Jedynie prawda jest ciekawa


„Gazeta Bankowa": Repolonizacja sektora bankowego

22.05.2015

W najnowszym, czerwcowym wydaniu miesięcznika „Gazeta Bankowa” Jacek Krzemiński pisze wprost, że właśnie teraz mamy niepowtarzalną okazję na przeprowadzenie operacji repolonizacji polskiego systemu bankowego. Na łamach nowej „Gazety Bankowej” również reportaż „Wspólna sprawa miasta Warszawa” Wojciecha Surmacza i Sandry Borowieckiej o sensacyjnych kulisach dziejów pewnej kamienicy stojącej w samym centrum Warszawy. Polecamy również wywiad z Katarzyną Kalatą, trzydziestolatką, która uznała, że nie święci garnki lepią i wystartowała w konkursie na prezesa ZUS, unieważnionym na skutek zabiegów formalnych. Nowe wydanie „Gazety Bankowej” już w kioskach w całej Polsce.

W tekście „Czy zagrają banko-polo” Jacek Krzemiński zwraca uwagę na fakt, że „Alior i Raiffeisen Polbank już wystawiono na sprzedaż, wkrótce pod młotek pójdzie BPH, a potem zapewne także Millennium i Deutsche Bank Polska. Nadarza się dobra okazja, żeby znacząco zwiększyć w naszym rynku bankowym udział banków z polskim kapitałem”. Taka operacja byłaby pożyteczna, także dlatego, że „przy dużym udziale zagranicznego kapitału w rodzimej bankowości, Polska jest znacznie bardziej wrażliwa na kryzysy sektora finansowego poza granicami kraju”. Jest wystarczający potencjał, by repolonizacja systemu bankowego ruszyła, bo „na kupienie banku za 2-10 mld zł stać PKO BP, Grupę PZU i Bank Gospodarstwa Krajowego”. Publicysta „Gazety Bankowej” wskazuje jednak, że „rząd PO-PSL nie ma woli do repolonizacji sektora bankowego i przed jesiennymi wyborami jej nie wykaże. A do tego czasu czekające na nowego właściciela banki mogą być już sprzedane.”

W „Gazecie Bankowej” również reportaż „Wspólna sprawa miasta Warszawa” Wojciecha Surmacza i Sandry Borowieckiej. „Na przykładzie kamienicy przy ulicy Wspólnej 54 w Warszawie jak w soczewce widać funkcjonowanie osobliwego syndykatu, który pod osłoną urzędu miasta, przejmuje stołeczne nieruchomości”. Autorzy opisują: „U zbiegu ulic Wspólnej i Poznańskiej w Warszawie stoi XIX-wieczna kamienica. Owiana legendą, wybudowana w roku 1890 przez żydowskie małżeństwo Dorę i Joska Lejse, rozbudza fantazję niejednego inwestora. Tak atrakcyjnych kamienic, jak ta, nie ma w stolicy zbyt wiele. To ścisłe centrum stolicy, jeden z najdroższych gruntów w Polsce”. Kto zagiął parol na tę perełkę i jakimi metodami eliminuje wszystko i wszystkich stojących na przeszkodzie przejęcia cennej kamienicy w sercu stolicy? – odpowiadają w reportażu dziennikarze „Gazety Bankowej”.

Na łamach czerwcowej „Bankowej” także wywiad z Katarzyną Kalatą, trzydziestolatką, która wystartowała w konkursie na prezesa ZUS, unieważnionym na skutek zabiegów formalnych. „Decydując się na start w konkursie na prezesa ZUS wychodziłam z założenia, że w ciągu kilku miesięcy dam się poznać jako osoba kompetentna i sprawnie zarządzająca Zakładem. I chciałam wierzyć, że niezależnie jaka opcja zacznie rządzić, będę mogła utrzymać się na tym stanowisku(...) Chciałam też zapoczątkować oddolny ruch młodych, zdolnych Polaków, którzy chcą państwa prawa, chcą tu pracować, bogacić się” – mówi Katarzyna Kalata i stwierdza: „Ale skoro prezes ZUS-u ma być jedynie wykonawcą polityki państwa, to po co te pozory z konkursem?”. Jej zdaniem: „ZUS nie jest instytucją oddaną tym, którym powinna służyć, lecz jest to jakieś ciało realizujące jedynie ślepo politykę rządu” a zarząd bezkarnie uprawia „dowolnie interpretowanie prawa”.

W najnowszym numerze „Gazety Bankowej” także prestiżowy ranking 100 największych polskich firm z rodzimym kapitałem, tajemnice finansowania syndykatu zbrodni, jakim jest Państwo Islamskie, a także ekonomia szczęścia po polsku.

Credo „Gazety Bankowej”: „Nawiązujemy do – wpisanego w nasze DNA – przedwojennego patriotyzmu gospodarczego, pokazując jednocześnie dobre strony polskiej przedsiębiorczości”.

Nowy numer miesięcznika „Gazeta Bankowa” w sprzedaży od czwartku 21 maja br. w cenie 11,90 zł. Teraz także w formie e-wydania. Szczegóły na http://www.gb.pl/e-wydanie-gb.html . „Gazeta Bankowa” to najstarszy magazyn ekonomiczny w Polsce zawiera aktualne wydarzenia ze świata gospodarki i finansów w kraju i na świecie, prezentujemy ludzi, firmy i inwestycje, a także świat technologii, podróży, mody, motoryzacji oraz oczywiście sztuki i kultury nierozerwalnie związanych ze światem biznesu.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook