Jedynie prawda jest ciekawa


XI Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich

16.08.2013

Nocne zwiedzanie latarni morskich, spotkania z latarnikami, koncerty, wystawy, multimedialne prezentacje to niektóre atrakcje zaplanowane podczas nadchodzącego weekendu na polskim Wybrzeżu z okazji obchodzonego w niedzielę X Międzynarodowego Dnia Latarń Morskich.

Nocne zwiedzanie latarni morskich, spotkania z latarnikami, koncerty, wystawy, multimedialne prezentacje to niektóre atrakcje zaplanowane podczas nadchodzącego weekendu na polskim Wybrzeżu z okazji obchodzonego w niedzielę X Międzynarodowego Dnia Latarń Morskich.

Bogaty program przygotowano w Świnoujściu, gdzie stoi najwyższa polska latarnia morska i jedna z najwyższych na świecie.

Imprezę w Świnoujściu rozpocznie w sobotę tradycyjny korowód Neptuna. "Neptun, którzy w asyście swojej świty ze szczurów lądowych będzie robił prawdziwe wilki morskie" - opowiada Barbara Jurewicz, świnoujska latarniczka.

"Chrzest morski jest tradycyjnym elementem naszej imprezy i cieszy się olbrzymim powodzeniem" - dodaje.8 Flotylla Obrony Wybrzeża udostępniła w tym dniu jeden ze swoich okrętów do zwiedzania. Jednostka zacumuje niedaleko latarni.

W programie Dnia Latarń przewidziano też w sobotę Mistrzostwa w Biegu Wspinaczkowym na Latarnię Morską w Świnoujściu. W ubiegłym roku najlepszy zawodnik wbiegł na sam szczyt latarni w ciągu  jednej minuty i 48 sekund.

Atrakcją ma być możliwość podziwiania w sobotę zachodu słońca ze szczytu latarni punktualnie o godzinie 20.04.

Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich obchodzony jest także w innych latarniach polskiego Wybrzeża. Np. w Gąskach, gdzie latarnia w tym roku obchodzi swoje 135 urodziny,  w sobotę zaplanowano m.in. piknik i prezentację multimedialną o historii tamtejszej latarni.

W niedzielę  świętować będzie latarnia w Niechorzu. Latarnia cały dzień będzie udostępniona za darmo. Zaplanowano także nocne zwiedzanie latarni, koncert zespołu szantowego i zabawy rekreacyjne.

W godzinach od 21.00 do 24.00 będzie można zwiedzać w sobotę także latarnie w Gąskach, Darłowie, Jarosławcu i Ustce.

Na polskim Wybrzeżu stoi 15 latarń morskich.

Latarnia morska (bliza, baka, far, faros, torma) to stały znak nawigacyjny w postaci wieży, z umieszczonym na wierzchołku światłem o dużym natężeniu, zasięgu od kilku do kilkudziesięciu mil morskich i znanej charakterystyce światła, nie powtarzającej się w promieniu wielu mil morskich. Buduje się je na brzegach morskich, na wyspach, czasem bezpośrednio na dnie morskim.

W nocy latarnie morskie są identyfikowane na podstawie charakterystyki światła, która jest dokładnie opisana w tzw. locjach i spisach świateł, w dzień natomiast, na podstawie wyglądu tj. kształtu, konstrukcji, koloru wieży.

Źródło światła latarni morskiej umieszczone jest w wieńczącej wieżę przeszklonej kopule (jest to tzw. laterna) i zasilane teraz energią elektryczną. Dawniej używano innych źródeł światła np. drewna, węgla, nafty, oleju, gazu, smoły (np. latarnia morska na Helu była kiedyś opalana węglem i smołą).

M.in. dzięki latarniom można określać pozycję statku na wodach przybrzeżnych.

Najstarszymi znanymi latarniami morskimi były ognie płonące na specjalnych kolumnach w pobliżu wejścia do portu w Pireusie (IV wiek p.n.e.). Spośród znanych około dwudziestu latarni morskich w starożytności najsłynniejszymi były: latarnia na wyspie Faros u wejścia do Aleksandrii (zniszczona przez trzęsienie ziemi w XIV w.) i latarnia mająca postać posągu Heliosa na wyspie Rodos (III w. p.n.e.).

Najstarsze latarnie morskie w Europie zachodniej zostały zbudowane przez Rzymian w Dover, Boulogne i Ostii w I wieku n.e. Od początku XIX w., już na wszystkich ważnych szlakach żeglugowych widoczne były światła latarń morskich. Obecnie na świecie jest ich kilka tysięcy. Na polskim wybrzeżu znajduje się piętnaście czynnych latarń morskich.

Rokrocznie, w trzecią niedzielę sierpnia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich. Pomysłodawcą Międzynarodowego Dnia Latarni Morskich było brytyjskie Stowarzyszenie Latarników. Ustanowiło święto na cześć pierwszej ustawy o latarniach z 1789 roku uchwalonej przez Kongres Stanów Zjednoczonych. W Polsce święto jest obchodzone od 2001 roku.

PAP/kop
[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. Chelmowski 17.04.2018

  W swoim domu stworzył regionalne muzeum. Teraz jego dzieła niszczeją

  W tej niewielkiej kaszubskiej miejscowości trudno nie zauważyć przydrożnych kapliczek i drewnianych aniołów. Wyjątkowe muzeum stworzone przez jednego człowieka powstawało czterdzieści lat. Dziś potrzebuje pomocy, by jego dzieła przetrwały

 2. Forman140042018 14.04.2018

  Zmarł reżyser "Lotu nad kukułczym gniazdem". Miał 86 lat

  Nie żyje Milosz Forman, czeski reżyser o światowej sławie, twórca m.in. "Lotu nad kukułczym gniazdem" - powiadomiła w sobotę agencję CTK jego żona, Martina. Laureat Oskara zmarł nagle w piątek, po krótkiej chorobie, w Hartfort w stanie Connecticut w USA. Miał 86 lat

 3. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 4. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 5. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 6. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 7. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 8. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook