Jedynie prawda jest ciekawa


Wystawy o arystokracji

27.03.2016

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zaprezentuje wyjątkowe wystawy.

Wystawy poświęcone dzieciństwu i edukacji młodych arystokratów zaprezentuje w nowym sezonie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Muzeum mieści się w zespole pałacowo - parkowym, jednej z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce.

Pierwsza wystawa, której otwarcie w pałacowej Teatralni zaplanowano na kwiecień, nosić będzie tytuł "Bakalaureaty arystokraty".

"Pod tym archaicznym tytułem znanym z korespondencji archiwalnej, oznaczającym m.in. egzamin maturalny, chcemy pokazać dzieciństwo i okres edukacji młodych arystokratów i ziemian" - powiedziała kustosz muzeum Karolina Wilkowicz.

Wystawa ma ukazywać różne etapy dorastania i kształcenia w rodzinie Zamoyskich, a także osób z nią spokrewnionych i rodzin ziemiańskich. Obejmować będzie okres od czasów Jana Zamoyskiego (1542-1605), kanclerza wielkiego koronnego i założyciela Akademii Zamojskiej - pierwszej prywatnej uczelni, aż do pierwszej połowy XX w.

Na wystawie znajdą się m.in. portrety dzieci ich rysunki oraz eksponaty związane ze światem zabaw i rozrywek - część ekspozycji zostanie zaaranżowana na pokój dziecięcy z minionych wieków. Można będzie zobaczyć różne akcesoria do nauki m.in. kałamarze, a także korespondencję dotyczącą edukacji młodzieży.

"Chcemy pokazać edukację domową, artystyczną, wojskową, religijną, jakim podawane były te arystokratyczne i ziemiańskie dzieci" - zaznaczyła Wilkowicz.

1 czerwca, w Dzień Dziecka - zostanie otwarta wystawa pt. "Narysuję ci bajkę", na której prezentowane będą ilustracje z dawnych książek dla dzieci i młodzieży. Będą to wydawnictwa ze zbiorów biblioteki Zamoyskich w Kozłówce, ale też z innych instytucji i kolekcji prywatnych.

Wystawom towarzyszyć mają lekcje muzealne nawiązujące do tematyki dawnych gier i zabaw. Jesienią odbędzie się sesja naukowa poświęcona dzieciństwu i edukacji młodych ziemian i arystokratów.

W lipcu przy pałacowej kaplicy przygotowana będzie ekspozycja poświęcona prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu, upamiętniająca jego obecność i działalność w Kozłówce w latach 1940-1941.

Zespół pałacowo - parkowy w Kozłówce, dawna siedziba polskiego rodu Zamoyskich, to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce. Zbudowany został w XVIII w. w stylu późnego baroku, a na przełomie XIX i XX w. rozbudowany i urządzony przez pierwszego ordynata kozłowieckiego Konstantego Zamoyskiego.

Wnętrza pałacowe zachowały swój układ architektoniczny, wystrój i autentyczne wyposażenia. Zgromadzona tutaj kolekcja Zamoyskich liczy ponad 13 tys. obiektów - m.in. obrazy, meble, lustra, zastawy stołowe, biblioteka, instrumenty muzyczne. Pałac otoczony jest 20-hektarowym parkiem.

Obecnie mieści się tam Muzeum Zamoyskich, które jest popularnym miejscem wypoczynku mieszkańców Lubelszczyzny i cieszy się też dużym zainteresowaniem turystów. W ubiegłym sezonie miejsce to odwiedziło ok. 209 tys. osób.

mly/PAP

fot. [Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook