Jedynie prawda jest ciekawa


Wyszkowski: Zapomoga, która może upokorzyć

15.04.2013

Jak poinformowała "Rzeczpospolita", Jan Lityński i Henryk Wujec - doradcy w Kancelarii Prezydenta - przygotowali projekt ustawy, która ma umożliwić wypłacanie zasiłków dawnym działaczom niepodległościowym, którzy dziś znajdują się w ciężkiej sytuacji materialnej. Proponują oni świadczenia w wysokości 831 zł miesięcznie dla tych osób, których dochód nie przekracza 813 zł oraz 415 zł z dochodami poniżej 1355 zł. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Krzysztofa Wyszkowskiego.

Stefczyk.info: - Jak pan ocenia tę incicjatywę, wypłaty zasiłków osobom, które w czasach PRL-u walczyły na rzecz niepodległego państwa, a dziś znajdują się w nędzy?

Krzysztof Wyszkowski: - Oczywiście witam z radością, te od dawna oczekiwane działania na rzecz pomocy ludziom ofiarnym, a pozostającym obecnie w bardzo trudnej sytuacji bytowej. Z pewnością to im się należy - osobom, którzy z powodu walki z komunizmem często stracili zdrowie, czasami otarli się o utratę życia, podlegali represjom.

Tu trzeba zaznaczyć, że niektóre represje były wyrafinowanymi formami dręczenia psychicznego - to przyjmowało wielorakie formy. Trzeba pamiętać, że w aparacie SB funkcjonowali i uczestniczyli w przesłuchaniach psycholodzy - byłem osobiście przesłuchiwany przez grupę funkcjonariuszy, z których jeden przedstawiał się oficjalnie jako psycholog. Te analizy psychologiczne służyły temu, żeby ofiary, czyli tych wrogó socjalizmu dezintegrować psychicznie, czyli wpędzać ich w możliwie najtrudniejsze sytuacje psychiczne - atakowano osobowość człowieka, od środka, rozbijano rodziny. I często ci ludzie ponoszą uświadomione, a czasami i nieuświadomione konsekwencje takich oddziaływań państwa komunistycznego, tajnej policji w celu zniszczenia osobowości.

Jeżeli więc ci ludzie cierpią i mają czasami poważne kłopoty z ułożeniem sobie życia, to trzeba pamiętać, że jest to również koszt ich ofiary w walce o niepodległość.

Stefczyk.info: - Ale dlaczego taka inicjatywa rodzi się dopiero dzisiaj i co ciekawe wychodzi z Kancelarii Prezydenta, od jego doradców - Wujca i Lityńskiego, a przez blisko 24 lata nie stworzył jej żaden rząd ani parlament w imię zadośćuczynienia tym osobom?

- To jest dosyć złożona kwestia. Trudno się dziwić, że to postkomuniści nie dbali o tych ludzi - oni, jak wiadomo, przyznawali różne przywileje byłym zbrodniarzom komunistycznym, stalinowskim. Z kolei te rządy, które przyznawały się do korzeni solidarnościowych rozumiem, że - może to nie usprawiedliwia - po części mogły obawiać się, że opinia publiczna wroga tym ugrupowaniom będzie twierdziła, że: "proszę, dorwali się do władzy i swoich obdarowują  ze wspólnego majątku narodowego - patrzcie obywatele, solidaruchy obławiają się i tuczą się na majątku publicznym". Może to była ta przesłanka, która wpływała ma powściągliwość w tej kwestii.

A jeśli chodzi o obecną inicjatywę Bronisława Komorowskiego i jego doradców - również mam wrażenie, że to się dzieje w dużym stopniu z powodów politycznych. Tacy ludzie jak Jan Lityński, którego znam, okazał się zdecydowanie człowiekiem złej woli, człowiekiem, który wyraża się z pogardą o tych, którzy mu się nie podobają w ruchu solidarnościowym. Na ile oni zaczynają dbać o ludzi ubogich, często znajdujących się w tragicznej sytuacji życiowej? Miejmy nadzieję, że to jest też jakiś efekt, odruch sumienia, ale również ma to z pewnością walor politycznej propagandy. Ale trudno, skoro cel jest zbożny, to należy to wesprzeć - przecież nie można temu się przeciwstawiać tylko dlatego, że robią to ludzie, w których uczciwe intencje trudno uwierzyć.

Stefczyk.info: - W tym projekcie jest mowa o zasiłku w wysokości 831 zł dla tych najuboższych, żyjących na skraju nędzy i 415 zł dla tych, którzy mogą się poszczycić dochodami do 1355 zł. Czy te sumy nie są upokarzające, zwłaszcza, kiedy wiemy, że średnia emerytura esbecka do 2,5 tys. zł, a najwyższe sięgają 8 i 9 tys zł i to już po ich ograniczeniu przez ustawę dezubekizacyjną?

- Ale to też pokazuje ten wymiar szczodrobliwości i szacunku jaki do tych ludzi odczuwają inicjatorzy tej ustawy. To ma wymiar takiej zapomogi, która jednocześnie może ich upokorzyć. Bo z pewnością trzeba będzie o to wystąpić, trzeba będzie to udowodnić, więc ludzi, którzy zdecydują się z tego skorzystać, będą zmuszeni ją przyjąć zostaną na nowo upokorzeni.

Pomijając już kwestię pieniędzy, które pobierają esbecy, co jest rzeczą skandaliczną, to nie może być suma mniejsza niż 1500 zł. W takiej wysokości ja dostaję emeryturę, więc nie mówię tego w swoim imieniu, bo mi nie będzie się należało - ale to by była jakaś minimalna płaca zasadnicza, bo w przeciwnym razie to rzeczywiście będzie jakiś dodatkowy policzek wymierzony tym ubogim ludziom, często nieszczęśliwie borykającym się z wyzwaniami dnia codziennego.

Stefczyk.info: - Czy myśli pan, że część tych osób, którzy nawet spełnialiby kryteria otrzymania tego zasiłku, mogłaby odmówić jego przyjęcia?

- Myślę, że tak. Ja na szczęście mam tę emeryturę w wysokości 1500 zł, ale gdybym zarabiał 1300 zł i oferowano by mi te 415 zł to bym oczywiście odmówił. Dodatkowo, jak sądzę, będzie to obwarowane upokarzającą procedurą wykazywania własnej nędzy, to takie urzędy, które będą to realizowały, z pewnością dopilnują, żeby ci ludzie zostali odpowiednio negatywnie potraktowani, upokarzająco, poniżająco, więc to będzie droga przez mękę. Ale z drugiej strony rozumiem, że często są to ludzie, którzy będą do tego zmuszeni, których sytuacja rodzinna skłoni, żeby się tej procedurze poddać, bo będą działali nie tylko we własnym interesie, ale też rodzin, którym będą chcieli pomóc.


not zrk
[fot. ipn.gov.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook