Jedynie prawda jest ciekawa


Nowe wydanie „wSieci Historii”!

28.01.2015

O odbudowie Warszawy po II wojnie, micie amerykańskiej demokracji, zwycięstwach Polaków w powstaniu wielkopolskim, operacji „Monastyr” i tragicznym wątku w biografii Bolesława Piaseckiego - w najnowszym wydaniu miesięcznika „wSieci Historii”.

W lutym do całego nakładu pisma została dołączona niezwykła płyta „Panny Wyklęte „Wygnane”.

- Wśród komunistycznych władz i urbanistów była naiwna wiara, że ignorując własność, można uzyskać nowe, fantastyczne możliwości rozwoju - mówi Czesław Bielecki o odbudowie Warszawy po II wojnie w rozmowie ze Stanisławem Żarynem. „Starówki nie odbudowano tak, jak wyglądała przed wojną, archikatedra nie jest dziś neogotykiem angielskim, kościół św. Aleksandra jest okrągły i nie ma dwóch wież” – zaznacza urbanista Czesław Bielecki.

Piotr Zaremba w tekście pt. „A jak się skręca wybory w Ameryce?” odczarowuje nasze wyobrażenia o USA. - Kiedy w latach 50. XIX w. decydowano w referendum o przyjęciu stanowych konstytucji, zwolennicy i przeciwnicy niewolnictwa nie tylko oskarżali się o fałszerstwa, lecz się zabijali – Piotr Zaremba podaje jeden z przykładów walki politycznej za Oceanem.

Marek Kornat pisze o powstaniu wielkopolskim jako jedynym, zwycięskim zrywie Polaków, który zostało dobrze wykorzystane. Autor wskazuje na niebagatelną rolę polskiej dyplomacji w przebiegu tego zrywu.

- Narodowy zryw Polaków towarzyszył „rewolucji geopolitycznej” wywołanej w Europie Środkowo-Wschodniej w następstwie wielkiej wojny. Ujawnił ambicje silnej i znaczącej Polski, obejmującej odzyskane terytoria polskie – złączone w mającym znaczną powierzchnię państwie – Marek Kornat konstatuje w artykule pt. „Powstanie wielkopolskie i dyplomacja polska”.

- Nigdy się nie dowiemy, na ile jedna z największych operacji wywiadowczych II wojny światowej zmieniła bieg historii - pisze Piotr Skwieciński o wielkiej niemiecko-rosyjskiej grze, czyli operacji „Monastyr” w tekście pt. „Najlepszy agent Gehlena”.

Jerzy Dąbrowski w artykule pt. „Zmowa milczenia” pisze o jednej z najbardziej znanych i brutalnych zbrodni w powojennej Polsce - porwaniu i zabójstwie Bohdana Piaseckiego, syna Bolesława Piaseckiego.

Miesięcznik „wSieci Historii” kolportowany jest w kioskach w całej Polsce w klasycznym formacie, objętości 100 stron i cenie 7,90 zł. Dostępny jest także w formie e-wydania - szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook