Jedynie prawda jest ciekawa

Karnowski: Kogo żegna państwo polskie

30.05.2014

Jaruzelski do ostatniego dnia swojego życia był oskarżony przez IPN "o kierowanie zbrojnym związkiem przestępczym" - pisze dla portalu Stefczyk.info Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika "wSieci".

Gdy będziemy dziś patrzyli na państwowy pogrzeb Wojciecha Jaruzelskiego, w otoczeniu asysty honorowej i przy udziale najwyższych władz państwowych, pamiętajmy, że sprawa dotyczy człowieka oskarżonego przez państwo polskie o poważne zbrodnie.

Jaruzelski do ostatniego dnia swojego życia był oskarżony przez IPN "o kierowanie zbrojnym związkiem przestępczym, który bezprawnie przygotowywał i wprowadził w Polsce 13 grudnia 1981 r. stan wojenny". W oddzielnym procesie stoi też pod zarzutem kierowania masakrą robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 r.

Nie był sądzony, bo latem 2011 r. lekarze uznali, że przez co najmniej 12 miesięcy były dyktator nie może uczestniczyć w obu procesach. Postępowanie wobec niego formalnie zawieszono. Sprawy jednak nie umorzono, nie wycofano żadnych zarzutów.

Państwo polskie w swojej obecnej formie uroczyście żegna więc człowieka, którego jeszcze parę dni temu oskarżało, formalnie całą mocą swojego autorytetu, o rzeczy bardzo, bardzo poważne.

Można rzec - takie numery tylko w III RP.

Jacek Karnowski
[Fot. wPolityce.pl/TVN]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook