Jedynie prawda jest ciekawa


Nowe wydanie „wSieci Historii”!

28.01.2015

O odbudowie Warszawy po II wojnie, micie amerykańskiej demokracji, zwycięstwach Polaków w powstaniu wielkopolskim, operacji „Monastyr” i tragicznym wątku w biografii Bolesława Piaseckiego - w najnowszym wydaniu miesięcznika „wSieci Historii”.

W lutym do całego nakładu pisma została dołączona niezwykła płyta „Panny Wyklęte „Wygnane”.

- Wśród komunistycznych władz i urbanistów była naiwna wiara, że ignorując własność, można uzyskać nowe, fantastyczne możliwości rozwoju - mówi Czesław Bielecki o odbudowie Warszawy po II wojnie w rozmowie ze Stanisławem Żarynem. „Starówki nie odbudowano tak, jak wyglądała przed wojną, archikatedra nie jest dziś neogotykiem angielskim, kościół św. Aleksandra jest okrągły i nie ma dwóch wież” – zaznacza urbanista Czesław Bielecki.

Piotr Zaremba w tekście pt. „A jak się skręca wybory w Ameryce?” odczarowuje nasze wyobrażenia o USA. - Kiedy w latach 50. XIX w. decydowano w referendum o przyjęciu stanowych konstytucji, zwolennicy i przeciwnicy niewolnictwa nie tylko oskarżali się o fałszerstwa, lecz się zabijali – Piotr Zaremba podaje jeden z przykładów walki politycznej za Oceanem.

Marek Kornat pisze o powstaniu wielkopolskim jako jedynym, zwycięskim zrywie Polaków, który zostało dobrze wykorzystane. Autor wskazuje na niebagatelną rolę polskiej dyplomacji w przebiegu tego zrywu.

- Narodowy zryw Polaków towarzyszył „rewolucji geopolitycznej” wywołanej w Europie Środkowo-Wschodniej w następstwie wielkiej wojny. Ujawnił ambicje silnej i znaczącej Polski, obejmującej odzyskane terytoria polskie – złączone w mającym znaczną powierzchnię państwie – Marek Kornat konstatuje w artykule pt. „Powstanie wielkopolskie i dyplomacja polska”.

- Nigdy się nie dowiemy, na ile jedna z największych operacji wywiadowczych II wojny światowej zmieniła bieg historii - pisze Piotr Skwieciński o wielkiej niemiecko-rosyjskiej grze, czyli operacji „Monastyr” w tekście pt. „Najlepszy agent Gehlena”.

Jerzy Dąbrowski w artykule pt. „Zmowa milczenia” pisze o jednej z najbardziej znanych i brutalnych zbrodni w powojennej Polsce - porwaniu i zabójstwie Bohdana Piaseckiego, syna Bolesława Piaseckiego.

Miesięcznik „wSieci Historii” kolportowany jest w kioskach w całej Polsce w klasycznym formacie, objętości 100 stron i cenie 7,90 zł. Dostępny jest także w formie e-wydania - szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook