Jedynie prawda jest ciekawa


Zakończyło się Narodowe Czytanie "Quo vadis"

04.09.2016

Przez całą sobotę w ponad 2 tys. miejsc w Polsce i za granicą czytano "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza.

Przez całą sobotę w ponad 2 tys. miejsc w Polsce i za granicą czytano "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Prezydent Andrzej Duda powiedział na zakończenie Narodowego Czytania w stolicy, że na przyszłoroczną edycję lekturę znowu wybiorą czytelnicy w plebiscycie.

"Dzisiaj na ulicach polskich miast i miasteczek widać było rzymskich legionistów, pretorianów, biegali Winicjusze, Ligie, kwitła radość i to, co jest w +Quo vadis+ najpiękniejsze - siła wiary chrześcijańskiej, ale też siła wiary w to, że dobro musi zwyciężyć nad złem, bo to jest najważniejszy przekaz tej niesamowitej powieści" - mówił prezydent dodając, że Narodowe Czytanie odbywało się w tym roku w 2200 miejsc - o 600 więcej niż w roku poprzednim. Czytano nie tylko w Polsce, ale na całym świecie m.in. w Australii, Nowej Zelandii, USA, Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii.

"+Quo vadis+ jest rzeczywiście powieścią niebywałą, powieścią, która daje siłę, która krzepi serca - bo takie było zamierzenie Henryka Sienkiewicza, on po to pisał te swoje niebywałe powieści, które znaczą wielką tradycję naszej literatury, i na której wychowały się pokolenia Polaków. Wierzę w to, że także dzięki Narodowemu Czytaniu, będą się wychowywały nadal" - dodał prezydent.

"Kończymy Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim, kończy się ono także w innych miejscach, ale mam nadzieję, przeniesie się do domów i że +Quo vadis+ będzie teraz czytane w polskich domach, że rodzice będą czytali dzieciom, że tak, jak zespalało nas ono dzisiaj jako wspólnotę narodową, tak będzie zespalało nas nadal, ale będzie też zespalało rodziny w tym wspólnym spędzaniu czasu" - dodał Andrzej Duda.

W Ogrodzie Saskim w Warszawie fragmenty "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza przeczytała para prezydencka otwierając tegoroczną edycję imprezy. Potem przez cały dzień można było posłuchać głośnej lektury w wykonaniu aktorów m.in. Ewy Dałkowskiej, Małgorzaty Kożuchowskiej, Soni

Bohosiewicz, Dawida Ogrodnika, Tomasza Schuchardta i Jana Nowickiego. Fragmentom powieści towarzyszył akompaniament na żywo - wystąpili m.in. Misia Furtak, Skubas, Pustki i Patrick The Pan.

Para prezydencka wzięła tez udział w Narodowym Czytaniu powieści Sienkiewicza w Lipkowie koło Warszawy na terenie parafii św. Rocha. "Bardzo serdecznie dziękujemy raz jeszcze za zaproszenie i gorąco namawiamy do kontynuowania Narodowego Czytania, nie tylko w dniu kiedy się odbywa to Narodowe Czytanie" - zaznaczył prezydent w Lipkowie i namawiał, by czytać razem w domach, żeby dzieci miały piękne wspomnienie czytających im rodziców i rodzeństwa. "To jednoczy nas jako wspólnotę narodu wokół narodowej literatury" - podkreślił Andrzej Duda.

W sobotę "Quo vadis" czytane było w bibliotekach, parkach, szkołach, ośrodkach opieki społecznej, zakładach karanych, szkołach a nawet przedszkolach. Czytali marynarze z Gdyni na ORP "Błyskawica", drużyna konduktorska w pociągu "Sienkiewicz" kursującym pomiędzy Kielcami a Olsztynem. Narodowe Czytanie zorganizowano także w Senacie. Na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego fragmenty powieści czytali dziennikarze oraz przedstawiciele związków harcerskich. W programie było także zwiedzanie budynku Senatu. W warszawskiej siedzibie Instytutu Tyflologicznego Polskiego Związku Niewidomych przy ulicy Konwiktorskiej fragmenty "Quo vadis" czytały osoby niewidome. Powieść Henryka Sienkiewicza czytano również w kościele Domine Quo Vadis w Rzymie i w Kijowie.

Specjalnie na tegoroczną edycję Narodowego Czytania krytyk literacki, literaturoznawca i eseista Tomasz Burek przygotował adaptację powieści, która umożliwiło przeczytanie "Quo vadis" w ciągu jednego dnia.

Narodowe Czytanie po raz pierwszy odbyło się w 2012 roku. Czytano wówczas "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, a w następnych latach dzieła Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa. Tegoroczna edycja nawiązuje do ustanowionego przez Sejm i Senat RP Roku Henryka Sienkiewicza - w 2016 r. przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza.

[fot. PAP/Jakub Kamiński]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook