Berii ujawnione przez Nikitę Siergiejewicza. To Beria miał być inicjatorem i przywódcą udanego spisku na życie dyktatora. Opowiadał o tym Chruszczow w zamkniętym gronie towarzyszy. Holland jako źródło przecieku do prasy zachodniej tzw. tajnego referatu Chruszczowa i okoliczności śmierci Stalina, mimo wysokich notowań w komunistycznych strukturach, stał się dla policji politycznej wrogiem. Jego śmierć stała się początkiem kilkuletniego procesu, który znalazł swoją kulminację podczas wydarzeń określanych jako Marzec ’68.

Odwilż

Od referatu Nikity Chruszczowa, przez lata przebywającego w kręgu Stalina, ale zdecydowanie najmniej odrażającego spośród jego podkomendnych, wygłoszonego na XX Zjeździe KPZR zaczęła się destalinizacja, czyli odejście od modelu jedynowładztwa, opartego ma masowym ślepym terrorze. Chruszczow ujawnił tylko skromną część dramatu, jaki przygotował Stalin i system sowiecki w latach 1917-56. Gensek skoncentrował się na  represjach wobec członów partii WKP Bolszewików i KPZR.

Ustrój sowiecki zachował po śmierci dyktatora swój totalitarny charakter. W październiku i listopadzie 1956 roku boleśnie i krwawo przekonali się o tym Węgrzy. Dyktatura i jej mechanizmy pozostały praktycznie w stanie nienaruszonym, mimo że szef aparatu terroru Ławrentij Beria został „zdemaskowany jako szpieg imperializmu i wróg ludu” i zgładzony tuż po śmierci Salina. I to na posiedzeniu Politbiura.

Po pałacowym zamachu stanu, znany z hasła „Pogrzebiemy was” i uderzeń zdjętym butem w mównicę ONZ, Chruszczow sam został odsunięty od władzy w 1964 roku.

Artur S. Górski

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook