Jedynie prawda jest ciekawa


Chwedoruk: Tusk musiałby w Polsce zaczynać od zera

31.01.2016

„Żeby wrócić, trzeba mieć gdzie” - mówi w wywiadzie dla Onet.pl prof. Rafał Chwedoruk w kontekście możliwego powrotu Donald Tuska do polskiej polityki.

W rozważaniach nad przyszłością Platformy politolog stwierdza, że była premier Ewa Kopacz nie jest atutem partii.

“Ewa Kopacz stała się twarzą porażek PO, błędnej diagnozy sytuacji i złej taktyki - skierowania PO w sprawach gospodarczych w stronę socjalną, a w kwestiach światopoglądowych w stronę liberalną, emancypacyjną” - zauważa.

Jednocześnie przypomina, że Ewa Kopacz odziedziczyła rząd i partię w momencie, “w którym mogła już tylko odpowiedzieć za błędy Donalda Tuska”. Ale także dla obecnego przewodniczącego Rady Europejskiej nie widzi czekającego miejsca na polskiej scenie politycznej.


„Jeśli w PO będzie rządził Schetyna, to nie sądzę, aby był w niej także Donald Tusk - jednak za daleko zaszedł ich konflikt. Z kolei frakcja w PO związana z Tuskiem i Kopacz przeżywa głęboki kryzys i jest w próżni” - podkreśla Chwedoruk.

Również zdaniem politologa Donald Tusk nie byłby mile widziany w szeregach Nowoczesnej, ponieważ wizerunek Ryszarda Petru przypomina ten, który był charakterystyczny kilka lat temu dla lidera PO. 

„Po powrocie Donalda Tuska do Polski musiałby on zaczynać niemal od zera, a w dzisiejszej polityce jest to bardzo trudne. Nie wiem, czy Tusk po kilku latach na europejskich salonach byłby w stanie wrócić do polityki, która wymagałaby od niego olbrzymiego wysiłku i narażałaby go na olbrzymią krytyką, a do tego mało kto w jego obozie politycznym będzie go w ogóle oczekiwał i widział w roli lidera. Trudno sobie wyobrazić Tuska w roli szeregowego polityka” - podkreśla.

W nieco jaśniejszych barwach widzi Donalda Tuska jako kandydata na prezydenta. Jednak jego start w wyborach nie byłby to taki prosty i oczywisty.

„To można sobie wyobrazić, ale musiałby mieć jakiś podmiot, który zbierałby podpisy i prowadziłby mu kampanię. On sam musiałby też wyjaśnić, dlaczego kandyduje przeciwko Ryszardowi Petru” - dodaje.

lap/Onet.pl

[fot. Fratria]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook