Jedynie prawda jest ciekawa


XI Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich

16.08.2013

Nocne zwiedzanie latarni morskich, spotkania z latarnikami, koncerty, wystawy, multimedialne prezentacje to niektóre atrakcje zaplanowane podczas nadchodzącego weekendu na polskim Wybrzeżu z okazji obchodzonego w niedzielę X Międzynarodowego Dnia Latarń Morskich.

Nocne zwiedzanie latarni morskich, spotkania z latarnikami, koncerty, wystawy, multimedialne prezentacje to niektóre atrakcje zaplanowane podczas nadchodzącego weekendu na polskim Wybrzeżu z okazji obchodzonego w niedzielę X Międzynarodowego Dnia Latarń Morskich.

Bogaty program przygotowano w Świnoujściu, gdzie stoi najwyższa polska latarnia morska i jedna z najwyższych na świecie.

Imprezę w Świnoujściu rozpocznie w sobotę tradycyjny korowód Neptuna. "Neptun, którzy w asyście swojej świty ze szczurów lądowych będzie robił prawdziwe wilki morskie" - opowiada Barbara Jurewicz, świnoujska latarniczka.

"Chrzest morski jest tradycyjnym elementem naszej imprezy i cieszy się olbrzymim powodzeniem" - dodaje.8 Flotylla Obrony Wybrzeża udostępniła w tym dniu jeden ze swoich okrętów do zwiedzania. Jednostka zacumuje niedaleko latarni.

W programie Dnia Latarń przewidziano też w sobotę Mistrzostwa w Biegu Wspinaczkowym na Latarnię Morską w Świnoujściu. W ubiegłym roku najlepszy zawodnik wbiegł na sam szczyt latarni w ciągu  jednej minuty i 48 sekund.

Atrakcją ma być możliwość podziwiania w sobotę zachodu słońca ze szczytu latarni punktualnie o godzinie 20.04.

Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich obchodzony jest także w innych latarniach polskiego Wybrzeża. Np. w Gąskach, gdzie latarnia w tym roku obchodzi swoje 135 urodziny,  w sobotę zaplanowano m.in. piknik i prezentację multimedialną o historii tamtejszej latarni.

W niedzielę  świętować będzie latarnia w Niechorzu. Latarnia cały dzień będzie udostępniona za darmo. Zaplanowano także nocne zwiedzanie latarni, koncert zespołu szantowego i zabawy rekreacyjne.

W godzinach od 21.00 do 24.00 będzie można zwiedzać w sobotę także latarnie w Gąskach, Darłowie, Jarosławcu i Ustce.

Na polskim Wybrzeżu stoi 15 latarń morskich.

Latarnia morska (bliza, baka, far, faros, torma) to stały znak nawigacyjny w postaci wieży, z umieszczonym na wierzchołku światłem o dużym natężeniu, zasięgu od kilku do kilkudziesięciu mil morskich i znanej charakterystyce światła, nie powtarzającej się w promieniu wielu mil morskich. Buduje się je na brzegach morskich, na wyspach, czasem bezpośrednio na dnie morskim.

W nocy latarnie morskie są identyfikowane na podstawie charakterystyki światła, która jest dokładnie opisana w tzw. locjach i spisach świateł, w dzień natomiast, na podstawie wyglądu tj. kształtu, konstrukcji, koloru wieży.

Źródło światła latarni morskiej umieszczone jest w wieńczącej wieżę przeszklonej kopule (jest to tzw. laterna) i zasilane teraz energią elektryczną. Dawniej używano innych źródeł światła np. drewna, węgla, nafty, oleju, gazu, smoły (np. latarnia morska na Helu była kiedyś opalana węglem i smołą).

M.in. dzięki latarniom można określać pozycję statku na wodach przybrzeżnych.

Najstarszymi znanymi latarniami morskimi były ognie płonące na specjalnych kolumnach w pobliżu wejścia do portu w Pireusie (IV wiek p.n.e.). Spośród znanych około dwudziestu latarni morskich w starożytności najsłynniejszymi były: latarnia na wyspie Faros u wejścia do Aleksandrii (zniszczona przez trzęsienie ziemi w XIV w.) i latarnia mająca postać posągu Heliosa na wyspie Rodos (III w. p.n.e.).

Najstarsze latarnie morskie w Europie zachodniej zostały zbudowane przez Rzymian w Dover, Boulogne i Ostii w I wieku n.e. Od początku XIX w., już na wszystkich ważnych szlakach żeglugowych widoczne były światła latarń morskich. Obecnie na świecie jest ich kilka tysięcy. Na polskim wybrzeżu znajduje się piętnaście czynnych latarń morskich.

Rokrocznie, w trzecią niedzielę sierpnia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich. Pomysłodawcą Międzynarodowego Dnia Latarni Morskich było brytyjskie Stowarzyszenie Latarników. Ustanowiło święto na cześć pierwszej ustawy o latarniach z 1789 roku uchwalonej przez Kongres Stanów Zjednoczonych. W Polsce święto jest obchodzone od 2001 roku.

PAP/kop
[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook