Jedynie prawda jest ciekawa


1920: Biały Orzeł – Czerwona Gwiazda

16.08.2013

Są w dziejach świata bitwy tak ważne, że decydują o losach pokoleń. Odradzająca się po 123 latach Rzeczpospolita siłą oręża, męstwem żołnierzy WP i Legii Akademickiej, wytrwałością obywateli i geniuszem wojskowych odepchnęła bolszewicką dzicz na 20 lat od Europy. W dzień Wniebowzięcia Matki Boskiej…

Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej powstrzymało bolszewicką pożogę przed rozprzestrzenieniem się aż po Pireneje. Cel strategiczny bolszewików: udzielenie pomocy komunistom, anarchistom, internacjonalistom – rewolucjonistom, którzy rozpoczęli rewolucję w Niemczech, w Austrii i na Węgrzech, nie został zrealizowany.

Pożoga rewolucji, jeśli przetoczyłaby się przez Polskę do ogarniętych rewolucyjnym wrzeniem Niemiec, sięgałaby od Kamczatki po Paryż, Rzym i Ateny. Ziściłoby się hasło „Proletariusze wszystkich krajów łączcie się” pod żelaznym panowaniem Związku Sowieckiego.

- Gdzieś pod Warszawą znajduje się nie centrum polskiego rządu burżuazyjnego i republiki kapitału, ale centrum całego współczesnego systemu imperialistycznego. Okoliczności pozwalają nam wstrząsnąć tym systemem i prowadzić politykę nie w Polsce, ale w Niemczech i w Anglii. Tym samym stworzyliśmy w Niemczech i Anglii zupełnie nowy odcinek rewolucji proletariackiej, walczącej z ogólnoświatowym imperializmem - wołał wódz bolszewików Włodzimierz Iljicz Lenin w 1920 r.

Latem 1920 r. już instalował się w Białymstoku ówczesny PKWN, a niemieccy internacjonaliści, niesieni rewolucyjna falą, zdobywali Berlin i tamowali ruch pociągów z pomocą dla walczącej Polski. Płonęły Węgry podpalone przez Belę Kuna. Jednak błyskawiczne decyzje  i koncepcja Józefa Piłsudskiego oraz „Błękitna Armia” gen. Józefa Hallera oraz być może cud sprowadzony modlitwami skromnych księży, jak ks. Ignacy Skorupka, dały zwycięstwo obrońcom chrześcijańskiej Europy.

Lenin i Trocki widzieli już szeregi Armii Czerwonej  maszerujących do Niemiec. Pochodząca z Zamościa Róża Luksemburg i Karl Liebknecht przygotowali podłoże do zwycięstwa rewolucji w Berlinie. Lenin wiedział, że Rosja, ze śladowym proletariatem, powinna połączyć się z proletariatem i potencjałem niemieckiego przemysłu.

– Na zachód, Naprzód! Do pożogi rewolucji świata! – wołał dowodzący Armią Czerwoną Michał Tuchaczewski, jeden z najzdolniejszych dowódców sowieckich, pogromca Białej Gwardii.

W sierpniu 1920 niemieccy dokerzy w Gdańsku odmówili rozładunku statków z pomocą dla Polski, a „pożyteczni idioci” na Zachodzie wrzeszczeli „Ręce Precz od Kraju Rad!”

- Ani naboju dla pańskiej Polski – głosiły hasła w Paryżu, Londynie, Berlinie, Pradze

Bitwa Warszawska od 13 do 16 sierpnia 1920 roku rozegrana była według planu operacyjnego na podstawie ogólnej koncepcji Józefa Piłsudskiego.

Plan przygotowali szef sztabu generalnego Tadeusz Rozwadowski, płk Tadeusz Piskor i kpt. Bronisław Regulski. Celem operacji było odcięcie korpusu Gaj-Chana od armii Tuchaczewskiego i wydanie bitwy na przedpolu Warszawy. Stolicę atakowały bolszewickie armie XV i XVI, a IV Armia, wraz z konnym korpusem Gaj-Chana, maszerowała na Włocławek i Toruń z rozkazem wzięcia stolicy w kleszcze.

Od 13 sierpnia 1920 r. Radzymin, kilkanaście razy przechodził z rąk do rąk. Po gwałtownym natarciu dwóch sowieckich dywizji bolszewicy przełamali obronę 11. Dywizji płk. Bolesława Jaźwińskiego Polscy żołnierze, za cenę wielkich strat, odbili miasteczko. 15 sierpnia natarcie 10. dywizji gen. Żeligowskiego i 1. dywizji Litewsko-Białoruskiej gen. Jana Rządkowskiego odzyskało Radzymin.

Dzień wcześniej, 14 sierpnia, działania zaczepne na linii Wkry podjęła 5. Armia gen. Władysława Sikorskiego, by odciążyć 1. Armię osłaniającą Warszawę. Armia generała Sikorskiego,   przeszła do natarcia w kierunku Nasielska. Zacięte walki trwały tego dnia wzdłuż wschodnich i południowo-wschodnich umocnień przedmościa warszawskiego – Wiązowna - Radzymin.

15 sierpnia 203. Pułk Ułanów zdobył wyposażenie sztabu IV armii sowieckiej, a wraz z nim - kancelarii, magazynów i jedną z dwóch bolszewickich radiostacji do utrzymywania łączności z dowództwem w Mińsku. Szybko podjęto decyzję o przestrojeniu polskiego nadajnika i rozpoczęto zagłuszanie nadajników wroga. Radio Warszawa na sowieckiej częstotliwości nadawało przez dwie doby - bez przerwy - tekst Pisma Świętego, jedyny nagrany obszerny tekst, który udało się odnaleźć. I tak Pismo Święte wyeliminowało IV Armię z bitwy o Warszawę. 

16 sierpnia nastąpił przełom. Grupa manewrowa, czyli pięć dywizji piechoty i brygada kawalerii, przełamała obronę bolszewicką w rejonie Kocka i Cycowa na Lubelszczyźnie, a następnie zaatakowała tyły wojsk bolszewickich nacierających na Warszawę.  Wielkopolska 14. Dywizja i Pomorska 16. Dywizja dotarły do traktu Warszawa-Brześć - na tyły wojsk nacierających na Warszawą.   Energiczny zwrot sił polskich przyniósł klęskę rewolucyjnym zastępom bolszewików. 

Ostateczną klęskę bolszewicy ponieśli pod Osowcem, Białymstokiem i Kolnem. Linię obrony Piłsudski oparł o linię Orzyc-Narew-Wisła-Wieprz-Seret. Podzielił ją na trzy fronty, przydzielając dowództwo Józefowi Hallerowi (Front Północny - obrona Warszawy), Edwardowi Rydzowi-Śmigłemu (Front Środkowy - uderzenie na armię Tuchaczewskiego) i Wacławowi Iwaszkiewiczowi (Front Południowy).

18 sierpnia, po starciach pod Stanisławowem, Łosicami i Sławatyczami, siły polskie znalazły się na linii Wyszków-Stanisławów-Drohiczyn-Siemiatycze-Janów Podlaski-Kodeń. 

19 sierpnia jednostki polskie przeszły do działań pościgowych, starając się uniemożliwić odwrót głównych sił Tuchaczewskiego.

IV Armia, nie wiedząc o klęsce pod Warszawą, atakowała Włocławek, zamykając sobie drogę odwrotu. Wyjściem dla oddziałów sowieckich było przekroczenie granicy Prus Wschodnich.  

31 sierpnia pod Zamościem, na polach Komarowa rozegrała się wielka bitwa kawaleryjska. Polscy ułani rozbili w proch jeźdźców czerwonej gwiazdy.  1. dywizja jazdy pod dowództwem pułkownika Juliusza Rommla, mimo przewagi liczebnej i lepszego uzbrojenia wroga, pogromiła sowiecką Armię Konną Siemiona Budionnego. Po polskiej stronie walczyło dwa tysiące żołnierzy, zaś po sowieckiej - 7 tysięcy. Wojska polskie miały do dyspozycji 70 karabinów maszynowych i kilkanaście dział. Przeciwnik - 350 karabinów i prawie 50 dział. Proporcje sił w ostatniej, historycznej bitwie dużych związków kawaleryjskich, wynosiły 1:5. W pierwszej armii konnej Budionnego komisarzem politycznym był wówczas Józef, syn Wissariona, zwany Stalinem. Wiosnę i lato 1920 roku opiewał Izaak Babel w zbiorze opowiadań noszących tytuł „Konarmia”, sławił się i chwałę Armii Czerwonej nim zmarł w sowieckim łagrze...

Epilog

Pułkownik Charles de Gaulle był w 1920 r. w Warszawie. Na szczęście dla Francji. W 1940 roku nie miał złudzeń co do istoty totalitaryzmu i stanął na czele Wolnych Francuzów, ratując honor Francji. W Warszawie legatem papieskim był wówczas Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli - późniejszy Pius XI. 

Nie udał się bolszewicki przemarsz przez Polskę do Niemiec i dalej na zachód „czerwonym mostem”. W 1920 r uratowaliśmy jeszcze niepodległość Łotwy.

Nie powiodła się koncepcja federacji z Ukrainą. W 1920 r. był to nasz jedyny faktyczny sojusznik. Ukraińcy pod dowództwem Mychajło Omelianowicza Pawlenki, bronili linii Dniestru, a 6. Dywizja Strzelców Siczowych w składzie 3 Armii WP broniła Zamościa i uczestniczyła w bitwie pod Komarowem. Niestety koncepcja federacji krajów Europy Wschodniej zakończyła się fiaskiem. 

Artur S. Górski

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

 

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook