Jedynie prawda jest ciekawa


Wildstein: Nie potrafimy odróżniać świata wirtualnego od rzeczywistego

23.10.2016

„Zawsze czerpię inspirację z własnych doświadczeń, bo opisuję świat, który znam. Próbuję uniwersalizować ten świat i poprzez swoje doświadczenia zobaczyć głębsze procesy, które kształtują naszą rzeczywistość - powiedział na antenie Telewizji Republika Bronisław Wildstein, pisarz, publicysta.

Dodał, że sztuczny świat jest kreowany na różne sposoby.

„Pierwszy poziom jest taki najprostszy: Ktoś wymyśla takie programy, żeby one były chwytliwe - stwierdził dziennikarz. - Ściąga do nich ludzi, którzy chcą zaistnieć choćby przez 5 minut. Ktoś wymyśla scenariusz takiego programu i ten sztuczny świat nam podsuwa.(...) Neguje się pewien tradycyjny ład, wartości, kwestionuje się religię. Człowiek ma być Bogiem. Pytanie tylko - czy człowiek potrafi być Bogiem?” - pytał publicysta.

Zdaniem Bronisława Wildsteina Europa jest swego rodzaju cieplarnią, ponieważ wydaje się nam, że zagrożenia cywilizacyjne, jak wojna, są już za nami i możemy żyć coraz lepiej i wygodniej i tylko o to nam chodzi.

„To nie jest tak. Wokół mamy świat niepokojący. Uchodźcy, migranci, którzy przychodzą do nas z innej cywilizacji, nie adoptują się do naszej rzeczywistości. Rożne zagrożenia pukają do naszych drzwi. Nasze bezpieczeństwo jest bardzo iluzoryczne i ja to pokazuję. Możemy się jeszcze łudzić, że wszystko jest bezpiecznie, ale tak nie jest: - podkreślił na antenie Telewizji Republika Wildstein.

Pisarz podkreślił także, że nie potrafimy odróżniać świata wirtualnego od rzeczywistego, a powszechnym jest mylenie aktorów z rolami, w które się wcielają.

„Ktoś gra lekarza i zaczyna funkcjonować jako autentyczny lekarz. Telewizja cały czas sprawia takie wrażenie, że wszyscy możemy być tymi, którzy są najwyżej. To jest takie wielkie złudzenie, że wszyscy możemy być celebrytami, a ich się kreuje poprzez cały gigantyczny przemysł. Zwróćmy uwagę, ile jest pism, które opowiadają o serialach. Nie dość, że mamy serial fikcyjny, to jeszcze śledzimy opowieści o tym serialu. Widzowie zaczynają to traktować jako element swojej rzeczywistości i żyją w tym fikcyjnym świecie” - zaznaczył Bronisław Wildstein.

Publicysta dodał także, że to, co przedstawia świat w mediach, to próba zanegowania naszej natury. Stwierdził, że ludziom wydaje się, że ludziom wydaje się, że mogą sami stworzyć świat i wypromować się do roli boskiej.

„Jest to straszna złuda, która zawsze konfrontuje nas z naszymi ograniczeniami. Im bardziej się łudzimy, tym większe będzie to rozczarowanie. W książce przedstawiam historię dziewczyny, która nagle przedawkowuje narkotyki i zmienia się w roślinę. Ciało tej kobiety, rozpiętej na tych kroplówkach, pokazuje, że ułamek sekundy może zmienić wszystko” - powiedział na antenie Telewizji Republika Bronisław Wildstein.

wkt/Telewizja Republika

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook