Jedynie prawda jest ciekawa


2012 - rok walki o TV Trwam

31.12.2012

"Rok 2012 zapisze się w historii Polski jako rok walki o Telewizję Trwam" - mówi poseł Barbara Bubula, była członkini KRRiT, podsumowując poruszenie społeczne, jakie wywołała negatywna decyzja Rady ws. miejsca na multipleksie dla katolickiej stacji ojców redemptorystów.

Polacy protestujący przeciwko ograniczaniu dostępu do wolnych mediów wzięli udział w 144 marszach, organizowanych w kraju i za granicą. W warszawskich marszach 29 września i 21 kwietnia uczestniczyło kilkaset tysięcy osób. Pod petycją w obronie TV Trwam swój podpis złożyło blisko 2,5 mln osób.

Zdaniem posłanki Barbary Bubuli, byłej członkini KRRiT, "wzrosła świadomość społeczna dotycząca sposobu funkcjonowania systemu medialnego i brakującego w nim prawdziwego pluralizmu". Uważa jednak, że poziom świadomości społeczeństwa dotyczący niebezpieczeństw związanych z funkcjonowaniem wolnych mediów, powinien wzrosnąć co najmniej trzykrotnie, ponieważ wolność słowa w Polsce jest nadal poważnie zagrożona.

Barbara Bubula wskazuje też, że rok 2012 to również sekwencja działań rządu Donalda Tuska uderzających w Radio Maryja i TV Trwam. Wyeliminowaniu wolnych mediów miały posłużyć początkowe zapisy dwóch ustaw o radiofonii i telewizji, a także prawo telekomunikacyjne. Poprzez wprowadzenie drastycznych opłat koncesyjnych oraz opłat za użytkowanie częstotliwości próbowano doprowadzić je do finansowej niewydolności.

- Te sprawy tylko połowicznie zakończyły się pozytywnie, dlatego że w przypadku opłat za koncesje w rozporządzeniu KRRiT za standardowe nadawanie telewizyjne w multipleksie naziemnym kwota w przybliżeniu odpowiada kwocie z przed roku, która funkcjonowała. Nadal natomiast pozostaje podwyżka opłat tej stacji telewizyjnej, która pojawi się w multipleksie cyfrowym za cały multipleks około dwustu kilku tysięcy. Ta kwota została podniesiona do ponad dziesięciu milionów. Rzeczywiście ten nowy wniosek, który mamy nadzieje będzie składać TV Trwam, w kolejnym postępowaniu konkursowym, będzie już o wiele drożej kosztował niż wniosek składany dwa lata temu – podkreśliła na antenie Radia Maryja.

W ostatnich dniach grudnia KRRiT ogłosiła konkurs na cztery ostatnie miejsca na multipleksie, w tym dla kanału społeczno-religijnego. TV Trwam ponownie weźmie udział w konkursie.

kop, RM
[fot. PAP/A.Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook