Jedynie prawda jest ciekawa


Zakończył się VIII Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"

02.10.2016

Dziś na antenie TVP1 retransmisja gali zamknięcia.

Dziś, 2 października, w TVP 1, tuż po Teleekspressie, zobaczyć będzie można retransmisję z uroczystej gali zamknięcia VIII Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci, którą prowadzili Aleksandra Agaciak „Lilu” oraz Krzysztof Ziemiec z TVP 1.

Cztery dni festiwalu wypełnione były nie tylko filmami, słuchowiskami radiowymi, pokazami specjalnymi czy koncertami, ale to przede wszystkim niezwykłe spotkania z ostatnimi żyjącymi świadkami historii. Na gali zostali oni uhonorowani Sygnetami Niepodległości – nagrodą przyznawaną bohaterom walczącym o wolność oraz niepodległość kraju.

Oglądając retransmisję zobaczą Państwo, jak skromni i pełni pokory są ci, którzy nie wahali się złożyć ofiary ze swojego życia na ołtarzu Ojczyzny. Lidia Lwow-Eberle odbierając nagrodę powiedziała:

„Cztery lata walczyłam o wolność Polski i Polska jest wolna, odsiedziałam więzienie, skoczyłam studia,prowadziłam badania archeologiczne, i to chyba wszystko, co chcę powiedzieć”

Nasi bohaterowie, mimo że po wojnie byli uwięzieni, torturowani,poniżani, opluwani, po wypuszczeniu na wolność jeszcze walczyli o pamięć swoich współtowarzyszy, tych,którzy zostali zamordowani i zostali zakopani w bezimiennych mogiłach.

Mly/wPolityce.pl

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook