Jedynie prawda jest ciekawa


Wystawy o arystokracji

27.03.2016

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zaprezentuje wyjątkowe wystawy.

Wystawy poświęcone dzieciństwu i edukacji młodych arystokratów zaprezentuje w nowym sezonie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Muzeum mieści się w zespole pałacowo - parkowym, jednej z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce.

Pierwsza wystawa, której otwarcie w pałacowej Teatralni zaplanowano na kwiecień, nosić będzie tytuł "Bakalaureaty arystokraty".

"Pod tym archaicznym tytułem znanym z korespondencji archiwalnej, oznaczającym m.in. egzamin maturalny, chcemy pokazać dzieciństwo i okres edukacji młodych arystokratów i ziemian" - powiedziała kustosz muzeum Karolina Wilkowicz.

Wystawa ma ukazywać różne etapy dorastania i kształcenia w rodzinie Zamoyskich, a także osób z nią spokrewnionych i rodzin ziemiańskich. Obejmować będzie okres od czasów Jana Zamoyskiego (1542-1605), kanclerza wielkiego koronnego i założyciela Akademii Zamojskiej - pierwszej prywatnej uczelni, aż do pierwszej połowy XX w.

Na wystawie znajdą się m.in. portrety dzieci ich rysunki oraz eksponaty związane ze światem zabaw i rozrywek - część ekspozycji zostanie zaaranżowana na pokój dziecięcy z minionych wieków. Można będzie zobaczyć różne akcesoria do nauki m.in. kałamarze, a także korespondencję dotyczącą edukacji młodzieży.

"Chcemy pokazać edukację domową, artystyczną, wojskową, religijną, jakim podawane były te arystokratyczne i ziemiańskie dzieci" - zaznaczyła Wilkowicz.

1 czerwca, w Dzień Dziecka - zostanie otwarta wystawa pt. "Narysuję ci bajkę", na której prezentowane będą ilustracje z dawnych książek dla dzieci i młodzieży. Będą to wydawnictwa ze zbiorów biblioteki Zamoyskich w Kozłówce, ale też z innych instytucji i kolekcji prywatnych.

Wystawom towarzyszyć mają lekcje muzealne nawiązujące do tematyki dawnych gier i zabaw. Jesienią odbędzie się sesja naukowa poświęcona dzieciństwu i edukacji młodych ziemian i arystokratów.

W lipcu przy pałacowej kaplicy przygotowana będzie ekspozycja poświęcona prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu, upamiętniająca jego obecność i działalność w Kozłówce w latach 1940-1941.

Zespół pałacowo - parkowy w Kozłówce, dawna siedziba polskiego rodu Zamoyskich, to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce. Zbudowany został w XVIII w. w stylu późnego baroku, a na przełomie XIX i XX w. rozbudowany i urządzony przez pierwszego ordynata kozłowieckiego Konstantego Zamoyskiego.

Wnętrza pałacowe zachowały swój układ architektoniczny, wystrój i autentyczne wyposażenia. Zgromadzona tutaj kolekcja Zamoyskich liczy ponad 13 tys. obiektów - m.in. obrazy, meble, lustra, zastawy stołowe, biblioteka, instrumenty muzyczne. Pałac otoczony jest 20-hektarowym parkiem.

Obecnie mieści się tam Muzeum Zamoyskich, które jest popularnym miejscem wypoczynku mieszkańców Lubelszczyzny i cieszy się też dużym zainteresowaniem turystów. W ubiegłym sezonie miejsce to odwiedziło ok. 209 tys. osób.

mly/PAP

fot. [Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook