Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Ancyparowicz: "Nie grozi nam załamanie gospodarki"

25.04.2013

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące polskiej gospodarki w marcu. Nie są one optymistyczne - generalnie wszystko spada, poza długiem publicznym i bezrobociem. O kondycji polskiej sytuacji ekonomicznej rozmawiamy z prof. Grażyną Ancyparowicz.

Stefczyk.info: - Czy ta sytuacja już jest dramatycznie zła, czy jednak to dopiero przedsmak tego, co nas jeszcze może czekać?

Prof. Grażyna Ancyparowicz:
- Mimo wszystko sytuacja wydaje się stabilna i nie wpadałabym w panikę. Polska gospodarka rzeczywiście się zwija, ale ten proces trwa już od 5 - 6 lat. Dotąd to było niewidoczne, bo mamy pewną tajemnicę metodyczną, czy metodologiczną, związaną z rachunkami narodowymi.

Natomiast prawda jest taka, że w polskiej gospodarce stale ubywa miejsc pracy, co jest efektem m.in. prywatyzacji, a także braku inwestycji. Jeżeli bowiem zlikwidowaliśmy przemysł - przynajmniej w połowie - a to, co jest, to już nie jest przemysł, tylko montownie, nasze budownictwo jest już tylko budownictwem infrastrukturalnym i budownictwem mieszkaniowym, a przecież są pewne cykle, których nie da się przeskoczyć, no to mamy taką sytuację, jaką mamy. Ale ja bym jednak w tej chwili w jakąś panikę nie wpadała.

Z drugiej strony mamy bowiem przeciwwagę w postaci dość atrakcyjnego kursu złotego, który wspiera nasz eksport - mamy w związku z tym bardzo wyraźną poprawę wyników w handlu zagranicznym. Innym pozytywnym sygnałem może być - jeśli pan Rostowski się zdecyduje - powstrzymanie tego szaleństwa, jakim są transfery publicznych pieniędzy do prywatnych spółek. Wówczas jest nadzieja, że sytuacja znajdzie się pod kontrolą i że te wskaźniki, które on zapowiada na przyszły rok - czyli m.in. te 3,5% deficytu do PKB - rzeczywiście zostaną dotrzymane.


Stefczyk.info: - A wskaźniki dotyczące budownictwa nie budzą pani niepokoju - spadek pozwoleń na budowę mieszkań o prawie 1/4, spadek produkcji budowlanej o blisko 20% - a przecież to budownictwo miało być kołem zamachowym polskiej gospodarki?

- Nie, budownictwo nigdy nie było kołem zamachowym, tylko przeżywa cykle, tak samo, jak każda inna branża gospodarki. To są cykle budowlane, które powtarzają się jako pełna sinusoida co 25 lat i jest to efekt tego, co mieliśmy w ostatnich latach, czyli tego gigantycznego boomu. Jeżeli wybudowało się tyle mieszkań, ile się wybudowało - a to wszystko są mieszkania na kredyt - kto miał zdolność kredytową i miał szansę na spłatę tego kredytu, to go zaciągał, a deweloperzy na tym świetnie zarabiali.

Byłoby oczywiście dobrze, gdyby państwo trochę aktywniej angażowało swoje zasoby, np. zamiast obsługi długu publicznego, to być może zwiększyłoby to udział inwestycji w budżecie - bo tam jest niecałe 5 proc.

Dlatego uważam, że to jest zjawisko naturalne i normalne, i w tej kwestii też nie wpadałabym w jakąś rozpacz.


Stefczyk.info: - A na które wskaźniki powinniśmy zwracać uwagę w najbliższych miesiącach? Które mogą, według pani, nas zaniepokoić?

- Dla mnie najbardziej niepokojącym wskaźnikiem jest sytuacja na rynku pracy. To jest wskaźnik absolutnie decydujący, bo kiedy nam się pogarsza sytuacja na rynku pracy, to pogarsza się w całym sektorze finansów publicznych. Spadają wpływy z podatków, a będą zwiększone wydatki na pomoc społeczną - bo ci ludzie w końcu będą musieli z czegoś żyć. Jest to sytuacja, która świadczy o tym, że także przedsiębiorstwa źle oceniają swoje perspektywy i grozi nam kolejna fala zwolnień. Dlatego najważniejsze w tej chwili jest śledzenie, jak kształtuje się liczba bezrobotnych, jak wygląda stopa bezrobocia i to zarówno tego rejestrowanego jak i tego, które mamy w badaniach ekonomicznej aktywności ludności.

To jest kluczowa sprawa. Z innych wybrniemy, natomiast jeśli likwidujemy miejsca pracy, jeśli wyzbywamy się ludzi z rynku pracy w sposób trwały, jeżeli wpychamy tych ludzi do systemu ubezpieczeń społecznych, gdzie większość z nich trafi na renty lub jakieś emerytury pomostowe, to nie mamy popytu, nie ma dla kogo produkować, nie ma po co produkować. Dlatego to, co się dzieje na rynku pracy powinno podlegać szczególnemu monitorowaniu.

Druga rzecz to finanse publiczne. Jeżeli minister Rostowski nie będzie mógł dotrzymać słowa, to w przyszłym roku grozi nam scenariusz taki sam, jaki był w Grecji i na Cyprze, tylko my nie jesteśmy w strefie euro, w związku z tym sytuacja dla nas może być o wiele, wiele trudniejsza, bo nikt się nie będzie nad nami rozczulał - po prostu zastosują wobec nas nad taką dosyć drakońską metodę, jaką zastosowali w 90. roku, kiedy negocjowaliśmy porozumienia z Klubem Londyńskim i Paryskim.

Polska jest zadłużona, przekroczyła już pierwszy próg bezpieczeństwa konstytucyjnego i bez zrozumienia, gdzie te pieniądze są topione, nie da się uzdrowić na trwałe ani polskich finansów, ani polskiej gospodarki, bo nie będzie pieniędzy na rozruch.


Stefczyk.info: - A pani jest w obu tych sprawach bardziej pesymistką, czy optymistką?

- Trudno jest mi powiedzieć, dlatego, że dla mnie sprawą kluczową jest wyjaśnienie sytuacji z OFE. A tu jest tak silna presja spersonifikowanych rynków i szarej strefy, że nie wiem, czy minister Rostowski odważy się na to, na co powinien się odważyć. A powinien po prostu wystąpić z propozycją likwidacji i wycięcia tego raka, jakim są OFE, przywrócenia normalnych emerytur od 1 stycznia przyszłego roku, bo w przyszłym roku ludzie dostaną zasiłki, a nie emerytury. I to takie, do których państwo będzie musiało jeszcze dopłacać ogromne pieniądze.

Ale chcę być optymistką, bo wydaje mi się, że rząd przez najbliższe dwa lata będzie starał się doprowadzić do względnej równowagi i na rynku pracy i w budżecie. Względnej - to nie będzie dobra sytuacja, ale chodzi o to, żeby się nie pogarszała - chociażby ze względu na wybory.

Natomiast prawdziwe niebezpieczeństwo grozi nam po wyborach. Bo jeśli Platforma wygra po raz trzeci, to już nie będzie żadnych ograniczeń do tego, żeby przeprowadzać tutaj scenariusz, który jest bardzo wygodny, jak powiedziałam dla spersonifikowanych rynków finansowych, dla ludzi, którzy mają interes poza Polską, a w Polsce eksploatują pracowników, jak tylko się da i wtedy właściwie odwrotu już nie będzie. Będzie to dla nas wszystkich sytuacja bardzo dramatyczna.

Ale dzisiaj, choć sytuacja Polski jest zła, to staczanie się jest powolne, powiedziałabym, że kontrolowane, natomiast nie przewiduję, jakiegoś raptownego załamania się, chyba że dojdzie do zemsty tzw. rynków, a z czymś takim zawsze trzeba się liczyć, bo działania kapitału spekulacyjnego są nieprzewidywalne. Tego jedynie mogłabym się bać.

not. zrk
[fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook