Jedynie prawda jest ciekawa


Wildstein: Nie potrafimy odróżniać świata wirtualnego od rzeczywistego

23.10.2016

„Zawsze czerpię inspirację z własnych doświadczeń, bo opisuję świat, który znam. Próbuję uniwersalizować ten świat i poprzez swoje doświadczenia zobaczyć głębsze procesy, które kształtują naszą rzeczywistość - powiedział na antenie Telewizji Republika Bronisław Wildstein, pisarz, publicysta.

Dodał, że sztuczny świat jest kreowany na różne sposoby.

„Pierwszy poziom jest taki najprostszy: Ktoś wymyśla takie programy, żeby one były chwytliwe - stwierdził dziennikarz. - Ściąga do nich ludzi, którzy chcą zaistnieć choćby przez 5 minut. Ktoś wymyśla scenariusz takiego programu i ten sztuczny świat nam podsuwa.(...) Neguje się pewien tradycyjny ład, wartości, kwestionuje się religię. Człowiek ma być Bogiem. Pytanie tylko - czy człowiek potrafi być Bogiem?” - pytał publicysta.

Zdaniem Bronisława Wildsteina Europa jest swego rodzaju cieplarnią, ponieważ wydaje się nam, że zagrożenia cywilizacyjne, jak wojna, są już za nami i możemy żyć coraz lepiej i wygodniej i tylko o to nam chodzi.

„To nie jest tak. Wokół mamy świat niepokojący. Uchodźcy, migranci, którzy przychodzą do nas z innej cywilizacji, nie adoptują się do naszej rzeczywistości. Rożne zagrożenia pukają do naszych drzwi. Nasze bezpieczeństwo jest bardzo iluzoryczne i ja to pokazuję. Możemy się jeszcze łudzić, że wszystko jest bezpiecznie, ale tak nie jest: - podkreślił na antenie Telewizji Republika Wildstein.

Pisarz podkreślił także, że nie potrafimy odróżniać świata wirtualnego od rzeczywistego, a powszechnym jest mylenie aktorów z rolami, w które się wcielają.

„Ktoś gra lekarza i zaczyna funkcjonować jako autentyczny lekarz. Telewizja cały czas sprawia takie wrażenie, że wszyscy możemy być tymi, którzy są najwyżej. To jest takie wielkie złudzenie, że wszyscy możemy być celebrytami, a ich się kreuje poprzez cały gigantyczny przemysł. Zwróćmy uwagę, ile jest pism, które opowiadają o serialach. Nie dość, że mamy serial fikcyjny, to jeszcze śledzimy opowieści o tym serialu. Widzowie zaczynają to traktować jako element swojej rzeczywistości i żyją w tym fikcyjnym świecie” - zaznaczył Bronisław Wildstein.

Publicysta dodał także, że to, co przedstawia świat w mediach, to próba zanegowania naszej natury. Stwierdził, że ludziom wydaje się, że ludziom wydaje się, że mogą sami stworzyć świat i wypromować się do roli boskiej.

„Jest to straszna złuda, która zawsze konfrontuje nas z naszymi ograniczeniami. Im bardziej się łudzimy, tym większe będzie to rozczarowanie. W książce przedstawiam historię dziewczyny, która nagle przedawkowuje narkotyki i zmienia się w roślinę. Ciało tej kobiety, rozpiętej na tych kroplówkach, pokazuje, że ułamek sekundy może zmienić wszystko” - powiedział na antenie Telewizji Republika Bronisław Wildstein.

wkt/Telewizja Republika

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook