Jedynie prawda jest ciekawa


Znany reżyser ostro skrytykował działalność Centrum Jelcyna

09.12.2016

Nikita Michałkow ocenił w piątek, że w działającym w Jekaterynburgu Centrum Jelcyna, jest niszczona świadomość narodowa odwiedzających je dzieci.

Znany rosyjski reżyser Nikita Michałkow ocenił w piątek, że w działającym w Jekaterynburgu Centrum Jelcyna, upamiętniającym pierwszego prezydenta Rosji, dochodzi do niszczenia świadomości narodowej odwiedzających je dzieci. Zasugerował zmianę programu ośrodka.

Reżyser wypowiadał się na ten temat na posiedzeniu Rady Federacji (wyższej izby parlamentu) poświęconym realizacji państwowej polityki kulturalnej.

"Nie może istnieć kultura bez obiektywnego rozumienia historii. Dzisiaj w Jekaterynburgu istnieje ośrodek, w którym codziennie dochodzi do zastrzyku niszczącego świadomość narodową dzieci" - powiedział Michałkow, cytowany przez agencję RIA-Nowosti.

"Nie chodzi o to, by kogoś karać czy wprowadzać cenzurę. Mówię o możliwości zmiany wektora, skorygowania programu. Jest to kwestia bezpieczeństwa narodowego, ponieważ setki dzieci przychodzą tam codziennie, otrzymują tę truciznę" - dodał reżyser. Ocenił także, że "potrzebna jest konsekwentna polityka nastawiona na to, by dzieci rozumiały, że kraj w którym żyją, jest wielkim krajem".

Media odnotowały, że w reakcji przewodnicząca Rady Federacji Walentyna Matwijenko powiedziała, że wypowiedź Michałkowa "została usłyszana".

Reżyser już wcześniej krytykował Centrum Jelcyna w jednym ze swoich autorskich programów telewizyjnych w marcu br. Wówczas ocenił, że ośrodek dopuszcza się ideologicznej interpretacji historii, co jest przyczyną niszczenia świadomości młodzieży.

Po tym programie dyrektor centrum Aleksandr Drozdow na konferencji prasowej powiedział, że chciałby, by Michałkow odwiedził tę placówkę. Drozdow wypomniał również reżyserowi listy, jakie kierował on do Borysa Jelcyna będąc jego mężem zaufania na wyborach i zarzucił mu "wyrażanie miłości do aktualnej władzy".

Centrum Prezydenckie Borysa Jelcyna zostało otwarte w listopadzie 2015 roku; w inauguracji wzięli udział prezydent Władimir Putin i premier Dmitrij Miedwiediew. Ośrodek stawia sobie za cel chronienie i badanie spuścizny historycznej Jelcyna, prezydenta Rosji w latach 1991-1999.

Nikita Michałkow kieruje Związkiem Filmowców Federacji Rosyjskiej i Rosyjską Fundacją Kultury. Jest reżyserem i laureatem Oscara, również aktorem, scenarzystą i producentem filmowym.

[Nikita Michałkow, fot. youtube.com]

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook