Jedynie prawda jest ciekawa


„Gazeta Bankowa": Repolonizacja sektora bankowego

22.05.2015

W najnowszym, czerwcowym wydaniu miesięcznika „Gazeta Bankowa” Jacek Krzemiński pisze wprost, że właśnie teraz mamy niepowtarzalną okazję na przeprowadzenie operacji repolonizacji polskiego systemu bankowego. Na łamach nowej „Gazety Bankowej” również reportaż „Wspólna sprawa miasta Warszawa” Wojciecha Surmacza i Sandry Borowieckiej o sensacyjnych kulisach dziejów pewnej kamienicy stojącej w samym centrum Warszawy. Polecamy również wywiad z Katarzyną Kalatą, trzydziestolatką, która uznała, że nie święci garnki lepią i wystartowała w konkursie na prezesa ZUS, unieważnionym na skutek zabiegów formalnych. Nowe wydanie „Gazety Bankowej” już w kioskach w całej Polsce.

W tekście „Czy zagrają banko-polo” Jacek Krzemiński zwraca uwagę na fakt, że „Alior i Raiffeisen Polbank już wystawiono na sprzedaż, wkrótce pod młotek pójdzie BPH, a potem zapewne także Millennium i Deutsche Bank Polska. Nadarza się dobra okazja, żeby znacząco zwiększyć w naszym rynku bankowym udział banków z polskim kapitałem”. Taka operacja byłaby pożyteczna, także dlatego, że „przy dużym udziale zagranicznego kapitału w rodzimej bankowości, Polska jest znacznie bardziej wrażliwa na kryzysy sektora finansowego poza granicami kraju”. Jest wystarczający potencjał, by repolonizacja systemu bankowego ruszyła, bo „na kupienie banku za 2-10 mld zł stać PKO BP, Grupę PZU i Bank Gospodarstwa Krajowego”. Publicysta „Gazety Bankowej” wskazuje jednak, że „rząd PO-PSL nie ma woli do repolonizacji sektora bankowego i przed jesiennymi wyborami jej nie wykaże. A do tego czasu czekające na nowego właściciela banki mogą być już sprzedane.”

W „Gazecie Bankowej” również reportaż „Wspólna sprawa miasta Warszawa” Wojciecha Surmacza i Sandry Borowieckiej. „Na przykładzie kamienicy przy ulicy Wspólnej 54 w Warszawie jak w soczewce widać funkcjonowanie osobliwego syndykatu, który pod osłoną urzędu miasta, przejmuje stołeczne nieruchomości”. Autorzy opisują: „U zbiegu ulic Wspólnej i Poznańskiej w Warszawie stoi XIX-wieczna kamienica. Owiana legendą, wybudowana w roku 1890 przez żydowskie małżeństwo Dorę i Joska Lejse, rozbudza fantazję niejednego inwestora. Tak atrakcyjnych kamienic, jak ta, nie ma w stolicy zbyt wiele. To ścisłe centrum stolicy, jeden z najdroższych gruntów w Polsce”. Kto zagiął parol na tę perełkę i jakimi metodami eliminuje wszystko i wszystkich stojących na przeszkodzie przejęcia cennej kamienicy w sercu stolicy? – odpowiadają w reportażu dziennikarze „Gazety Bankowej”.

Na łamach czerwcowej „Bankowej” także wywiad z Katarzyną Kalatą, trzydziestolatką, która wystartowała w konkursie na prezesa ZUS, unieważnionym na skutek zabiegów formalnych. „Decydując się na start w konkursie na prezesa ZUS wychodziłam z założenia, że w ciągu kilku miesięcy dam się poznać jako osoba kompetentna i sprawnie zarządzająca Zakładem. I chciałam wierzyć, że niezależnie jaka opcja zacznie rządzić, będę mogła utrzymać się na tym stanowisku(...) Chciałam też zapoczątkować oddolny ruch młodych, zdolnych Polaków, którzy chcą państwa prawa, chcą tu pracować, bogacić się” – mówi Katarzyna Kalata i stwierdza: „Ale skoro prezes ZUS-u ma być jedynie wykonawcą polityki państwa, to po co te pozory z konkursem?”. Jej zdaniem: „ZUS nie jest instytucją oddaną tym, którym powinna służyć, lecz jest to jakieś ciało realizujące jedynie ślepo politykę rządu” a zarząd bezkarnie uprawia „dowolnie interpretowanie prawa”.

W najnowszym numerze „Gazety Bankowej” także prestiżowy ranking 100 największych polskich firm z rodzimym kapitałem, tajemnice finansowania syndykatu zbrodni, jakim jest Państwo Islamskie, a także ekonomia szczęścia po polsku.

Credo „Gazety Bankowej”: „Nawiązujemy do – wpisanego w nasze DNA – przedwojennego patriotyzmu gospodarczego, pokazując jednocześnie dobre strony polskiej przedsiębiorczości”.

Nowy numer miesięcznika „Gazeta Bankowa” w sprzedaży od czwartku 21 maja br. w cenie 11,90 zł. Teraz także w formie e-wydania. Szczegóły na http://www.gb.pl/e-wydanie-gb.html . „Gazeta Bankowa” to najstarszy magazyn ekonomiczny w Polsce zawiera aktualne wydarzenia ze świata gospodarki i finansów w kraju i na świecie, prezentujemy ludzi, firmy i inwestycje, a także świat technologii, podróży, mody, motoryzacji oraz oczywiście sztuki i kultury nierozerwalnie związanych ze światem biznesu.

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook