Jedynie prawda jest ciekawa


5 marca 1953 roku zmarł „Chorąży Pokoju” – Józef Stalin

05.03.2013

Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili, noszący pseudonimy rewolucyjne „Stalin” i „Soso”, zmarł 5 marca 1953 roku po wylewie krwi do mózgu w daczy w Kuncowie. „Wódz ludzkości” przez dwadzieścia cztery godziny leżał na podłodze. Agonii nie przerwali kremlowscy lekarze.

Obraz wodza

60 lat po śmierci Józefa Stalina pojawia się tendencja do zacierania stopnia, do jakiego piewcy „Ojca narodów” zdołali narzucić obraz Stalina jako postaci obdarzonej charyzmatem. Złudzeniu temu ulegli nie tylko dewocyjni stalinowcy, ale i znaczna części ludności poddanej sile propagandy lat 30. 40. czy 50., pełnej entuzjazmu i zakłamanych panegiryków. Dziś sprawia ona wręcz groteskowe wrażenie.

Poeta Adam Ważyk, nim powstał „Poemat dla dorosłych” opiewał Wodza: 

"Mądrość Stalina rzeka szeroka,

w ciężkich turbinach przetacza wody,

płynąc wysiewa pszenice w tundrach,

zalesia stepy, stawia ogrody."

Wisława Szymborska opublikowała „Ten Dzień” dziesięć dni po śmierci Stalina:

"(...) Jaki rozkaz przekazuje nam

na sztandarach rewolucji profil czwarty?

- Pod sztandarem rewolucji wzmacniać warty!

Wzmocnić warty u wszystkich bram!

Oto Partia - ludzkości wzrok.

Oto Partia: siła ludów i sumienie.

Nic nie pójdzie z jego życia w zapomnienie.

Jego Partia rozgarnia mrok”

Wystarczy obejrzeć filmy dokumentujące niewymuszoną reakcję ludzi, także w krajach zachodniej Europy, na wieść o śmierci Stalina, by zdać sobie sprawę jak wielki był zasięg oddziaływania wizerunku „wodza charyzmatycznego”.

Stalin zabijał nawet po swej śmierci

Milion ludzi tłoczył się przez dwa dni w Moskwie, aby złożyć ostatni hołd Stalinowi. 8 marca 1953 roku, w dzień jego pogrzebu, setki osób zostało zaduszonych w tłumie, który rozbijał się o zapory z ciężarówek i kordon NKWD, zagradzających drogę do gmachu, w którym spoczywały zwłoki generalissimusa. Stalin nadal zabijał, nawet po swej śmierci.

Sfabrykowany charyzmat Stalina to jedna z podstaw systemu, który stał się po II wojnie światowej udziałem Europy na wschód od Łaby. Portrety Stalina były wszechobecne. Nad bramami ogrodów zoologicznych, żłobków i przedszkoli czerwone transparenty głosiły: „Dziękujemy Ci Wielki Stalinie za nasze szczęśliwe dzieciństwo”. Gigantyczne pomniki Stalina wznosiły się na niezliczonych placach miast. Wykpił te propagandowe zabiegi i skundlenie „ludzi sztuki” Marek Hłasko puszczając w obieg prześmiewczy wers „Niech żyje nam towarzysz Stalin, co usta słodsze ma od malin”. W służbie „Ojca narodów”, „Słońca ludzkości”, „Przytajaciela i kontynuatora dzieła Lenina”,  „Koryfeusza nauki”, „Chorążego pokoju”, „Twórcy i przywódcy Światowego Frontu Pokoju”, „Największego człowieka naszych czasów” i „Największego bojownika o pokój” oddało się tysiące tzw. intelektualistów, pisarzy, poetów, rzeźbiarzy biorąc udział w gigantycznym oszustwie, skrywającym niewyobrażalne zbrodnie systemu komunistycznego.

Preludium Marca ’68

Henryk Holland zapłacił za opowieść o kulisach śmierci Stalina wypadnięciem przez okno  swojego mieszkania w Warszawie w trakcie rewizji przeprowadzanej przez SB. Ojciec reżyserek Agnieszki Holland i Magdaleny Łazarkiewicz, ujawnił dziennikarzom zachodnim  tekst "tajnego referatu" genseka Chruszczowa i szczegóły obrad XX zjazdu KPZR. Ale i wyjawił też tajemnice okoliczności śmierci Stalina oraz zgładzenia Ławrientija Berii ujawnione przez Nikitę Siergiejewicza. To Beria miał być inicjatorem i przywódcą udanego spisku na życie dyktatora. Opowiadał o tym Chruszczow w zamkniętym gronie towarzyszy. Holland jako źródło przecieku do prasy zachodniej tzw. tajnego referatu Chruszczowa i okoliczności śmierci Stalina, mimo wysokich notowań w komunistycznych strukturach, stał się dla policji politycznej wrogiem. Jego śmierć stała się początkiem kilkuletniego procesu, który znalazł swoją kulminację podczas wydarzeń określanych jako Marzec ’68.

Odwilż

Od referatu Nikity Chruszczowa, przez lata przebywającego w kręgu Stalina, ale zdecydowanie najmniej odrażającego spośród jego podkomendnych, wygłoszonego na XX Zjeździe KPZR zaczęła się destalinizacja, czyli odejście od modelu jedynowładztwa, opartego ma masowym ślepym terrorze. Chruszczow ujawnił tylko skromną część dramatu, jaki przygotował Stalin i system sowiecki w latach 1917-56. Gensek skoncentrował się na  represjach wobec członów partii WKP Bolszewików i KPZR.

Ustrój sowiecki zachował po śmierci dyktatora swój totalitarny charakter. W październiku i listopadzie 1956 roku boleśnie i krwawo przekonali się o tym Węgrzy. Dyktatura i jej mechanizmy pozostały praktycznie w stanie nienaruszonym, mimo że szef aparatu terroru Ławrentij Beria został „zdemaskowany jako szpieg imperializmu i wróg ludu” i zgładzony tuż po śmierci Salina. I to na posiedzeniu Politbiura.

Po pałacowym zamachu stanu, znany z hasła „Pogrzebiemy was” i uderzeń zdjętym butem w mównicę ONZ, Chruszczow sam został odsunięty od władzy w 1964 roku.

Artur S. Górski

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook