Jedynie prawda jest ciekawa


XIII edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera"

18.08.2016

Koncerty, spektakle, spotkania literackie, filmowe i kulinarne oraz warsztaty dla dzieci to niektóre z wydarzeń zaplanowanych w ramach XIII edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera", który odbędzie się od 27 sierpnia do 4 września w Warszawie.

"Założeniem naszego Festiwalu, który ma ogromny przekrój od poezji przez jazz czy teatr, jest dać wszystko co najlepsze. I chyba nam się to udaje, skoro tłumnie przyjeżdżają tu ludzie z całego świata. W tym roku imprezy będą prezentowane w wielu miejscach miasta m.in. w Teatrach Kwadrat i Polskim. W ramach Festiwalu planujemy ok. 200 wydarzeń od czytań performatywnych, przez spektakle, pokazy filmowe, bloki dla dzieci, gotowanie, koncerty" - mówiła podczas czwartkowej konferencji prasowej dyrektor Festiwalu Gołda Tencer.

Jak zaznaczyła, co roku uczestniczy w nim 65-70 tys. osób. "To niesamowita liczba i każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Festiwal jest nie tylko w Warszawie, ale także m.in. w Leoncinie czy Biłgoraju, a w zeszłym roku byliśmy w Nowym Jorku. Chcemy pokazać współczesną kulturę żydowską, ale sięgamy także do tradycji, bo bez tradycji nie ma dla mnie przyszłości. Kultura żydowska jest ogromna, zginął naród, ale nie zginęła jego kultura. My jesteśmy jej spadkobiercami i chcemy ją przekazywać" - podkreśliła Tencer.

Festiwal oficjalnie otworzy koncert kantorów w Synagodze Nożyków, podczas którego wystąpią Yaakov Lemmer, Benzion Miller, Tzudik Greenwald przy akompaniamencie pianisty Menchaema Bristowskiego i Orkiestry Warszawskiej Opery Kameralnej. Orkiestra podczas Festiwalu wykona także "Requiem" Mozarta w czasie koncertu na pl. Grzybowskim. Wystąpi czworo solistów Warszawskiej Opery Kameralnej oraz Zespół Wokalny i Orkiestra Sinfonietta WOK.

"Żydowską muzykę XX wieku na smyczki" zaprezentują znani polscy smyczkowcy: Katarzyna Duda, Katarzyna Brudnik-Gałązka i Marcin Zdunik. Do stolicy lat 30. przeniesie gości Festiwalu projekt "Yiddish Tango". Nowe aranżacje tang po polsku, jidysz, hebrajsku i hiszpańsku wykona pieśniarka Olga Avigail oraz zespół kompozytora i pianisty Hadriana Tabęckiego "Tango Attack".

Gwiazdą koncertu finałowego ma być nowojorska grupa klezmerska The Klezmatics łącząca różne gatunki muzyczne od tradycyjnych pieśni żydowskich, jazzu przez gospel do rocka. Podczas koncertu plenerowego "Noc Klezmerów" zagra brytyjski zespół Hamsa łączący muzykę żydowską Europy Wschodniej i sefardyjskiej Turcji. Obozowa twórczość poetycka Primo Leviego będzie zaś podstawą włoskiego projektu multimedialnego Francesco Bruno Ensemble "Remember".

Dla miłośników jazzu po raz trzeci przygotowano "Singer Jazz Festiwal". Jego gościem będzie Włodzimierz Nahorny obchodzący 75-lecie urodzin, który zaprezentuje program z gościnnym udziałem Zbigniewa Namysłowskiego, Wojciecha Jachny i Wojciecha Myrczki. Zagra także Trio Sefardix z gościnnym udziałem Jorgosa Skoliasa. Saksofonista Leszek Żądło przedstawi utwory Krzysztofa Komedy z musicalu "Wygnanie z Raju". W Synagodze im. Nożyków zagra też pianista Kuba Stankiewicz z projektem "The Music of Henryk Wars".

W ramach części teatralnej wystawiony zostanie spektakl Jakova Sedlara "Anna Frank". Tragedia Holokaustu będzie w nim opowiedziana w formie teatralnej mszy. Adaptacja powieści Ota Pavla w reż. Jana Szurmieja "Śmierć pięknych saren" opowie historię wojennej, brutalnej rzeczywistości. Zaprezentowane zostaną także spektakle "Blizny pamięci" - poświęcony postaci Jana Karskiego oraz "Aktorzy żydowscy" w reżyserii Anny Smolar.

 

wkt/PAP

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook