Jedynie prawda jest ciekawa


10 kwietnia marsz i zgromadzenie przed Pałacem

12.03.2013

Rozmowa z Maciejem Wąsikiem, radnym Warszawy z PiS.

Stefczyk.info: Zbliża się kolejna rocznica katastrofy smoleńskiej. Co wiadomo o jej obchodach?

Maciej Wąsik: Złożyliśmy już stosowne zawiadomienie o organizacji zgromadzenia 10 kwietnia na Krakowskim Przedmieściu. Przed Pałacem Prezydenckim mają się odbyć główne obchody. Będą one godne i spokojne, jak w poprzednich latach. Liczymy, że w ciągu dnia w to miejsce przybędzie około 100 tys. ludzi. Pierwszym ważnym wydarzeniem tego dnia będzie złożenie kwiatów pod Pałacem o godzinie 8:41 i zapalenie zniczy dokładnie w trzy lata po tragedii. Przez Pałacem będzie stała scena, będą wyświetlane filmy o tematyce smoleńskiej, będzie modlitwa. Szczegółowy scenariusz wydarzeń nie jest jeszcze ustalony. Nad tym wciąż pracujemy. Wiadomo jednak, że wieczorem odbędzie sie duży marsz pamięci oraz będzie przemówienie Jarosława Kaczyńskiego. Gdy znany już będzie szczegółowy plan obchodów, będziemy o nim informować.

Co w rocznicę katastrofy powinno się dziać? To okazja do przypominania o ofiarach, do analizowania stanu śledztwa, czy refleksji o stanie państwa?

Właściwie wszystkie wymienione elementy powinny mieć swoje odwzorowanie tego dnia. 10 kwietnia powinniśmy modlić się za ofiary, przypominać je, powinniśmy również skonstatować, jakie są przyczyny tej katastrofy, co dziś wiemy, a czego nie wiemy. Powinniśmy także wykorzystać ten dzień, by pochylić się nad stanem państwa polskiego. Nasze państwo bowiem na pewno nie zdało egzaminu. Błędy i zaniedbania w śledztwie pokazują dobitnie, że ze sprawą tragedii smoleńskiej zupełnie sobie nie poradzono. Te trzy elementy zostaną na pewno uwzględnione w organizowanych przez nas obchodach.

W mediach od dawna słychać opinie, że Polacy Smoleńska mają już dosyć, że są zmęczeni. Pan się z tym zgadza?


Według mnie sprawa śledztwa smoleńskiego wciąż budzi emocje i będzie budziła te emocje, dopóki nie poznamy całej prawdy. To media mainstreamowe czy te środowiska, dla których sprawa smoleńska jest niewygodna, formułują tego typu opinie, wskazując, że Polacy mają dość sprawy tragedii smoleńskiej. Tak nie jest.

Rozmawiał TK
[Fot. Mazaki/Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook