Jedynie prawda jest ciekawa


Znany reżyser ostro skrytykował działalność Centrum Jelcyna

09.12.2016

Nikita Michałkow ocenił w piątek, że w działającym w Jekaterynburgu Centrum Jelcyna, jest niszczona świadomość narodowa odwiedzających je dzieci.

Znany rosyjski reżyser Nikita Michałkow ocenił w piątek, że w działającym w Jekaterynburgu Centrum Jelcyna, upamiętniającym pierwszego prezydenta Rosji, dochodzi do niszczenia świadomości narodowej odwiedzających je dzieci. Zasugerował zmianę programu ośrodka.

Reżyser wypowiadał się na ten temat na posiedzeniu Rady Federacji (wyższej izby parlamentu) poświęconym realizacji państwowej polityki kulturalnej.

"Nie może istnieć kultura bez obiektywnego rozumienia historii. Dzisiaj w Jekaterynburgu istnieje ośrodek, w którym codziennie dochodzi do zastrzyku niszczącego świadomość narodową dzieci" - powiedział Michałkow, cytowany przez agencję RIA-Nowosti.

"Nie chodzi o to, by kogoś karać czy wprowadzać cenzurę. Mówię o możliwości zmiany wektora, skorygowania programu. Jest to kwestia bezpieczeństwa narodowego, ponieważ setki dzieci przychodzą tam codziennie, otrzymują tę truciznę" - dodał reżyser. Ocenił także, że "potrzebna jest konsekwentna polityka nastawiona na to, by dzieci rozumiały, że kraj w którym żyją, jest wielkim krajem".

Media odnotowały, że w reakcji przewodnicząca Rady Federacji Walentyna Matwijenko powiedziała, że wypowiedź Michałkowa "została usłyszana".

Reżyser już wcześniej krytykował Centrum Jelcyna w jednym ze swoich autorskich programów telewizyjnych w marcu br. Wówczas ocenił, że ośrodek dopuszcza się ideologicznej interpretacji historii, co jest przyczyną niszczenia świadomości młodzieży.

Po tym programie dyrektor centrum Aleksandr Drozdow na konferencji prasowej powiedział, że chciałby, by Michałkow odwiedził tę placówkę. Drozdow wypomniał również reżyserowi listy, jakie kierował on do Borysa Jelcyna będąc jego mężem zaufania na wyborach i zarzucił mu "wyrażanie miłości do aktualnej władzy".

Centrum Prezydenckie Borysa Jelcyna zostało otwarte w listopadzie 2015 roku; w inauguracji wzięli udział prezydent Władimir Putin i premier Dmitrij Miedwiediew. Ośrodek stawia sobie za cel chronienie i badanie spuścizny historycznej Jelcyna, prezydenta Rosji w latach 1991-1999.

Nikita Michałkow kieruje Związkiem Filmowców Federacji Rosyjskiej i Rosyjską Fundacją Kultury. Jest reżyserem i laureatem Oscara, również aktorem, scenarzystą i producentem filmowym.

[Nikita Michałkow, fot. youtube.com]

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook