Jedynie prawda jest ciekawa


„ZAOPIEKUJ SIĘ KSIĄŻKĄ” od dziś!

10.09.2012

W poniedziałek, 10 września ruszyła akcja „Zaopiekuj się książką”, której organizatorem są SKOK Ubezpieczenia. W Białej Podlaskiej, Legionowie, Brzegu, Cieszynie, Zgorzelcu, Łowiczu, Augustowie, Bochni, Jarocinie, Sandomierzu, Łańcucie, Braniewie, Międzyrzeczu, Gryficach, Kartuzach i Lipnie będzie można natknąć się na pozostawione w miejscach publicznych książki.

Na całym świecie akcje tego typu znane są pod nazwą ‘bookcrossingu’. Ich głównym celem jest popularyzacja czytelnictwa i przywrócenie książkom należnego im miejsca, przypomnienie ludziom, że książki powinny „żyć swoim życiem”.

- Jednym z bodźców do zorganizowania akcji z pewnością stały się zeszłoroczne wyniki badań czytelnictwa w Polsce – mówiłJacek Jewuła, kierownik Zespołu Marketingu SKOK Ubezpieczeń. - Wynika z nich, że 56 proc. Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki. Postanowiliśmy więc zaktywizować ludzi i zachęcić społeczności lokalne nie tylko do czytania, ale także dzielenia się książkami.

Akcja „Zaopiekuj się książką” ma charakter ogólnopolski. Bierze w niej udział jednocześnie 16 miast powiatowych, po jednym z każdego województwa. Do współpracy zaproszone zostały biblioteki miejskie. To dzięki nim wędrówkę po ulicach miast rozpoczęło 25 wybranych tytułów książek, m.in. „Wiersze dla dzieci” K.I. Gałczyńskiego, „Bajki” A. Mickiewicza,  „Wiośnin” E. Brylla, „Dom nad rozlewiskiem” M. Kalicińskiej, „trzech panów w łódce” J.K. Jerome, „Władca pierścieni” J.R.R. Tolkiena i „Gra o Tron” G.R.R. Martina.

Skąd ta różnorodność? -  Ze względu na spontaniczność akcji trudno jest przewidzieć czy zaplanować jej rozwój. Pozostawiając książki w miejscach użyteczności publicznej nie mamy kontroli nad tym, w czyje ręce trafią. Postanowiliśmy zatem, że wybór tytułów będzie na tyle szeroki, by przypadł do gustu każdemu z potencjalnych czytelników. – tłumaczy Jewuła.

Wraz z rozpoczęciem akcji wystartował także profil „Zaopiekuj się książką” na Facebooku. Oprócz aktualności związanych z wydarzeniem, każdy, kto „polubi” profil będzie mógł wziąć udział w konkursie . Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Patronat honorowy nad akcją objęło Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Patroni medialni: tygodnik Uważam Rze, Rebelya.pl, Stefczyk.info.

Za realizację odpowiada Apella SA.

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook