Jedynie prawda jest ciekawa


„Złota platyna” Remontu Pomp – już jest!

29.05.2012

Remont Pomp to formacja grająca muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną. Działa przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdańsku od 2004 roku. Głównym założycielem zespołu jest Jarek Marciszewski, który w ramach terapii dla podopiecznych stworzył projekt muzyczny.

Muzyka grupy jest w pełni autorska, a muzycy nieprzewidywalni. Każdy z członków zespołu poprzez swoją ekspresję i osobowość buduje jego styl. Tak jak w przypadku nazwy grupy, tworząc korzystają z potencjału wszystkich „remontujących”.

Zaczęli od „remontu etnicznych pomp”, a w szczególności afrykańskich, w których odkrywali źródło muzycznych inspiracji. Wówczas rytm i dobór instrumentów nawiązywał do kultury muzycznej środkowo – południowej Afryki. Później na próbach pojawiły się: beczki po ogórkach, rury gumowe, PCV, drewniane kije, co skierowało zespół w stronę idei Trash Music.

Dzięki inicjatywie PSOUU Koło w Gdańsku od 2006 roku w ramach akcji EVS Programu „Młodzież w Działaniu” w Remoncie Pomp grało wielu wolontariuszy z Europy i Azji. Obecność młodych ludzi z różnych kręgów kulturowych jeszcze bardziej urozmaica muzykę i atmosferę w zespole.

Przełomem dla Remontu Pomp było spotkanie z Mikołajem Trzaską w roku 2011. W ramach festiwalu „Świat Mało Znany”, którego założeniem jest promowanie sztuki tworzonej przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich integracja z artystami trójmiejskimi – Mikołaj został zaproszony przez Remont Pomp na warsztaty muzyczne, których owocem miał być koncert w Teatrze Leśnym w Gdańsku. Nikt się nie spodziewał, że współpraca zaowocuje nagraniem „Złotej Platyny” – wspominają członkowie zespołu.

– Jeżeli chodzi o muzykę, nie ma podziału na osoby upośledzone i pełnosprawne – podkreśla Mikołaj Trzaska. – Wolny strumień świadomości dla artysty jest najważniejszy. Człowiek staje się artystą, kiedy przestaje cytować i staje się unikalny. Ja wiem, że obcuję z osobami, które nie są kliszami tylko prawdziwymi, otwartymi osobowościami. Mam do czynienia z ludźmi, którzy niczego nie powtarzają i w życiu, i w grze – dodaje.

Mikołaj Trzaska dzięki swojej wrażliwości muzycznej i ogromnej empatii, odkrywał nowe przestrzenie przed muzykami Remontu Pomp. Niejednokrotnie zwracał uwagę na szczególny, ekspresyjny i nieskrępowany sposób, z jakim członkowie Remontu Pomp grają utwory czy improwizacje. Bardzo szybko zintegrował się z grupą i znalazł nić porozumienia z muzykami. Muzyka Remontu Pomp i Mikołaja Trzaski to połączenie intymności i ekspresji. W studiu nagrań Radia Gdańsk dołączył do nich free jazzowy, australijski kontrabasista Mike Majkowski.

To, co w muzyce Remontu Pomp najpiękniejsze i najważniejsze to nieprzewidywalność i umiejętność przekazania emocji. Każdy koncert zespołu przynosi niesamowitą dawkę pozytywnych wrażeń, a energia, która bije ze sceny zostaje w sercu na długo.

Płyta „Złota Platyna” ukazała się nakładem wydawnictwa Kilogram Records. Jej wydanie wspomogła Fundacja im. Franciszka Stefczyka. Zysk ze sprzedaży przeznaczony jest na rozwój i działalność Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdańsku.

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook