Jedynie prawda jest ciekawa


17. Festiwal Kompozytorów Polskich

28.09.2012

Muzykę Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Karola Szymanowskiego, Wojciecha Kilara, Grażyny Bacewicz i Jana Kantego Pawluśkiewicza usłyszeć będzie można m.in. podczas 17. Festiwalu Kompozytorów Polskich, który w dniach 9-14 października odbędzie się w Bielsku-Białej. Hasło tegorocznej edycji imprezy muzycznej imienia prof. H.M. Góreckiego to „Muzyka inspirowana górami”. Pomysłodawcą bielskiego festiwalu był zmarły dwa lata temu autor III Symfonii "Pieśni Żałosnych".

Koncerty zaplanowano w salach koncertowych i kościołach Bielska-Białej. Program związany jest z 80. urodzinami Wojciecha Kilara i 120. rocznicą urodzin Karola Szymanowskiego.

Prawdziwym wydarzeniem ma być 9 października recital skrzypcowy z udziałem ubiegłorocznej zwyciężczyni Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego Soyoung Yoon z Korei Południowej. Ta jedna z najwybitniejszych skrzypaczek młodego pokolenia zagra m.in. utwory Henryka Wieniawskiego, Witolda Lutosławskiego i Karola Szymanowskiego.

11 października podczas oficjalnej inauguracji festiwalu, w ramach obchodów 120. rocznicy urodzin Karola Szymanowskiego, będzie wysłuchać utworów „Trzy tańce symfoniczne” Henryka Mikołaja Góreckiego oraz „Symfonię koncertującą” i „ Harnasi” Karola Szymanowskiego. Partię fortepianu wykona Anna Górecka, partię wokalną – Wiesław Ochman. Utwory wykona Orkiestra i Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.

Zaplanowano, jak co roku, koncert dla dzieci i młodzieży, podczas którego wręczone zostaną nagrody laureatom konkursu wiedzy o bohaterach festiwalu. W Galerii Środowisk Twórczych będzie także spotkanie z Janem Kantym Pawluśkiewiczem. Niektóre utwory kompozytora związanego od lat z krakowską „Piwnicą pod Baranami” wykona Grzegorz Turnau.

Z kolei na koncercie 13 października zabrzmią utwory świętującego wraz z bielską publicznością swe 80. urodziny Wojciecha Kilara: „Kościelec 1909”, „II koncert fortepianowy”, „Siwa mgła” i „Krzesany”. Kompozycje wykona Orkiestra Symfonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita. Partie solowe wykonają Beata Bilińska (fortepian) i Jarosław Bręk (śpiew).

14 października na zakończenie festiwalu w ramach obchodów Dnia Papieskiego w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego Bielska Orkiestra Festiwalowa pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego i z towarzyszeniem zaproszonych artystów wykona „Nieszpory Ludźmierskie” Jana Kantego Pawluśkiewicza. W tej samej w bielskiej świątyni 15 października 2005 roku odbyła się światowa premiera III Kwartetu Smyczkowego „Pieśni śpiewają” prof. Góreckiego w wykonaniu Kronos Quartet.

Szczegółowy program festiwalu na www.fkpbb.pl

KAI/kop
[fot. fkpbb.pl]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook