Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Bugaj: Konsekwencje w stosunku do Kwaśniewskiego

21.04.2013

"To są rzeczy niebywałe" - mówi portalowi "wPolityce.pl" prof. Ryszard Bugaj o szokującym lobbingu Aleksandra Kwaśniewskiego na rzecz rosyjskiego oligarchy. Jak poinformował "Newsweek", były prezydent występował w interesie Wiaczesława Kantora, który próbuje przejąć kontrolę nad strategiczną branżą - Grupą Azoty.

- Moim zdaniem mamy do czynienia z sytuacją w najwyższym stopniu skandaliczną, że były prezydent zatrudnia się u oligarchów albo u dyktatorów. Do tego zatrudnia się w sposób niejawny. I uważam, że powinny tu być wyciągnięte konsekwencje - nie kryje oburzenia postawą Kwaśniewskiego prof. Bugaj.

Jak przypomniał, właśnie po to, żeby byli prezydenci nie musieli byle gdzie szukać pieniędzy, stworzona została specjalna ustawa, "która zapewnia byłemu prezydentowi egzystencję materialną i to całkiem przyzwoitą, bo zapewnia mu ochronę, zapewnia mu finansowanie biura etc."

- Jeżeli on (...) i nie dotyczy to tylko Kwaśniewskiego - także oczywiście Lecha Wałęsy - jeżeli więc oni angażują się na boku zarabianiem pieniędzy (...) to powstaje pytanie, dlaczego my mamy jeszcze do nich dopłacać - pyta ekonomista i były polityk, lider Unii Pracy.

- Druga sprawa to jest tajność tego lobbowania, poufność tego lobbowania. To są rzeczy - ja wiem, że one się zdarzają na świecie, ale to nie znaczy, że one muszą się podobać - ale to są rzeczy z tego punktu widzenia niebywałe - podkreśla Ryszard Bugaj, który jednocześnie podkreśla, że Kwaśniewski ponownie stara się wrócić na scenę polityczną, więc jego zachowania powinny być publicznie znane, gdyż "robi na rachunek Rzeczpospolitej".

Bugaj jednocześnie odrzuca sugestie, że Kwaśniewski nieświadomie naraża na szwank polskie bezpieczeństwo energetyczne. - Bez przesady. On wie co robi, on nie jest dzieckiem z całą pewnością - podkreśla były polityk.

Prof. Bugaj skomentował również ujawnione przez Krzysztofa Kwiatkowskiego fakt rozmowy na temat zamierzeń Rosjan byłego prezydenta z urzędującym premierem.

- Jeżeli Aleksander Kwaśniewski rozmawiał z Donaldem Tuskiem to obowiązkiem Donalda Tuska było sporządzenie z tej rozmowy notatki i złożenie jej w archiwum. Czy tak zrobił? Nie wiem, ale to jest w tej chwili taki moment, że trzeba go o to zapytać - nie ma wątpliwości Ryszard Bugaj.


Greg/wPolityce.pl
[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook