Jedynie prawda jest ciekawa


XIX-wieczny obraz robi furorę w Gdańsku

28.01.2013

"Portret kupca gdańskiego" namalowany w 1848 r. przez Louisa Sy pozyskało do swoich zbiorów Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Artysta z Niemiec był w połowie XIX w. współautorem dekoracji malarskiej Wielkiej Hali Dworu Artusa w Gdańsku.

Prezentacja dzieła odbyła się w poniedziałek w Dworze Artusa. 

Obraz o wymiarach 140 na 110 centymetrów został namalowany z pełnym realizmem. Tożsamość portretowanej osoby nie jest znana.

"To typowy portret reprezentacyjny. Przedstawia zamożnego mężczyznę w średnim wieku; wśród właściwych jego profesji atrybutów nad jego prawym ramieniem znajduje się statuetka Hermesa, greckiego boga handlu. Oprócz wykwintnego stroju portretowanego o jego pozycji społecznej świadczy także ukazanie go w otoczeniu angielskich mebli w stylu klasycyzmu późnobarokowego. Świadczy to o kosmopolitycznym guście właściciela i jego obyciu kulturalnym" - powiedziała Dorota Witkowska z Działu Sztuki Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Dodatkową sugestią, co do pochodzenia modela jest także słowo "Danzig" (niemiecka nazwa Gdańska - PAP) widniejące na liście  trzymanym przez portretowanego w prawej dłoni.

Witkowska podkreśliła, że sportretowanie przez malarza kupca jest symptomatyczne dla czasu powstania obrazu. Połowa XIX wieku to bowiem w historii Gdańska moment, kiedy miasto odbudowuje swoje znaczenie po załamaniu gospodarczym wywołanym wojnami napoleońskimi i dochodzi do ponownej nobilitacji stanu kupieckiego.

"Wartość historyczna obrazu polega na tym, że pochodzi z okresu, który nie jest wystarczająco reprezentowany w zbiorach sztuki gdańskiej" - dodała Witkowska.

Obraz jest w bardzo dobrym stanie. Przeszedł gruntowaną konserwację w 1982 r.; zostało nałożone na niego drugie płótno. "Takie dublowanie, niestety,  ukryło też przed nami parę tajemnic bowiem oryginalne podobrazie jest kopalnią wiedzy na temat sposobu malowania i często samego artysty" - wyjaśniła pracownik MHMG.

Louis Sy (1818-1887) odegrał ważną rolę w życiu kulturalnym XIX-wiecznego Gdańska, nie tylko jako malarz, lecz także jako konserwator zabytków i muzealnik.

Do Gdańska przybył w 1845 r., po ukończeniu studiów malarskich na berlińskiej Akademii Sztuki Pięknych. Tworzył przede wszystkim portrety, z których dwa stanowiły część przedwojennych zbiorów Muzeum Miejskiego - nie zachowały się do dzisiejszych czasów. Ponadto artysta był jednym z pierwszych kustoszy tej instytucji i pracował w muzeum do chwili śmierci. Przez wiele lat Louis Sy pełnił także funkcję sekretarza gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.

W latach 50. i 60. XIX wieku Sy brał udział w powstaniu dekoracji malarskiej Wielkiej Hali Dworu Artusa, w której do dziś znajdują się trzy oryginalne dzieła jego autorstwa. Są to przedstawienia o tematyce biblijnej i rycerskiej.

W ramach działalności związanej z konserwację sztuki artysta restaurował m.in. obrazy z wyposażenia Ratusza Głównego Miasta, Dworu Artusa i kościoła Mariackiego. Przypisuje mu się także wykonanie kopii "Sądu Ostatecznego" Hansa Memlinga dla tej świątyni. 

"Portret kupca gdańskiego" znajdował się do tej pory w prywatnej kolekcji w Polsce i został zakupiony przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska za pośrednictwem jednego z domów aukcyjnych. Koszt transakcji, której kierownictwo placówki nie ujawniło, współfinansował Browar Amber z Bielkówka k. Gdańska.

ll, PAP

[Fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook