Jedynie prawda jest ciekawa


Zbiory Czartoryskich wystawione w Niepołomicach

09.06.2016

Wystawę prezentującą wybrane eksponaty ze zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich można od czwartku oglądać w Zamku Królewskim w Niepołomicach k. Krakowa. "Staraliśmy się położyć nacisk na okres puławski kolekcji Czartoryskich" - powiedział kurator Janusz Wałek. Wystawa, która będzie dostępna do stycznia przyszłego roku, trafiła do niepołomickiego zamku na czas remontu krakowskiej siedziby Muzeum Książąt Czartoryskich.

"Zawiązała się jakaś historyczna pętla, bo Czartoryscy goszczą w ulubionej rezydencji Jagiellonów, swoich krewnych" - zaznaczył prezes Fundacji Książąt Czartoryskich Marian Wolski.

Jak dodał, ekspozycja nawiązuje do najstarszej ekspozycji Czartoryskich, stworzonej przez księżną Izabelę w Puławach. Było to pierwsze publiczne muzeum w Polsce.

"Wystawa jest wysmakowana, przyciąga i wciąga widza" - ocenił dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej, które wraz z Fundacją sprawuje nadzór nad zbiorami.

Kurator wystawy Janusz Wałek poinformował, że wystawa w Zamku Królewskim w Niepołomicach prezentuje około 115 eksponatów stanowiących tylko część kolekcji stworzonej przez Izabelę, z takich dziedzin sztuki jak malarstwo, rzemiosło artystyczne i militaria. Zaprezentowano je w oryginalnych XIX-wiecznych gablotach wykonanych na specjalne zamówienie rodziny Czartoryskich.

W pierwszej sali u wejścia na wystawę umieszczono wizerunki Czartoryskich, twórców muzeum: romantyczny portret księżnej Izabeli Czartoryskiej namalowany w Londynie w 1790 r. przez Marię Cecylię Cosway oraz marmurowe popiersie księcia Władysława Czartoryskiego Wiktora Brodzkiego. W drugiej sali znajduje się popiersie Adama Jerzego Czartoryskiego autorstwa Klemensa Boryczewskiego.

Pośród muzealiów na szczególną uwagę zasługują, umieszczone w specjalnych ozdobnych oprawach, relikwie słynnych postaci: Cyda i Chimeny, Abelarda i Heloizy, Petrarki i Laury, wystawione obok klucza do Świątyni Sybilli w kształcie greckiego kaduceusza - był to klucz do pierwszego, najstarszego polskiego muzeum.

Księżna Izabela - tłumaczył kurator - zgodnie z romantyczną modą - pamiątki po słynnych postaciach opatrywała ich podobiznami. W Niepołomicach można zatem zobaczyć takie komplety, zawierające np. butelkę z kryształu górskiego, podobno należącą niegdyś do Króla Francji Franciszka I, prochownicę po królu Anglii Henryku VIII oraz czapkę, którą miał mieć na głowie Napoleon Bonaparte, gdy przekraczał w odwrocie spod Moskwy Berezynę.

Ważny jest zespół militariów polskich - dwie zbroje karacenowe spod Wiednia (w ich pobliżu umieszczono wizerunki króla Jana III Sobieskiego i Zygmunta Zbierzchowskiego, który przeprowadził pod Wiedniem próbny atak husarii) oraz broń biała: pamiątkowe szable Tadeusza Kościuszki, księcia Józefa Poniatowskiego i generała Karola Kniaziewicza. Z innych rodzajów broni pokazano okazały rapier wiązany przez tradycję z Marcinem Lutrem oraz bełt do kuszy, eksponowany w Puławach jako strzała Wilhelma Tella.

Obiekty rzemiosła artystycznego reprezentują renesansowe i barokowe srebra, pośród których wybijają się efektowne puchary w kształcie pawia i okrętu, ozdobne buzdygany i zdobiona drogimi kamieniami buława Wiśniowieckich. W drugiej sali szczególnie cenne są średniowieczne obiekty kultu religijnego, wyroby z emalii i kości słoniowej oraz renesansowy haft flamandzki z przedstawieniem Św. Anny Samotrzeć.

Pośród licznych obrazów szczególnie wyróżniają się "Zwiastowanie" krakowskiego malarza Jerzego z 1517 r., okazały obraz ołtarzowy wydobyty w 1802 r. przez księżną Izabelę z ruin jednego z kościołów na wzgórzu Wawelskim oraz wiszące w jego pobliżu "Ukrzyżowanie" sieneńskiego Mistrza Piety (XIV w.), "Chrystus na majestacie" Mariotta di Nardo (XIV w.), "Zwiastowanie" i "Matka Boska Bolesna" (XV w.) z warsztatu niderlandzkich artystów z rodziny Boutsów.

 

wkt/PAP

 

 

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook