Jedynie prawda jest ciekawa


Mec. Kruszyński: przyklasnę usprawnieniu sądów

05.05.2013

Minister, premier czy jakikolwiek inny czynnik administracyjny nie mogą wchodzić w meritum decyzji sędziów. Ich niezawisłości nie naruszałyby jednak posunięcia organizacyjne, takie choćby jak wprowadzenie pracy w sądach na dwie zmiany – mówi w wywiadzie dla wPolityce.pl karnista prof. Piotr Kruszyński.

Portal zauważa, że niedawne wyroki w sprawach Beaty Sawickiej czy Grudnia'70 zmuszają do stawiania poważnych pytań o stan polskiego wymiaru sprawiedliwości. W Sejmie pojawił się właśnie projekt nowelizacji prawa o ustroju sądów powszechnych, który wyposaża ministra sprawiedliwości w kompetencje nadzorcze wobec sądów. Czy to krok w dobrą stronę?

- To niezwykle delikatna materia. Na pewno nie wolno ministrowi sprawiedliwości w żadnym przypadku wchodzić w domenę orzecznictwa, bo to jest możliwe jedynie w państwach totalitarnych. Natomiast przyklasnąłbym działaniom mającym na celu usprawnienie pracy sądów – mówi mec. Kruszyński.

Wniesiona przez posłów PO ustawa umożliwia ministrowi sprawiedliwości wgląd w akta sądowe. Czy to dopuszczalne?

- Wszystko zależy od tego w jakim celu minister w te akta zagląda. Jeżeli po to, by stwierdzić czy nie dochodzi do opieszałości w działaniu sądu – tylko takiemu działaniu przyklasnąć.  Natomiast jeśli minister brałby akta, żeby zobaczyć jak sąd rozstrzyga daną sprawę – budziłoby to bardzo poważne zastrzeżenia – zastrzega mec. Kruszyński.
 

JKUB

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook