Jedynie prawda jest ciekawa


Zakończyło się Narodowe Czytanie "Quo vadis"

04.09.2016

Przez całą sobotę w ponad 2 tys. miejsc w Polsce i za granicą czytano "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza.

Przez całą sobotę w ponad 2 tys. miejsc w Polsce i za granicą czytano "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Prezydent Andrzej Duda powiedział na zakończenie Narodowego Czytania w stolicy, że na przyszłoroczną edycję lekturę znowu wybiorą czytelnicy w plebiscycie.

"Dzisiaj na ulicach polskich miast i miasteczek widać było rzymskich legionistów, pretorianów, biegali Winicjusze, Ligie, kwitła radość i to, co jest w +Quo vadis+ najpiękniejsze - siła wiary chrześcijańskiej, ale też siła wiary w to, że dobro musi zwyciężyć nad złem, bo to jest najważniejszy przekaz tej niesamowitej powieści" - mówił prezydent dodając, że Narodowe Czytanie odbywało się w tym roku w 2200 miejsc - o 600 więcej niż w roku poprzednim. Czytano nie tylko w Polsce, ale na całym świecie m.in. w Australii, Nowej Zelandii, USA, Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii.

"+Quo vadis+ jest rzeczywiście powieścią niebywałą, powieścią, która daje siłę, która krzepi serca - bo takie było zamierzenie Henryka Sienkiewicza, on po to pisał te swoje niebywałe powieści, które znaczą wielką tradycję naszej literatury, i na której wychowały się pokolenia Polaków. Wierzę w to, że także dzięki Narodowemu Czytaniu, będą się wychowywały nadal" - dodał prezydent.

"Kończymy Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim, kończy się ono także w innych miejscach, ale mam nadzieję, przeniesie się do domów i że +Quo vadis+ będzie teraz czytane w polskich domach, że rodzice będą czytali dzieciom, że tak, jak zespalało nas ono dzisiaj jako wspólnotę narodową, tak będzie zespalało nas nadal, ale będzie też zespalało rodziny w tym wspólnym spędzaniu czasu" - dodał Andrzej Duda.

W Ogrodzie Saskim w Warszawie fragmenty "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza przeczytała para prezydencka otwierając tegoroczną edycję imprezy. Potem przez cały dzień można było posłuchać głośnej lektury w wykonaniu aktorów m.in. Ewy Dałkowskiej, Małgorzaty Kożuchowskiej, Soni

Bohosiewicz, Dawida Ogrodnika, Tomasza Schuchardta i Jana Nowickiego. Fragmentom powieści towarzyszył akompaniament na żywo - wystąpili m.in. Misia Furtak, Skubas, Pustki i Patrick The Pan.

Para prezydencka wzięła tez udział w Narodowym Czytaniu powieści Sienkiewicza w Lipkowie koło Warszawy na terenie parafii św. Rocha. "Bardzo serdecznie dziękujemy raz jeszcze za zaproszenie i gorąco namawiamy do kontynuowania Narodowego Czytania, nie tylko w dniu kiedy się odbywa to Narodowe Czytanie" - zaznaczył prezydent w Lipkowie i namawiał, by czytać razem w domach, żeby dzieci miały piękne wspomnienie czytających im rodziców i rodzeństwa. "To jednoczy nas jako wspólnotę narodu wokół narodowej literatury" - podkreślił Andrzej Duda.

W sobotę "Quo vadis" czytane było w bibliotekach, parkach, szkołach, ośrodkach opieki społecznej, zakładach karanych, szkołach a nawet przedszkolach. Czytali marynarze z Gdyni na ORP "Błyskawica", drużyna konduktorska w pociągu "Sienkiewicz" kursującym pomiędzy Kielcami a Olsztynem. Narodowe Czytanie zorganizowano także w Senacie. Na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego fragmenty powieści czytali dziennikarze oraz przedstawiciele związków harcerskich. W programie było także zwiedzanie budynku Senatu. W warszawskiej siedzibie Instytutu Tyflologicznego Polskiego Związku Niewidomych przy ulicy Konwiktorskiej fragmenty "Quo vadis" czytały osoby niewidome. Powieść Henryka Sienkiewicza czytano również w kościele Domine Quo Vadis w Rzymie i w Kijowie.

Specjalnie na tegoroczną edycję Narodowego Czytania krytyk literacki, literaturoznawca i eseista Tomasz Burek przygotował adaptację powieści, która umożliwiło przeczytanie "Quo vadis" w ciągu jednego dnia.

Narodowe Czytanie po raz pierwszy odbyło się w 2012 roku. Czytano wówczas "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, a w następnych latach dzieła Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa. Tegoroczna edycja nawiązuje do ustanowionego przez Sejm i Senat RP Roku Henryka Sienkiewicza - w 2016 r. przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza.

[fot. PAP/Jakub Kamiński]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook