Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nowe wydanie „wSieci Historii”!

28.01.2015

O odbudowie Warszawy po II wojnie, micie amerykańskiej demokracji, zwycięstwach Polaków w powstaniu wielkopolskim, operacji „Monastyr” i tragicznym wątku w biografii Bolesława Piaseckiego - w najnowszym wydaniu miesięcznika „wSieci Historii”.

W lutym do całego nakładu pisma została dołączona niezwykła płyta „Panny Wyklęte „Wygnane”.

- Wśród komunistycznych władz i urbanistów była naiwna wiara, że ignorując własność, można uzyskać nowe, fantastyczne możliwości rozwoju - mówi Czesław Bielecki o odbudowie Warszawy po II wojnie w rozmowie ze Stanisławem Żarynem. „Starówki nie odbudowano tak, jak wyglądała przed wojną, archikatedra nie jest dziś neogotykiem angielskim, kościół św. Aleksandra jest okrągły i nie ma dwóch wież” – zaznacza urbanista Czesław Bielecki.

Piotr Zaremba w tekście pt. „A jak się skręca wybory w Ameryce?” odczarowuje nasze wyobrażenia o USA. - Kiedy w latach 50. XIX w. decydowano w referendum o przyjęciu stanowych konstytucji, zwolennicy i przeciwnicy niewolnictwa nie tylko oskarżali się o fałszerstwa, lecz się zabijali – Piotr Zaremba podaje jeden z przykładów walki politycznej za Oceanem.

Marek Kornat pisze o powstaniu wielkopolskim jako jedynym, zwycięskim zrywie Polaków, który zostało dobrze wykorzystane. Autor wskazuje na niebagatelną rolę polskiej dyplomacji w przebiegu tego zrywu.

- Narodowy zryw Polaków towarzyszył „rewolucji geopolitycznej” wywołanej w Europie Środkowo-Wschodniej w następstwie wielkiej wojny. Ujawnił ambicje silnej i znaczącej Polski, obejmującej odzyskane terytoria polskie – złączone w mającym znaczną powierzchnię państwie – Marek Kornat konstatuje w artykule pt. „Powstanie wielkopolskie i dyplomacja polska”.

- Nigdy się nie dowiemy, na ile jedna z największych operacji wywiadowczych II wojny światowej zmieniła bieg historii - pisze Piotr Skwieciński o wielkiej niemiecko-rosyjskiej grze, czyli operacji „Monastyr” w tekście pt. „Najlepszy agent Gehlena”.

Jerzy Dąbrowski w artykule pt. „Zmowa milczenia” pisze o jednej z najbardziej znanych i brutalnych zbrodni w powojennej Polsce - porwaniu i zabójstwie Bohdana Piaseckiego, syna Bolesława Piaseckiego.

Miesięcznik „wSieci Historii” kolportowany jest w kioskach w całej Polsce w klasycznym formacie, objętości 100 stron i cenie 7,90 zł. Dostępny jest także w formie e-wydania - szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html

Warto poczytać

 1. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 2. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 3. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 4. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 5. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 6. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 7. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 8. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook