Jedynie prawda jest ciekawa


XIII edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera"

18.08.2016

Koncerty, spektakle, spotkania literackie, filmowe i kulinarne oraz warsztaty dla dzieci to niektóre z wydarzeń zaplanowanych w ramach XIII edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera", który odbędzie się od 27 sierpnia do 4 września w Warszawie.

"Założeniem naszego Festiwalu, który ma ogromny przekrój od poezji przez jazz czy teatr, jest dać wszystko co najlepsze. I chyba nam się to udaje, skoro tłumnie przyjeżdżają tu ludzie z całego świata. W tym roku imprezy będą prezentowane w wielu miejscach miasta m.in. w Teatrach Kwadrat i Polskim. W ramach Festiwalu planujemy ok. 200 wydarzeń od czytań performatywnych, przez spektakle, pokazy filmowe, bloki dla dzieci, gotowanie, koncerty" - mówiła podczas czwartkowej konferencji prasowej dyrektor Festiwalu Gołda Tencer.

Jak zaznaczyła, co roku uczestniczy w nim 65-70 tys. osób. "To niesamowita liczba i każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Festiwal jest nie tylko w Warszawie, ale także m.in. w Leoncinie czy Biłgoraju, a w zeszłym roku byliśmy w Nowym Jorku. Chcemy pokazać współczesną kulturę żydowską, ale sięgamy także do tradycji, bo bez tradycji nie ma dla mnie przyszłości. Kultura żydowska jest ogromna, zginął naród, ale nie zginęła jego kultura. My jesteśmy jej spadkobiercami i chcemy ją przekazywać" - podkreśliła Tencer.

Festiwal oficjalnie otworzy koncert kantorów w Synagodze Nożyków, podczas którego wystąpią Yaakov Lemmer, Benzion Miller, Tzudik Greenwald przy akompaniamencie pianisty Menchaema Bristowskiego i Orkiestry Warszawskiej Opery Kameralnej. Orkiestra podczas Festiwalu wykona także "Requiem" Mozarta w czasie koncertu na pl. Grzybowskim. Wystąpi czworo solistów Warszawskiej Opery Kameralnej oraz Zespół Wokalny i Orkiestra Sinfonietta WOK.

"Żydowską muzykę XX wieku na smyczki" zaprezentują znani polscy smyczkowcy: Katarzyna Duda, Katarzyna Brudnik-Gałązka i Marcin Zdunik. Do stolicy lat 30. przeniesie gości Festiwalu projekt "Yiddish Tango". Nowe aranżacje tang po polsku, jidysz, hebrajsku i hiszpańsku wykona pieśniarka Olga Avigail oraz zespół kompozytora i pianisty Hadriana Tabęckiego "Tango Attack".

Gwiazdą koncertu finałowego ma być nowojorska grupa klezmerska The Klezmatics łącząca różne gatunki muzyczne od tradycyjnych pieśni żydowskich, jazzu przez gospel do rocka. Podczas koncertu plenerowego "Noc Klezmerów" zagra brytyjski zespół Hamsa łączący muzykę żydowską Europy Wschodniej i sefardyjskiej Turcji. Obozowa twórczość poetycka Primo Leviego będzie zaś podstawą włoskiego projektu multimedialnego Francesco Bruno Ensemble "Remember".

Dla miłośników jazzu po raz trzeci przygotowano "Singer Jazz Festiwal". Jego gościem będzie Włodzimierz Nahorny obchodzący 75-lecie urodzin, który zaprezentuje program z gościnnym udziałem Zbigniewa Namysłowskiego, Wojciecha Jachny i Wojciecha Myrczki. Zagra także Trio Sefardix z gościnnym udziałem Jorgosa Skoliasa. Saksofonista Leszek Żądło przedstawi utwory Krzysztofa Komedy z musicalu "Wygnanie z Raju". W Synagodze im. Nożyków zagra też pianista Kuba Stankiewicz z projektem "The Music of Henryk Wars".

W ramach części teatralnej wystawiony zostanie spektakl Jakova Sedlara "Anna Frank". Tragedia Holokaustu będzie w nim opowiedziana w formie teatralnej mszy. Adaptacja powieści Ota Pavla w reż. Jana Szurmieja "Śmierć pięknych saren" opowie historię wojennej, brutalnej rzeczywistości. Zaprezentowane zostaną także spektakle "Blizny pamięci" - poświęcony postaci Jana Karskiego oraz "Aktorzy żydowscy" w reżyserii Anny Smolar.

 

wkt/PAP

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook