Jedynie prawda jest ciekawa


Ks. Cisło: Co 3 minuty chrześcijanin ginie za wiarę

26.12.2012

Na portalu wPolityce.pl, ks. dr Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, mówi o tragicznych przykładach męczeństwa współczesnych chrześcijan. Za bł. Janem Pawłem II i Benedyktem XVI powtarza, że wieki XX i XXI były i są najbardziej krwawe dla chrześcijaństwa. Zginęło wówczas dużo więcej męczenników, niż w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.

- Statystyki, którymi operujemy, na podstawie danych, które mamy zarówno z wewnątrz Kościoła, jak i od organizacji monitorujących prześladowania chrześcijan, wskazują, na liczbę 160 - 170 tysięcy osób, które w ciągu roku ginie za wiarę. To oznacza, że mówiąc obrazowo, dalej mamy średnio co 3 minuty ginącego chrześcijanina za wiarę w Chrystusa - podkreśla kapłan.

- Zmienia się geografia, bo tak, jak kiedyś mieliśmy Orisę w Indiach w 2007-2008 r. - to apogeum tych prześladowań, później mieliśmy Irak, teraz mamy Nigerię, czy to, co się dzieje w Egipcie po arabskiej wiośnie -  to wszystko napawa nas wielkim niepokojem, bo nie wiemy, w jakim kierunku to dalej pójdzie - dodaje ks. Cisło.

I dodaje, że prześladowania chrześcijan zaczynają mieć miejsce bardzo blisko nas. - Oprócz tych krwawych prześladowań zaczyna niepokoić to, co zaczyna się dziać w Europie. Są to przypadki, które są w większości przemilczane, ale np. w takiej Francji, sprawdziliśmy dla potrzeb naszego referatu wszystkie takie przypadki ataków na chrześcijan, profanacji kościołów, cmentarzy - to już dochodzi do kilkuset rocznie.

- Dzisiaj mówimy o chrystianofobii czy dechrystianizacji Europy, ale to się dzieje na skutek pewnych systematycznych działań - to nie są przypadkowe, oderwane zdarzenia, ale za tym stoją konkretne ideologie i konkretne ruchy, którym zależy na osłabieniu za wszelką cenę Kościoła katolickiego. Teraz takim polem działań jest na pewno Polska, bo mamy przykład, że ani zaborcy, ani okupanci nie targnęli się na największą świętość, a to otwarte sączenie nienawiści do Kościoła trafia na podatny grunt, znajdują się ludzie i mamy efekt w profanacji najświętszego dla Polaków obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej - konstatuje ks dr Cisło.

Co w takiej sytuacji powinniśmy czynić my chrześcijanie? Ustępować i potulnie godzić się z tym zjawiskiem, czy jednak stawiać mu opór i twardo bronić naszej wiary?

- Na pewno nie wolno nam milczeć. W momencie, kiedy staniemy się kościołem milczenia to będzie nasz koniec. Nie wolno stać się kościołem milczenia i nie wolno przyzwalać na te wszystkie szaleństwa - tak to określę - które się dzieją. Bo milczenie jest odbierane jako przyzwolenie. Często takie zachowania są sondowaniem niektórych środków, jak daleko można się posunąć, gdzie jest granica wrażliwości. Najgorszą, w moim przekonaniu postawą dla nas, to postawa milczenia, która jest odbierana jako akceptacja dla tego wszystkiego, co się dzieje - konkluduje ks. Cisło.

Cała rozmowa na wPolityce.pl

Greg/wPolityce.pl
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook