Jedynie prawda jest ciekawa


Wystawa "Wielcy Polacy" w Dowództwie Garnizonu Warszawa

07.07.2016

29 portretów wybitnych Polaków zaprezentowano na fasadzie budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa.

29 portretów wybranych polskich pisarzy, poetów, polityków, muzyków, naukowców i duchownych zaprezentowano w czwartek na fasadzie budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa. Składają się one na wystawę "Wielcy Polacy".

Wystawa, przygotowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej, stanowi jeden z elementów programu edukacyjno-kulturalnego szczytu NATO, który odbędzie się w dniach 8-9 lipca w Warszawie. Ekspozycja prezentowana będzie także podczas Światowych Dni Młodzieży.

"Polska ma bogatą historię, kultura polska i przeszłość nasza stanowi pewną imponującą całość, co mówię również jako historyk. Natomiast jest ona stosunkowo mało, czy wręcz zupełnie nieznana. W pewnej części przez nas samych - czasami sami ze zdumieniem dowiadujemy się o wielkich Polakach i ich dokonaniach, które miały miejsce przed dziesiątkami bądź setkami lat, ale przede wszystkim jest zupełnie nieznana poza granicami Polski" - powiedział podczas czwartkowego otwarcia wystawy prof. Wojciech Fałkowski, podsekretarz stanu MON.

Jak ocenił, polska kultura może mieć "siłę rażącą podobną do najlepszego wyposażenia armii". "To wielki ładunek intelektualny, estetyczny i emocjonalny. Mamy się czym chwalić. Postaci, jakie prezentuje ta galeria, którą otwiera król Kazimierz Wielki i królowa Jadwiga Andegaweńska, to szereg wybranych postaci, które obrazują atrakcyjność polskiej kultury i skłaniają nie tylko do dumy, ale także do refleksji nad naszymi dokonaniami sprzed wielu lat".

Wśród 29 plansz, prezentujących portrety najważniejszych postaci z historii Polski, znaleźli się m.in. poeci i pisarze Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Czesław Miłosz, Władysław Reymont, Stanisław Lem, Henryk Sienkiewicz, polityk - minister spraw zagranicznych i poseł na Sejm Roman Dmowski, duchowni - papież Jan Paweł II, ks. Jerzy Popiełuszko, św. Maksymilian Kolbe, naukowcy - Maria Skłodowska-Curie i Stefan Banach, astronom Mikołaj Kopernik, muzycy - Ignacy Jan Paderewski, Fryderyk Chopin czy kryptolog Marian Rejewski.

Do portretów słynnych Polaków, dołączono sentencje, wypowiedziane bądź przez nich samych, bądź które ktoś wypowiedział o nich, np. zdanie "podziwiam pani intelekt, energię i uczciwość", które Albert Einstein skierował do Marii Skłodowskiej-Curie czy sentencję "o tym, kto kim jest nie decyduje pieniądz", autorstwa Czesława Miłosza.

Wystawa kierowana jest do turystów, przechodniów mijających gmach Dowództwa Garnizonu przy Placu Piłsudskiego. "Chcemy, by zainteresowali się tym dorobkiem. Nie muszą padać na kolana od razu. Ale niech to uczynią po zapoznaniu się" - żartował Fałkowski.

Podobna wystawa, prezentowana w tych samych dniach na budynku Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa (al. Niepodległości 144); przedstawiać będzie portrety słynnych żołnierzy i dowódców. Wystawa będzie czynna do 29 lipca.

[fot. Facebook Dowództwa Garnizonu Warszawa]

(PAP)/este

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook