Jedynie prawda jest ciekawa


Yoko Ono na Festiwalu w Poznaniu

21.06.2013

Wizyta Yoko Ono, "kino łóżkowe" i specjalnie przygotowywane przez kucharzy kolacje dla widzów - to elementy programu 3. edycji Transatlantyk Festival Poznań, która potrwa od 2 do 9 sierpnia. Dyrektorem festiwalu jest laureat Oscara, kompozytor Jan A.P. Kaczmarek.

- Ten festiwal wyrósł z mojej osobistej potrzeby mówienia o ważnych sprawach z dość wysokiej perspektywy. Polska jest fascynującym krajem. Mieszkam od 24 lat w Los Angeles. Fascynowałem się tym, co dzieje się w kraju - z daleka. Pomyślałem, że tu jest wszystko, o czym można marzyć, tylko - brakuje czasami jednej rzeczy, umiejętności spojrzenia na czasy, którymi żyje świat, +z lotu ptaka+ - mówił Kaczmarek na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Jak tłumaczył, przy układaniu programu organizatorzy starają się uwzględniać aspekt edukacyjny - aby widzowie, oglądając kolejne filmy, "uczyli się rozumienia skomplikowanego świata, w którym żyjemy". "Filmy mówią o tym, co dzisiaj dzieje się w świecie ważnego" - podkreślił.

Gościem specjalnym festiwalu Transatlantyk będzie w tym roku Yoko Ono, która - jak zapowiedział Kaczmarek - spędzi w Poznaniu trzy dni. W programie wizyty są m.in.: koncert, na którym awangardowa artystka wystąpi razem z Thurstonem Moorem, gitarzystą i wokalistą zespołu Sonic Youth (7 sierpnia), oraz wręczenie Yoko Ono Nagrody Transatlantyk Glocal Hero Award, jako wyraz uznania dla jej działań na rzecz światowego pokoju i dla jej zaangażowania w sprawy społeczne (podczas gali 8 sierpnia).

Seanse odbywać się będą w Multikinie 51, Kinie Muza i Kinie Pałacowym CK Zamek. Będzie można obejrzeć ponad 150 filmów z całego świata, w tym produkcje nagrodzone na czołowych międzynarodowych festiwalach.

Wśród 21 filmowych sekcji znajdzie się Transatlantyk Panorama, prezentująca najciekawsze premiery ostatniego sezonu. "W Panoramie pojawią się m.in.: +Pieta+ (reż. Kim Ki-Duk, zwycięzca ubiegłorocznego festiwalu w Wenecji), +Pozycja dziecka+ (reż. Calin Peter Netzer, zwycięzca Berlinale 2013), a także +Twice Born+ (reż. Sergio Castellito), +Śpiąca królewna+ (reż. Marco Bellocchio), +Spirit of 45+ (reż. Ken Loach)" - zapowiedzieli organizatorzy.

Filmom dokumentalnym poświęcona będzie sekcja Transatlantyk Docs. "Od początku swojej działalności Transatlantyk starał się odpowiadać na pytania, które bezustannie zadaje nam współczesny świat. Stąd tak duży nacisk kładziemy na kino dokumentalne. Dzięki niemu zaglądamy za kulisy globalnej polityki, wyjaśniamy przyczyny konfliktów społecznych, opowiadamy o tym, co jutro wydarzy się w światowej gospodarce, przypatrujemy się rozwojowi nowych technologii. Uważamy, że dostęp do wiedzy powinien być bezpłatny, więc bilety na seanse w ramach tego cyklu są darmowe" - poinformowali organizatorzy festiwalu. W programie sekcji dokumentalnej będą np.: "A River Changes Course" (reż. Kalyanne Mam, zwycięzca konkursu kina dokumentalnego w tegorocznej edycji festiwalu Sundance w USA), czy "Google and The World Brain" (reż. Ben Lewis).

Atrakcją Transatlantyku ma być "Kino łóżkowe", specjalna sekcja plenerowa. Na poznańskim Placu Wolności stanie kilkadziesiąt dużych łóżek - widzowie będą w nich leżeć i oglądać filmy. "To jest przebój. Mamy łóżka dwa metry na dwa. To w zasadzie łoża. Każde łóżko ma własny ekran" - opowiadał Kaczmarek, żartując, że ma to być bardziej wygodna wersja kina samochodowego, popularnego w USA.

- Wchodzimy do łóżka we dwoje, we troje - my nie ingerujemy, w ilu. Możemy się zasłonić. Jest niesamowity komfort, łoże jest fenomenalne, podajemy tam jedzenie, picie, wino. Łóżka mają dachy, więc w razie deszczu nie leje się na głowę - opowiadał szef festiwalu. Jak powiedział, łóżka są także wyposażone w zasłony. "Można odsłonić zasłonę, aby zyskać poczucie współnoty, widząc resztę łóżek. Jeśli jednak będzie potrzeba, by +zapaść się w sobie+ lub zostać tylko ze swoim partnerem, można się zasłonić" - tłumaczył zasady oglądania filmów w tej sekcji.

"Przebojem numer dwa" będzie "Kino kulinarne" - zapowiedział Kaczmarek. W tej sekcji pokazywane będą filmy poświęcone sztuce kulinarnej, żywności, odkrywaniu nowych smaków, np. "Make hummus not war" (reż. Trevor Graham), "Małże i miłość" (reż. Willemiek Kluijfhout), "Historia ruchu Slow Food" (reż. Stefano Sardo). Zaraz po seansach organizowane będą kolacje dla całych grup widzów, z udziałem artystów. Posiłki przygotowywał będzie zespół pięciu szefów kuchni. Układając menu, kucharze będą się inspirować tematyką pokazanych filmów.

Inną atrakcją imprezy, jak wymieniał dyrektor, będzie "Kino mobilne". "Po całym Poznaniu jeździł będzie samochód z projektorem" - zapowiedział Kaczmarek. "Wpadamy na jakieś podwórko, ludzie się niczego nie spodziewają, a my wyświetlamy film" - tłumaczył zasady działania tego kina.

Wśród festiwalowych sekcji będą też np.: "Nowe kino niemieckie", "Nowe kino skandynawskie", "Kino drogi", "Transatlantyk Eko", "Sacrum w kinie", "Kino klasy B".

Zaplanowano ponadto specjalne zajęcia (master class) dla osób zainteresowanych kinem. Otwarte, bezpłatne warsztaty i seminaria, dotyczące szeroko rozumianej sztuki filmowej, poprowadzą wybitni twórcy z Polski i zagranicy, m.in. trzykrotny zdobywca Oscara w kategorii montaż dźwięku David MacMillan.

Dla publiczności przewidziano konkurs, mający na celu wyłonienie spośród widzów autora najciekawszego krótkiego filmu, inspirowanego kinem drogi. Zwycięzca otrzyma bilety dla dwóch osób na wybrany przez siebie europejski festiwal filmowy, a także "samochód i tyle paliwa, ile potrzeba mu będzie do pokonania drogi w obie strony" - zapowiedziano.

Transatlantyk to nie tylko "święto filmu", ale także muzyki - przypomniano. W programie muzycznym imprezy będą np. konkursy kompozytorskie dla młodych twórców z całego świata.

Szczegółowe informacje o programie festiwalu i zasadach wstępu dostępne są na stronie internetowej www.transatlantyk.org.

Greg/PAP
[fot. Transatlantyk Festival Poznań]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook