Jedynie prawda jest ciekawa


2012 - rok walki o TV Trwam

31.12.2012

"Rok 2012 zapisze się w historii Polski jako rok walki o Telewizję Trwam" - mówi poseł Barbara Bubula, była członkini KRRiT, podsumowując poruszenie społeczne, jakie wywołała negatywna decyzja Rady ws. miejsca na multipleksie dla katolickiej stacji ojców redemptorystów.

Polacy protestujący przeciwko ograniczaniu dostępu do wolnych mediów wzięli udział w 144 marszach, organizowanych w kraju i za granicą. W warszawskich marszach 29 września i 21 kwietnia uczestniczyło kilkaset tysięcy osób. Pod petycją w obronie TV Trwam swój podpis złożyło blisko 2,5 mln osób.

Zdaniem posłanki Barbary Bubuli, byłej członkini KRRiT, "wzrosła świadomość społeczna dotycząca sposobu funkcjonowania systemu medialnego i brakującego w nim prawdziwego pluralizmu". Uważa jednak, że poziom świadomości społeczeństwa dotyczący niebezpieczeństw związanych z funkcjonowaniem wolnych mediów, powinien wzrosnąć co najmniej trzykrotnie, ponieważ wolność słowa w Polsce jest nadal poważnie zagrożona.

Barbara Bubula wskazuje też, że rok 2012 to również sekwencja działań rządu Donalda Tuska uderzających w Radio Maryja i TV Trwam. Wyeliminowaniu wolnych mediów miały posłużyć początkowe zapisy dwóch ustaw o radiofonii i telewizji, a także prawo telekomunikacyjne. Poprzez wprowadzenie drastycznych opłat koncesyjnych oraz opłat za użytkowanie częstotliwości próbowano doprowadzić je do finansowej niewydolności.

- Te sprawy tylko połowicznie zakończyły się pozytywnie, dlatego że w przypadku opłat za koncesje w rozporządzeniu KRRiT za standardowe nadawanie telewizyjne w multipleksie naziemnym kwota w przybliżeniu odpowiada kwocie z przed roku, która funkcjonowała. Nadal natomiast pozostaje podwyżka opłat tej stacji telewizyjnej, która pojawi się w multipleksie cyfrowym za cały multipleks około dwustu kilku tysięcy. Ta kwota została podniesiona do ponad dziesięciu milionów. Rzeczywiście ten nowy wniosek, który mamy nadzieje będzie składać TV Trwam, w kolejnym postępowaniu konkursowym, będzie już o wiele drożej kosztował niż wniosek składany dwa lata temu – podkreśliła na antenie Radia Maryja.

W ostatnich dniach grudnia KRRiT ogłosiła konkurs na cztery ostatnie miejsca na multipleksie, w tym dla kanału społeczno-religijnego. TV Trwam ponownie weźmie udział w konkursie.

kop, RM
[fot. PAP/A.Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook