Jedynie prawda jest ciekawa


XIX-wieczny obraz robi furorę w Gdańsku

28.01.2013

"Portret kupca gdańskiego" namalowany w 1848 r. przez Louisa Sy pozyskało do swoich zbiorów Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Artysta z Niemiec był w połowie XIX w. współautorem dekoracji malarskiej Wielkiej Hali Dworu Artusa w Gdańsku.

Prezentacja dzieła odbyła się w poniedziałek w Dworze Artusa. 

Obraz o wymiarach 140 na 110 centymetrów został namalowany z pełnym realizmem. Tożsamość portretowanej osoby nie jest znana.

"To typowy portret reprezentacyjny. Przedstawia zamożnego mężczyznę w średnim wieku; wśród właściwych jego profesji atrybutów nad jego prawym ramieniem znajduje się statuetka Hermesa, greckiego boga handlu. Oprócz wykwintnego stroju portretowanego o jego pozycji społecznej świadczy także ukazanie go w otoczeniu angielskich mebli w stylu klasycyzmu późnobarokowego. Świadczy to o kosmopolitycznym guście właściciela i jego obyciu kulturalnym" - powiedziała Dorota Witkowska z Działu Sztuki Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Dodatkową sugestią, co do pochodzenia modela jest także słowo "Danzig" (niemiecka nazwa Gdańska - PAP) widniejące na liście  trzymanym przez portretowanego w prawej dłoni.

Witkowska podkreśliła, że sportretowanie przez malarza kupca jest symptomatyczne dla czasu powstania obrazu. Połowa XIX wieku to bowiem w historii Gdańska moment, kiedy miasto odbudowuje swoje znaczenie po załamaniu gospodarczym wywołanym wojnami napoleońskimi i dochodzi do ponownej nobilitacji stanu kupieckiego.

"Wartość historyczna obrazu polega na tym, że pochodzi z okresu, który nie jest wystarczająco reprezentowany w zbiorach sztuki gdańskiej" - dodała Witkowska.

Obraz jest w bardzo dobrym stanie. Przeszedł gruntowaną konserwację w 1982 r.; zostało nałożone na niego drugie płótno. "Takie dublowanie, niestety,  ukryło też przed nami parę tajemnic bowiem oryginalne podobrazie jest kopalnią wiedzy na temat sposobu malowania i często samego artysty" - wyjaśniła pracownik MHMG.

Louis Sy (1818-1887) odegrał ważną rolę w życiu kulturalnym XIX-wiecznego Gdańska, nie tylko jako malarz, lecz także jako konserwator zabytków i muzealnik.

Do Gdańska przybył w 1845 r., po ukończeniu studiów malarskich na berlińskiej Akademii Sztuki Pięknych. Tworzył przede wszystkim portrety, z których dwa stanowiły część przedwojennych zbiorów Muzeum Miejskiego - nie zachowały się do dzisiejszych czasów. Ponadto artysta był jednym z pierwszych kustoszy tej instytucji i pracował w muzeum do chwili śmierci. Przez wiele lat Louis Sy pełnił także funkcję sekretarza gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.

W latach 50. i 60. XIX wieku Sy brał udział w powstaniu dekoracji malarskiej Wielkiej Hali Dworu Artusa, w której do dziś znajdują się trzy oryginalne dzieła jego autorstwa. Są to przedstawienia o tematyce biblijnej i rycerskiej.

W ramach działalności związanej z konserwację sztuki artysta restaurował m.in. obrazy z wyposażenia Ratusza Głównego Miasta, Dworu Artusa i kościoła Mariackiego. Przypisuje mu się także wykonanie kopii "Sądu Ostatecznego" Hansa Memlinga dla tej świątyni. 

"Portret kupca gdańskiego" znajdował się do tej pory w prywatnej kolekcji w Polsce i został zakupiony przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska za pośrednictwem jednego z domów aukcyjnych. Koszt transakcji, której kierownictwo placówki nie ujawniło, współfinansował Browar Amber z Bielkówka k. Gdańska.

ll, PAP

[Fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook