Jedynie prawda jest ciekawa


Z krakowskich Oleandrów ruszył marsz „Kadrówki”

06.08.2013

W 48. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego uczestniczy blisko 400 osób.

- Zadajecie dzisiaj kłam stwierdzeniu Józefa Piłsudskiego, jakoby umiłowanym stanem Polaków było niezdecydowanie - mówił dyrektor Jacek Dziuba z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Uczestnicy marszu to członkowie Związku Strzeleckiego "Strzelec", drużyn harcerskich, żołnierze Wojska Polskiego, uczniowie szkół noszących imię Piłsudskiego, kawalerzyści ze stowarzyszeń kultywujących tradycje ułańskie II RP, młodzież z Wileńszczyzny i Ukrainy.

Najstarszym uczestnikiem jest 85-letni Zygmunt Jędrzejczak były członek Szarych Szeregów i żołnierz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Najmłodsza jest 11-miesięczna Natasza Lesiak z Ostrowca Świętokrzyskiego, która na wędrówkę wyruszyła z rodzicami.

- 99 lat temu z tego miejsca żołnierze Józefa Piłsudskiego na jego rozkaz, sformowani w I Kompanię Kadrową, ruszyli w bój o wolną Polskę. Było ich zaledwie 144. Była to kompania, która poszła czynem wojennym budzić Polskę do zmartwychwstania - powiedział podczas uroczystego apelu w krakowskich Oleandrach komendant Marszu, prezes Związku Piłsudczyków Jan Józef Kasprzyk.

Przypomniał, że w 1913 r. w Stróży odbyła się pierwsza szkoła oficerska Związku Strzeleckiego, która stała się kuźnią kadr m.in. dla Legionów Polskich oraz Wojska Polskiego. - Chcemy, aby Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej był także kuźnią kadr wolnej, niepodległej Polski. Młodzi uczestnicy, którzy gromadzą się z roku na rok coraz liczniej na trasie Kraków - Kielce, to ludzie, którzy swoim młodzieńczym entuzjazmem, radością, uśmiechem, ale i sercami pełnymi Polski i patriotyzmu chcą być kadrą wolnej, zmartwychwstałej Polski - dodał Kasprzyk.

Tegoroczny Marsz jest "próbą generalną" przed przyszłorocznymi obchodami stulecia Czynu Zbrojnego Legionów. W 2014 r. zaplanowano m.in. wystawy, konferencje naukowe, koncerty,   historyczną wymarszu "Kadrówki" i "Spotkanie pokoleń" z udziałem potomków legionistów.

Po pokonaniu 160-kilometrowej trasy uczestnicy marszu 12 sierpnia dotrą do Kielc. Patronem  tegorocznego marszu jest wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim - Karolina Kaczorowska. - Idźcie z Bogiem, śladami naszego wodza Józefa Piłsudskiego i służcie Polsce i narodowi polskiemu - mówiła.

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak w liście do uczestników marszu napisał, że jest on "niepowtarzalną lekcją historii i patriotyzmu, wyjątkową okazją do edukacji obywatelskiej, historycznej i proobronnej".

Pierwszy Marsz szlakiem I Kompanii Kadrowej odbył się z inicjatywy byłych legionistów w 1924 r. i był organizowany co roku aż do wybuchu II wojny światowej. Do idei marszu środowiska niepodległościowe i Solidarność wróciły w 1981 r. i przez kilka lat miał on charakter demonstracji patriotycznej. Obecny na wtorkowej uroczystości Jacek Smagowicz z Komisji Krajowej NSZZ "S" wezwał zebranych do udziału w planowanej przez związek na wrzesień w Warszawie demonstracji przeciwko polityce rządu.

Na trasie wędrówki odbywają się spotkania z uczestnikami walk o niepodległość, zawody strzeleckie, konkurs historyczny, zajęcia kulturalne, zwiedzanie zabytków.

I Kompania zwana "Kadrówką" na rozkaz Piłsudskiego wyruszyła z krakowskich Oleandrów na ziemie zaboru rosyjskiego o świcie 6 sierpnia 1914 r. W Michałowicach żołnierze obalili słupy graniczne państwa zaborczego i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin dotarli do Kielc.

Zdaniem historyków, choć militarnie był to epizod, wydarzenie to miało ogromne znaczenie polityczne - było demonstracją woli walki o niepodległą Polskę. Kompania Kadrowa była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała ona początek Legionom Polskim, które swoim wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r.

Marsz organizowany przez Związek Piłsudczyków jest możliwy dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Narodowego Centrum Kultury, Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Józefa Piłsudskiego, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędów Miasta w Krakowie i Kielcach, Fundacji Banku Zachodniego WBK S.A oraz Bumar Elektronika.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. kadrowka.pl]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook