Jedynie prawda jest ciekawa


„Zimna wojna” - na Zamku Królewskim

07.08.2015

„Zimna wojna. Historia podzielonego świata” to tytuł wystawy IPN, którą można oglądać na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie. Fotografie, mapy i cytaty przybliżające tak znaczące momenty zimnej wojny jak konferencja w Jałcie, budowa muru berlińskiego czy powstanie Solidarności.

- Główną ideą było pokazanie zimnej wojny nie przez pryzmat rywalizacji mocarstw czy wyścigu zbrojeń, ale jako wielkiego konfliktu, który zdominował powojenną historię i wpłynął na życie milionów ludzi po obu stronach żelaznej kurtyny tak naprawdę kształtując dzisiejszy świat. To historia opowiedziana głównie przy pomocy fotografii, których znalazło się na wystawie ponad 200. To zarówno zdjęcia, które stały się ikonami zimnej wojny, jak i mniej znane fotografie pokazujące dramaty zwykłych ludzi, jakie się kryły za konfliktem - powiedział PAP dr Paweł Sasanka z Biura Edukacji Publicznej IPN.

Historię zimnej wojny otwierają na wystawie "Zimna wojna. Historia podzielonego świata" kadry ilustrujące koniec II wojny światowej, m.in. zdjęcie Józefa Stalina, Winstona Churchilla i Franklina D. Roosevelta na konferencji w Jałcie w 1945 r., przypieczętowującej podział Europy na strefy wpływów sowieckich i mocarstw zachodnich. Zobaczyć można również znane fotografie ukazujące sowiecką flagę nad Bramą Brandenburską i amerykański sztandar na wyspie Iwo Jima.

- Koniec wojny to też pierwsza eksplozja bomb atomowych zrzuconych na Hiroszimę i Nagasaki. Przywołujemy również wypowiedź Churchilla z Fulton, który po raz pierwszy powiedział o żelaznej kurtynie, wystąpienie prezydenta Johna Kennedy'ego w Berlinie Zachodnim, czy Leonida Breżniewa ogłaszającego doktrynę nazwaną jego imieniem po stłumieniu praskiej wiosny. Prezentujemy też egzemplarz konstytucji PRL w języku rosyjskim z odręcznymi poprawkami Stalina. Później Bolesław Bierut przeniósł je na wersję polską, przedstawił jako własne i oczywiście zostały uwzględnione. To pokazuje jak bardzo Polska była zdominowana wówczas przez ZSRR - mówił Sasanka.

Na zdjęciach można zobaczyć m.in. wojny w Korei i Wietnamie czy rewolucję Fidela Castro na Kubie. - Jest uznawany za symboliczny kadr, na którym generał południowowietnamskiej policji przykłada pistolet do głowy cywila. Pokazujemy także rolę komunistycznych Chin w zimnej wojnie i dramatyczną historię wielkiego głodu, w którym zginęło tam wiele milionów osób. Widzimy też słynne zdjęcie wschodnioniemieckiego policjanta Conrada Schumanna, który korzystając z ostatniej okazji przeskakuje przez drut kolczasty między Wschodnim a Zachodnim Berlinem. W tym miejscu wyrósł później mur berliński - opowiadał historyk.

Inne z fotografii są poświęcone amerykańskim i sowieckim lotom kosmicznym. - Wyścig w kosmos był jednym z kluczowych elementów zimnej wojny, dlatego pokazujemy zarówno początkowe wielkie sukcesy ZSRR, myślę tu o Juriju Gagarinie, jak i pierwsze kroki człowieka na Księżycu. Przypominamy też o inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 r. Pokazujemy, że spotkała się z dramatycznymi protestami w Polsce i Czechosłowacji. Jednak o ile samospalenie Jana Palacha odbiło się u naszych sąsiadów głośnym echem, o tyle dramatyczny akt Ryszarda Siwca, który podpalił się podczas dożynek na Stadionie Dziesięciolecia SB udało się wyciszyć - podkreślił Sasanka.

Ważny fragment wystawy jest poświęcony kluczowym dla Polski wydarzeniom z tego okresu, takim jak protesty z 1956 r., wybór Karola Wojtyły na papieża, powstanie Solidarności, stan wojenny i wybory 4 czerwca 1989 r. - Końcowa część ekspozycji jest poświęcona tzw. jesieni narodów i odzyskaniu pełnej suwerenności przez inne państwa bloku sowieckiego, upadkowi muru berlińskiego oraz rozpadowi ZSRR. Ostatnie ze zdjęć przedstawia Michaiła Gorbaczowa chwilę przed podpisaniem dekretu o rozwiązaniu ZSRR. W tle widać zegar wywołujący refleksję, że czas imperium dobiegł końca. Anegdota głosi, że kiedy przystąpił do podpisywania aktu wypisało mu się pióro i musiał pożyczyć inne od filmującej ekipy CNN - dodał historyk.

Fotografiom towarzyszą związane z nimi cytaty oraz mapy m.in. Europy Środkowo-Wschodniej ukazujące przebieg żelaznej kurtyny i ilustrujące podział Niemiec na strefy okupacyjne.

Wystawa będzie czynna do 15 października.

PAP/mmil

[Fot. ipn.gov.pl]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook