Jedynie prawda jest ciekawa


25 proc. dla „listy Kwaśniewskiego”?

28.01.2013

Na razie to wszystko jest w sferze bajek, gdyż sam Aleksander Kwaśniewski nie zadeklarował poparcia takiego projektu- mówi dr Bartłomiej Biskup

stefczyk.info- Najnowszy sondaż Homo-Homini pokazuje 25 proc. poparcia dla „listy Kwaśniewskiego”. Czy to realny do osiągnięcia wynik?

dr Bartłomiej Biskup(INP UW)- W tym przypadku należy spojrzeć na kilka czynników. Po pierwsze jest to sondaż wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odznaczają się zupełnie inna frekwencją niż wybory krajowe, ale również sam Aleksander Kwaśniewski kojarzony jest ze sprawami międzynarodowymi, jako człowiek który dużo robi i dużo już zrobił za granicą. Po drugie jest to premia za jedność, gdyż wiele się mówi o różnych wysiłkach jednoczących lewicą, a pierwszy sondaż zawsze może pokazać dobry wynik w takim przypadku.

Co to może oznaczać dla lewicy?

Jest to dla niej dobry sygnał. Jeżeli Aleksander Kwaśniewski będzie realnie myślał o swoim projekcie, to ma rzeczywiste szanse powodzenia.

Leszek Miller deklaruje, że nie stworzy wspólnej listy z Ruchem Palikota.

Większym problemem jest Aleksander Kwaśniewski dlatego, że jeszcze sam konkretnie nie zdeklarował czy chciałby taką listę zrobić. Na obecnym etapie jest to w sferze bajek, głownie Janusza Palikota, który opowiada o pewnych możliwościach działania z byłym prezydentem. Sondaż daje obraz pewnego ruchu politycznego, jest wskazówką, dla polityków jak działać dalej, jednak nie daje żadnej pewności czy coś z tego działania wyniknie.

Osobno partie mają zupełnie inne poparcie: SLD 16 proc., Ruch Palikota 3 proc. Komu opłaca się połączenie?

Leszek Miller wie co robi. Jeśli chodzi o partie lewicowe i centrolewicowe ma największe poparcie i może stawiać warunki. Jeżeli deklaruje, że jego partia nie wejdzie na listy, ma ku temu realne powody.

Jakie mogą być kolejne działania Janusza Palikota? Wyobraźmy sobie taką sytuację, że lista powstaje, ale bez Leszka Millera. Rozpoczyna się wyciąganie posłów z SLD?

Nie ma kogo i gdzie wyciągać. Może Janusz Palikot widział, a nawet widzi dalej ludzi w SLD, których chciałby mieć u siebie, natomiast chwilo nie ma im co zaproponować. Kilku posłów przeszło do Ruchu Palikota, ale więcej się nie udało. Janusz Palikot powinien teraz namawiać Aleksandra Kwaśniewskiego do stworzenia wspólnej listy. Poparcie przekraczające 20 proc., daje już pewną nie małą ilość mandatów, więc jest o co walczyć. Sam Palikot jest w pozycji niezręcznej jeżeli chodzi o Parlament Europejski, a wiadomo, że razem z SLD nie wystartują w wyborach krajowych. Dlatego ten polityk na pewno nie będzie rozdawał tu kart.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot:wikipedia]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook