Jedynie prawda jest ciekawa


Znamy tegorocznego laureata nagrody Lux ex Silesia

17.08.2013

Ks. prof. Wincenty Myszor - wybitny patrolog i znawca tekstów gnostyckich, organizator Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - został laureatem tegorocznej nagrody Lux ex Silesia.

Wyróżnienie otrzymują osoby, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska. Nazwisko tegorocznego laureata zostało ogłoszone tradycyjnie 17 sierpnia, w uroczystość św. Jacka, głównego patrona metropolii katowickiej, podczas mszy św. w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Ks. prof. Myszorowi przyznano nagrodę za ogromne zasługi naukowe i dydaktyczne oraz najwyższe kompetencje badawcze i teologiczne. Doceniono także wybitną specjalizację w trudnym i elitarnym obszarze wiedzy oraz wartości intelektualne i etyczne duchownego.

Laureat jest specjalistą w dziedzinie patrologii. Nauka ta - nazywana także nauką ojców Kościoła - obejmuje wiedzę o ich działalności i nauczaniu do VIII w. naszej ery. Ks. prof. Myszor ceniony jest za badania nad okresem wczesnego chrześcijaństwa - szczególnie za wiedzę dotyczącą tekstów gnostyckich oraz literatury koptyjskiej. W 2006 r. opublikował też polski przekład głośnej Ewangelii Judasza - w dwóch wersjach: z naukowym komentarzem i zgodnym z oryginałem podziałem, a także w nieco swobodniejszym tłumaczeniu.

Ks. prof. Wincenty Myszor urodził się w 1941 r. w Chełmie Śląskim. Swą karierę naukową rozpoczął w 1969 r. na wydziale teologicznym ówczesnej Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) jako asystent na wydziale patrologii. W 1983 r. uzyskał habilitację, a w 1990 r. tytuł profesora. Od powstania Wydziału Kościelnych Nauk Historycznych i Społecznych ATK w 1987 r., pracował w nim do 2001 r.

W ATK, a od 1999 r. w UKSW ks. prof. Myszor pełnił funkcję prodziekana, a potem dziekana swego wydziału, a także prorektora całej uczelni w latach 1993-95. Był też kierownikiem katedry historii Kościoła i starożytności oraz instytutu nauk historycznych i społecznych. Równolegle wykładał od 1972 r. patrologię w seminarium duchownym w Krakowie, a potem w Katowicach.

Jako wybitny patrolog oraz znawca tekstów gnostyckich ks. prof. Myszor należy do międzynarodowych stowarzyszeń patrologów, m.in. International Association of Byzantine Studies, a także do Komitetu Nauk Teologicznych PAN. Jest autorem wielu publikacji, obecnie m.in. redaguje na Uniwersytecie Śląskim czasopismo Studia Antiquitatis Christianae.

W 1998 r. ks. abp Damian Zimoń zlecił mu przygotowanie i organizację wydziału teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W roku akademickim 2000/2001 ks. prof. Myszor pełnił funkcję dziekana-organizatora wydziału, a w latach 2001/2008 był jego pierwszym dziekanem – odgrywając kluczową rolę w organizacji struktur i systemu studiów.

Lux ex Silesia (Światło ze Śląska) to doroczna nagroda ufundowana w 1994 r. przez ówczesnego metropolitę katowickiego arcybiskupa Damiana Zimonia. Otrzymują ją osoby, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę regionu.

Wśród dotychczasowych laureatów nagrody znaleźli się m.in. językoznawca Irena Bajerowa, wybitni kompozytorzy Henryk Mikołaj Górecki i Wojciech Kilar, lekarze Kornel Gibiński i Franciszek Kokot, ordynariusz diecezji opolskiej abp Alfons Nossol, wieloletni redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego" ks. Stanisław Tkocz, dziennikarka Polskiego Radia Katowice Anna Sekudewicz, dyrektor Biblioteki Śląskiej Jan Malicki oraz Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk".

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: wtl.us.edu.pl ]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook