Jedynie prawda jest ciekawa


Z krakowskich Oleandrów ruszył marsz „Kadrówki”

06.08.2013

W 48. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego uczestniczy blisko 400 osób.

- Zadajecie dzisiaj kłam stwierdzeniu Józefa Piłsudskiego, jakoby umiłowanym stanem Polaków było niezdecydowanie - mówił dyrektor Jacek Dziuba z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Uczestnicy marszu to członkowie Związku Strzeleckiego "Strzelec", drużyn harcerskich, żołnierze Wojska Polskiego, uczniowie szkół noszących imię Piłsudskiego, kawalerzyści ze stowarzyszeń kultywujących tradycje ułańskie II RP, młodzież z Wileńszczyzny i Ukrainy.

Najstarszym uczestnikiem jest 85-letni Zygmunt Jędrzejczak były członek Szarych Szeregów i żołnierz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Najmłodsza jest 11-miesięczna Natasza Lesiak z Ostrowca Świętokrzyskiego, która na wędrówkę wyruszyła z rodzicami.

- 99 lat temu z tego miejsca żołnierze Józefa Piłsudskiego na jego rozkaz, sformowani w I Kompanię Kadrową, ruszyli w bój o wolną Polskę. Było ich zaledwie 144. Była to kompania, która poszła czynem wojennym budzić Polskę do zmartwychwstania - powiedział podczas uroczystego apelu w krakowskich Oleandrach komendant Marszu, prezes Związku Piłsudczyków Jan Józef Kasprzyk.

Przypomniał, że w 1913 r. w Stróży odbyła się pierwsza szkoła oficerska Związku Strzeleckiego, która stała się kuźnią kadr m.in. dla Legionów Polskich oraz Wojska Polskiego. - Chcemy, aby Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej był także kuźnią kadr wolnej, niepodległej Polski. Młodzi uczestnicy, którzy gromadzą się z roku na rok coraz liczniej na trasie Kraków - Kielce, to ludzie, którzy swoim młodzieńczym entuzjazmem, radością, uśmiechem, ale i sercami pełnymi Polski i patriotyzmu chcą być kadrą wolnej, zmartwychwstałej Polski - dodał Kasprzyk.

Tegoroczny Marsz jest "próbą generalną" przed przyszłorocznymi obchodami stulecia Czynu Zbrojnego Legionów. W 2014 r. zaplanowano m.in. wystawy, konferencje naukowe, koncerty,   historyczną wymarszu "Kadrówki" i "Spotkanie pokoleń" z udziałem potomków legionistów.

Po pokonaniu 160-kilometrowej trasy uczestnicy marszu 12 sierpnia dotrą do Kielc. Patronem  tegorocznego marszu jest wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim - Karolina Kaczorowska. - Idźcie z Bogiem, śladami naszego wodza Józefa Piłsudskiego i służcie Polsce i narodowi polskiemu - mówiła.

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak w liście do uczestników marszu napisał, że jest on "niepowtarzalną lekcją historii i patriotyzmu, wyjątkową okazją do edukacji obywatelskiej, historycznej i proobronnej".

Pierwszy Marsz szlakiem I Kompanii Kadrowej odbył się z inicjatywy byłych legionistów w 1924 r. i był organizowany co roku aż do wybuchu II wojny światowej. Do idei marszu środowiska niepodległościowe i Solidarność wróciły w 1981 r. i przez kilka lat miał on charakter demonstracji patriotycznej. Obecny na wtorkowej uroczystości Jacek Smagowicz z Komisji Krajowej NSZZ "S" wezwał zebranych do udziału w planowanej przez związek na wrzesień w Warszawie demonstracji przeciwko polityce rządu.

Na trasie wędrówki odbywają się spotkania z uczestnikami walk o niepodległość, zawody strzeleckie, konkurs historyczny, zajęcia kulturalne, zwiedzanie zabytków.

I Kompania zwana "Kadrówką" na rozkaz Piłsudskiego wyruszyła z krakowskich Oleandrów na ziemie zaboru rosyjskiego o świcie 6 sierpnia 1914 r. W Michałowicach żołnierze obalili słupy graniczne państwa zaborczego i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin dotarli do Kielc.

Zdaniem historyków, choć militarnie był to epizod, wydarzenie to miało ogromne znaczenie polityczne - było demonstracją woli walki o niepodległą Polskę. Kompania Kadrowa była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała ona początek Legionom Polskim, które swoim wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r.

Marsz organizowany przez Związek Piłsudczyków jest możliwy dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Narodowego Centrum Kultury, Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Józefa Piłsudskiego, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędów Miasta w Krakowie i Kielcach, Fundacji Banku Zachodniego WBK S.A oraz Bumar Elektronika.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. kadrowka.pl]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook