Jedynie prawda jest ciekawa


Wielodzietne nie znaczy patologiczne

30.12.2012

Rodziny wielodzietne nie są rodzinami patologicznymi – powiedział abp Henryk Hoser, celebrując uroczystą Mszę św. w parafii Świętej Rodziny na warszawskim Zaciszu.

Bp warszawsko-praski przewodniczył uroczystej Mszy św. w parafii Świętej Rodziny na warszawskim Zaciszu, podczas której pary świętujące jubileusz 25, 50 i 60 lat małżeństwa odnowiły swoje przyrzeczenia.
Przywołując przykład Świętej Rodziny abp Hoser zwrócił w homilii uwagę, że cała mądrość bycia w rodzinie oparta jest na szukaniu dobra drugiej osoby. - Wszyscy, którzy uważają, że ożenili się czy wyszli za mąż po to, aby im było dobrze, budują swoje życie na piasku, bo drugi człowiek nie jest instrumentem, ale Bożym darem, o który mamy się troszczyć, opiekować, odkrywając w nim dobro i pomagać mu je rozwijać – tłumaczył kaznodzieja.

Bp warszawsko-praski przypomniał, że zadaniem rodziny jest nie tylko powołanie do życia potomstwa, ale także rodzicielstwo duchowe a więc wychowanie młodego człowieka. - Właśnie w rodzinie Jezus czynił postępy w latach oraz mądrości u Boga i u ludzi przygotowując się do swojej dojrzałej działalności, która zaczęła się, gdy skończył 30 lat – powiedział kaznodzieja zwracając uwagę że „nie ma zrównoważonego rozwoju człowieka bez uwzględnia tych dwóch relacji”.

Abp Hoser podkreślił również, że ‘rodziny wielodzietne nie są rodzinami patologicznymi, nie są to ludzie, którzy nie mogą sobie z życiem poradzić, jak wielu osobom się wydaje. Oni po prostu w programie swojego życia mają tę niezwykłą szczodrobliwość podobną do hojności Bożej, bo przekazują życie innym – powiedział kaznodzieja. Jak zaznaczył – Nie jest to program powszechny. Niewielu jest w stanie zdobyć się na coś takiego, stąd mamy w Polsce zapaść demograficzną.

Odwołując się do tegorocznego przemówienia Benedykta XVI do Kurii Rzymskiej abp Hoser zwrócił uwagę na zagrożenia zachodniej cywilizacji. - W kwestiach rodziny nie chodzić dziś tylko o określoną formę społeczną, ale o tożsamość człowieka jako osoby ludzkiej i jej wzajemne relacje. Wiele osób, które zawierają małżeństwo, nawet sakramentalne, robią to warunkowo, tymczasem ten, kto nie jest wierny, jest także niezdolny do prawdziwej miłości – podkreślił bp warszawsko-praski.

- Poważnym niebezpieczeństwem jest coraz bardziej powszechny zanik tożsamości osoby ludzkiej i płci a co za tym idzie - ról w rodzinie – powiedział abp Hoser. Jak zauważył, dzisiaj są już kraje, w których nie wolno pisać w rubrykach kto jest ojcem i matką, tylko pisze się rodzic A i rodzic B. Zaczynają oni być wymienni i o nieokreślonej płci, co powoduje erozję podstawowej struktury miłości, jaką jest rodzina.

Na zakończenie liturgii abp Hoser otworzył ósmy w diecezji Parafialny Ośrodek Formacji Rodzin.

ansa/KAI

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook