Jedynie prawda jest ciekawa


Mastalerek: „Madonna uratowała Euro?”

09.05.2013

Ministerstwo Sportu wyłożyło na koncert Madonny na warszawskim Stadionie Narodowym ponad 6 mln zł – informuje Najwyższa Izba Kontroli. Były to środki rezerwy celowej przeznaczone na promocję Euro 2012 i piłki siatkowej. Minister Joanna Mucha, która musiała mieć na takie szokujące rozdysponowanie publicznych pieniędzy zgodę Ministerstwa Finansów twierdzi, że ją miała, ale nie potrafi tego wykazać. O kolejnym skandale wokół Stadionu Narodowego i minister Muchy rozmawiamy z Marcinem Mastalerkiem, posłem Prawa i Sprawiedliwości, członkiem sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

Stefczyk.info: - Jaki związek ma koncert Madonny z promocją Euro 2012?

Marcin Mastalerek: - Mnie jako zwykłemu obywatelowi i posłowi ciężko ten związek zrozumieć, ale myślę, że przemądrzali propagandziści rządu Donalda Tuska mogliby zbudować wielopiętrową analizę na ten temat, że to ma wielki związek i wszystko z siebie wynika…

Stefczyk.info: - Stadion jest tu wspólnym mianownikiem...

- Jasne i niedługo może okazać się, że ten koncert miał fundamentalne znaczenie dla Euro 2012. Jestem w stanie wyobrazić sobie posła Olszewskiego z Platformy, który stoi i z cyniczną miną mówi, że gdyby nie ten koncert Madonny, to Euro w ogóle by się nie odbyło i to był celowy zabieg.

Dla mnie i myślę dla wielu Polaków jest to szokujące.

Stefczyk.info: - A ten raport NIK był zaskoczeniem?

- Oczywiście, że nie i myślę, że opinia publiczna też nie jest zaskoczona. To przecież nie pierwszy skandal wokół Stadionu Narodowego i minister Muchy – że przypomnę tylko skandale związane z budową stadionu i niedoróbkami, z niezamykającym się dachem, mieliśmy skandale z olbrzymi premiami, które przyznawane były szefom Narodowego Centrum Sportu, a także spółki PL 2012.

To, o czym dziś się dowiedzieliśmy wpisuje się w to wszystko, co od dawna dzieje się wokół tego stadionu i aż strach pomyśleć, czego jeszcze dowiemy się o Stadionie Narodowym.

To jest konsekwencja polityki prowadzonej przez Donalda Tuska i przez samą minister Muchę, i to oni ponoszą osobistą odpowiedzialność polityczną za to, co dzieje się wokół Stadionu.

Stefczyk.info: - I co zamierzacie zrobić z tą informacją? Przejść do porządku dziennego, że już tak jest i trudno?

- Trzeba się zastanowić nad tym, czy po publikacji raportu NIK sprawą nie powinna zająć się z urzędu prokuratura, dlatego, że mogło dojść do niegospodarności albo nawet do działania na szkodę spółki. Jeśli tak się nie stanie, to trzeba będzie się zastanowić nad złożeniem takiego zawiadomienia.

W tej sprawie bulwersujące jest jeszcze jedno – ten koncert odbył się pierwszego sierpnia, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. To pokazuje stosunek tego rządu do ważnych dla Polaków dat, do polskiej tradycji, a także kultury, bo zamiast wydać pieniądze polskiego podatnika np. na godne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, to polski podatnik musiał zapłacić za koncert wyblakłej już podupadającej gwiazdy, która na tym jeszcze zyskuje, bo nie od dziś wiadomo, że Madonna wykorzystuje takie kontrowersje.

Stefczyk.info: - Ale jak to było możliwe, żeby Ministerstwo Sportu dotowało koncert z rezerwy celowej na promocję Euro 2012 i to miesiąc po zakończeniu Euro? Chcieli za wszelką cenę wydać pieniądze, żeby „się nie zmarnowały” i nie wróciły do budżetu? To jest w ogóle możliwe?

- Oczywiście, że jest to możliwe i to się dzieje od 6 lat pod rządami Platformy Obywatelskiej. Jeszcze raz podkreślę, że dla mnie i dla osób, które obserwują scenę polityczna a i dla coraz szerszego kręgu osób w Polsce to przestaje być dziwne. Bo jeśli weźmiemy pod uwagę, co wyczynia kreatywny księgowy i nadworny PR-owiec w jednej osobie, czyli Jan Vincent Rostowski, jak kreatywnie podchodzi do budżetu, jak z sufitu wpisuje do niego liczby dotyczące bezrobocia, PKB, to jeśli taki przykład idzie z góry, to naprawdę nie ma się co dziwić, że na niższym szczeblu, w spółce podlegającej Ministerstwu Sportu dochodzi do takich rzeczy.

To są praktyki oburzające, ale to są praktyki, do których my już na co dzień zdążyliśmy się przyzwyczaić. Dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby zmienić tę władzę i żeby do takich rzeczy nie dochodziło.

Ale przykład idzie z góry - jeżeli w Ministerstwie Finansów stosuje się kreatywną księgowość, to w takiej spółce też przypisuje się sumy, które powinny być wydane na zupełnie inne cele. Papier jest cierpliwy, wszystko przyjmie.

Trzeba jednak zbadać, czy zostało to zrobione zgodnie z przepisami, czy nie i dlatego prokuratura powinna z urzędu tym się zająć. A jeśli nawet ja, jako młody poseł, mam co do tego wątpliwości czy się tym zajmie, to być może trzeba będzie jej w tym pomóc.

Stefczyk.info: - A będziecie się domagali wyciągnięcia politycznych konsekwencji? Ja cały czas nie rozumiem, jak to możliwe, że pieniądze na promocję Euro 2012 są wydawane miesiąc po zakończeniu imprezy – co chciano jeszcze promować? Brakuje tu mi jakiejś elementarnej logiki

- Oczywiście, że tu jest brak logiki i jeżeli pani minister Mucha pojawi się na komisji sportu to na pewno będziemy ją o to dopytywali. Na pewno Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości podejmie w tej sprawie jakieś działania, ale jeszcze za wcześnie na konkrety.


Stefczyk.info: - A czy to jest wystarczający powód do żądania odwołania minister Muchy?

- Jak wiadomo, były już dużo poważniejsze powody i my składaliśmy wnioski o wotum nieufności wobec pani minister Muchy ale Donald Tusk broni swojej pani minister jak niepodległości, stąd myślę, że będzie jej bronił i tym razem.

Przecież to Donald Tusk zdecydował, że pani Mucha – która nie miała nic wspólnego wcześniej ze sportem – zostanie ministrem. A że to była niewłaściwa decyzja świadczą te wszystkie skandale – zatrudnienie swojego fryzjera na ważnym stanowisku, później były te olbrzymie premie i dziś Donald Tusk broniąc minister Muchy tak naprawdę broni ówczesnej swojej błędnej decyzji.


rozmawiał zrk
fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook