Jedynie prawda jest ciekawa


Zbiory Czartoryskich wystawione w Niepołomicach

09.06.2016

Wystawę prezentującą wybrane eksponaty ze zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich można od czwartku oglądać w Zamku Królewskim w Niepołomicach k. Krakowa. "Staraliśmy się położyć nacisk na okres puławski kolekcji Czartoryskich" - powiedział kurator Janusz Wałek. Wystawa, która będzie dostępna do stycznia przyszłego roku, trafiła do niepołomickiego zamku na czas remontu krakowskiej siedziby Muzeum Książąt Czartoryskich.

"Zawiązała się jakaś historyczna pętla, bo Czartoryscy goszczą w ulubionej rezydencji Jagiellonów, swoich krewnych" - zaznaczył prezes Fundacji Książąt Czartoryskich Marian Wolski.

Jak dodał, ekspozycja nawiązuje do najstarszej ekspozycji Czartoryskich, stworzonej przez księżną Izabelę w Puławach. Było to pierwsze publiczne muzeum w Polsce.

"Wystawa jest wysmakowana, przyciąga i wciąga widza" - ocenił dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej, które wraz z Fundacją sprawuje nadzór nad zbiorami.

Kurator wystawy Janusz Wałek poinformował, że wystawa w Zamku Królewskim w Niepołomicach prezentuje około 115 eksponatów stanowiących tylko część kolekcji stworzonej przez Izabelę, z takich dziedzin sztuki jak malarstwo, rzemiosło artystyczne i militaria. Zaprezentowano je w oryginalnych XIX-wiecznych gablotach wykonanych na specjalne zamówienie rodziny Czartoryskich.

W pierwszej sali u wejścia na wystawę umieszczono wizerunki Czartoryskich, twórców muzeum: romantyczny portret księżnej Izabeli Czartoryskiej namalowany w Londynie w 1790 r. przez Marię Cecylię Cosway oraz marmurowe popiersie księcia Władysława Czartoryskiego Wiktora Brodzkiego. W drugiej sali znajduje się popiersie Adama Jerzego Czartoryskiego autorstwa Klemensa Boryczewskiego.

Pośród muzealiów na szczególną uwagę zasługują, umieszczone w specjalnych ozdobnych oprawach, relikwie słynnych postaci: Cyda i Chimeny, Abelarda i Heloizy, Petrarki i Laury, wystawione obok klucza do Świątyni Sybilli w kształcie greckiego kaduceusza - był to klucz do pierwszego, najstarszego polskiego muzeum.

Księżna Izabela - tłumaczył kurator - zgodnie z romantyczną modą - pamiątki po słynnych postaciach opatrywała ich podobiznami. W Niepołomicach można zatem zobaczyć takie komplety, zawierające np. butelkę z kryształu górskiego, podobno należącą niegdyś do Króla Francji Franciszka I, prochownicę po królu Anglii Henryku VIII oraz czapkę, którą miał mieć na głowie Napoleon Bonaparte, gdy przekraczał w odwrocie spod Moskwy Berezynę.

Ważny jest zespół militariów polskich - dwie zbroje karacenowe spod Wiednia (w ich pobliżu umieszczono wizerunki króla Jana III Sobieskiego i Zygmunta Zbierzchowskiego, który przeprowadził pod Wiedniem próbny atak husarii) oraz broń biała: pamiątkowe szable Tadeusza Kościuszki, księcia Józefa Poniatowskiego i generała Karola Kniaziewicza. Z innych rodzajów broni pokazano okazały rapier wiązany przez tradycję z Marcinem Lutrem oraz bełt do kuszy, eksponowany w Puławach jako strzała Wilhelma Tella.

Obiekty rzemiosła artystycznego reprezentują renesansowe i barokowe srebra, pośród których wybijają się efektowne puchary w kształcie pawia i okrętu, ozdobne buzdygany i zdobiona drogimi kamieniami buława Wiśniowieckich. W drugiej sali szczególnie cenne są średniowieczne obiekty kultu religijnego, wyroby z emalii i kości słoniowej oraz renesansowy haft flamandzki z przedstawieniem Św. Anny Samotrzeć.

Pośród licznych obrazów szczególnie wyróżniają się "Zwiastowanie" krakowskiego malarza Jerzego z 1517 r., okazały obraz ołtarzowy wydobyty w 1802 r. przez księżną Izabelę z ruin jednego z kościołów na wzgórzu Wawelskim oraz wiszące w jego pobliżu "Ukrzyżowanie" sieneńskiego Mistrza Piety (XIV w.), "Chrystus na majestacie" Mariotta di Nardo (XIV w.), "Zwiastowanie" i "Matka Boska Bolesna" (XV w.) z warsztatu niderlandzkich artystów z rodziny Boutsów.

 

wkt/PAP

 

 

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook