Jedynie prawda jest ciekawa


Mastalerek: „Madonna uratowała Euro?”

09.05.2013

Ministerstwo Sportu wyłożyło na koncert Madonny na warszawskim Stadionie Narodowym ponad 6 mln zł – informuje Najwyższa Izba Kontroli. Były to środki rezerwy celowej przeznaczone na promocję Euro 2012 i piłki siatkowej. Minister Joanna Mucha, która musiała mieć na takie szokujące rozdysponowanie publicznych pieniędzy zgodę Ministerstwa Finansów twierdzi, że ją miała, ale nie potrafi tego wykazać. O kolejnym skandale wokół Stadionu Narodowego i minister Muchy rozmawiamy z Marcinem Mastalerkiem, posłem Prawa i Sprawiedliwości, członkiem sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

Stefczyk.info: - Jaki związek ma koncert Madonny z promocją Euro 2012?

Marcin Mastalerek: - Mnie jako zwykłemu obywatelowi i posłowi ciężko ten związek zrozumieć, ale myślę, że przemądrzali propagandziści rządu Donalda Tuska mogliby zbudować wielopiętrową analizę na ten temat, że to ma wielki związek i wszystko z siebie wynika…

Stefczyk.info: - Stadion jest tu wspólnym mianownikiem...

- Jasne i niedługo może okazać się, że ten koncert miał fundamentalne znaczenie dla Euro 2012. Jestem w stanie wyobrazić sobie posła Olszewskiego z Platformy, który stoi i z cyniczną miną mówi, że gdyby nie ten koncert Madonny, to Euro w ogóle by się nie odbyło i to był celowy zabieg.

Dla mnie i myślę dla wielu Polaków jest to szokujące.

Stefczyk.info: - A ten raport NIK był zaskoczeniem?

- Oczywiście, że nie i myślę, że opinia publiczna też nie jest zaskoczona. To przecież nie pierwszy skandal wokół Stadionu Narodowego i minister Muchy – że przypomnę tylko skandale związane z budową stadionu i niedoróbkami, z niezamykającym się dachem, mieliśmy skandale z olbrzymi premiami, które przyznawane były szefom Narodowego Centrum Sportu, a także spółki PL 2012.

To, o czym dziś się dowiedzieliśmy wpisuje się w to wszystko, co od dawna dzieje się wokół tego stadionu i aż strach pomyśleć, czego jeszcze dowiemy się o Stadionie Narodowym.

To jest konsekwencja polityki prowadzonej przez Donalda Tuska i przez samą minister Muchę, i to oni ponoszą osobistą odpowiedzialność polityczną za to, co dzieje się wokół Stadionu.

Stefczyk.info: - I co zamierzacie zrobić z tą informacją? Przejść do porządku dziennego, że już tak jest i trudno?

- Trzeba się zastanowić nad tym, czy po publikacji raportu NIK sprawą nie powinna zająć się z urzędu prokuratura, dlatego, że mogło dojść do niegospodarności albo nawet do działania na szkodę spółki. Jeśli tak się nie stanie, to trzeba będzie się zastanowić nad złożeniem takiego zawiadomienia.

W tej sprawie bulwersujące jest jeszcze jedno – ten koncert odbył się pierwszego sierpnia, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. To pokazuje stosunek tego rządu do ważnych dla Polaków dat, do polskiej tradycji, a także kultury, bo zamiast wydać pieniądze polskiego podatnika np. na godne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, to polski podatnik musiał zapłacić za koncert wyblakłej już podupadającej gwiazdy, która na tym jeszcze zyskuje, bo nie od dziś wiadomo, że Madonna wykorzystuje takie kontrowersje.

Stefczyk.info: - Ale jak to było możliwe, żeby Ministerstwo Sportu dotowało koncert z rezerwy celowej na promocję Euro 2012 i to miesiąc po zakończeniu Euro? Chcieli za wszelką cenę wydać pieniądze, żeby „się nie zmarnowały” i nie wróciły do budżetu? To jest w ogóle możliwe?

- Oczywiście, że jest to możliwe i to się dzieje od 6 lat pod rządami Platformy Obywatelskiej. Jeszcze raz podkreślę, że dla mnie i dla osób, które obserwują scenę polityczna a i dla coraz szerszego kręgu osób w Polsce to przestaje być dziwne. Bo jeśli weźmiemy pod uwagę, co wyczynia kreatywny księgowy i nadworny PR-owiec w jednej osobie, czyli Jan Vincent Rostowski, jak kreatywnie podchodzi do budżetu, jak z sufitu wpisuje do niego liczby dotyczące bezrobocia, PKB, to jeśli taki przykład idzie z góry, to naprawdę nie ma się co dziwić, że na niższym szczeblu, w spółce podlegającej Ministerstwu Sportu dochodzi do takich rzeczy.

To są praktyki oburzające, ale to są praktyki, do których my już na co dzień zdążyliśmy się przyzwyczaić. Dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby zmienić tę władzę i żeby do takich rzeczy nie dochodziło.

Ale przykład idzie z góry - jeżeli w Ministerstwie Finansów stosuje się kreatywną księgowość, to w takiej spółce też przypisuje się sumy, które powinny być wydane na zupełnie inne cele. Papier jest cierpliwy, wszystko przyjmie.

Trzeba jednak zbadać, czy zostało to zrobione zgodnie z przepisami, czy nie i dlatego prokuratura powinna z urzędu tym się zająć. A jeśli nawet ja, jako młody poseł, mam co do tego wątpliwości czy się tym zajmie, to być może trzeba będzie jej w tym pomóc.

Stefczyk.info: - A będziecie się domagali wyciągnięcia politycznych konsekwencji? Ja cały czas nie rozumiem, jak to możliwe, że pieniądze na promocję Euro 2012 są wydawane miesiąc po zakończeniu imprezy – co chciano jeszcze promować? Brakuje tu mi jakiejś elementarnej logiki

- Oczywiście, że tu jest brak logiki i jeżeli pani minister Mucha pojawi się na komisji sportu to na pewno będziemy ją o to dopytywali. Na pewno Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości podejmie w tej sprawie jakieś działania, ale jeszcze za wcześnie na konkrety.


Stefczyk.info: - A czy to jest wystarczający powód do żądania odwołania minister Muchy?

- Jak wiadomo, były już dużo poważniejsze powody i my składaliśmy wnioski o wotum nieufności wobec pani minister Muchy ale Donald Tusk broni swojej pani minister jak niepodległości, stąd myślę, że będzie jej bronił i tym razem.

Przecież to Donald Tusk zdecydował, że pani Mucha – która nie miała nic wspólnego wcześniej ze sportem – zostanie ministrem. A że to była niewłaściwa decyzja świadczą te wszystkie skandale – zatrudnienie swojego fryzjera na ważnym stanowisku, później były te olbrzymie premie i dziś Donald Tusk broniąc minister Muchy tak naprawdę broni ówczesnej swojej błędnej decyzji.


rozmawiał zrk
fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook