Jedynie prawda jest ciekawa

Wystawa "Wielcy Polacy" w Dowództwie Garnizonu Warszawa

07.07.2016

29 portretów wybitnych Polaków zaprezentowano na fasadzie budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa.

29 portretów wybranych polskich pisarzy, poetów, polityków, muzyków, naukowców i duchownych zaprezentowano w czwartek na fasadzie budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa. Składają się one na wystawę "Wielcy Polacy".

Wystawa, przygotowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej, stanowi jeden z elementów programu edukacyjno-kulturalnego szczytu NATO, który odbędzie się w dniach 8-9 lipca w Warszawie. Ekspozycja prezentowana będzie także podczas Światowych Dni Młodzieży.

"Polska ma bogatą historię, kultura polska i przeszłość nasza stanowi pewną imponującą całość, co mówię również jako historyk. Natomiast jest ona stosunkowo mało, czy wręcz zupełnie nieznana. W pewnej części przez nas samych - czasami sami ze zdumieniem dowiadujemy się o wielkich Polakach i ich dokonaniach, które miały miejsce przed dziesiątkami bądź setkami lat, ale przede wszystkim jest zupełnie nieznana poza granicami Polski" - powiedział podczas czwartkowego otwarcia wystawy prof. Wojciech Fałkowski, podsekretarz stanu MON.

Jak ocenił, polska kultura może mieć "siłę rażącą podobną do najlepszego wyposażenia armii". "To wielki ładunek intelektualny, estetyczny i emocjonalny. Mamy się czym chwalić. Postaci, jakie prezentuje ta galeria, którą otwiera król Kazimierz Wielki i królowa Jadwiga Andegaweńska, to szereg wybranych postaci, które obrazują atrakcyjność polskiej kultury i skłaniają nie tylko do dumy, ale także do refleksji nad naszymi dokonaniami sprzed wielu lat".

Wśród 29 plansz, prezentujących portrety najważniejszych postaci z historii Polski, znaleźli się m.in. poeci i pisarze Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Czesław Miłosz, Władysław Reymont, Stanisław Lem, Henryk Sienkiewicz, polityk - minister spraw zagranicznych i poseł na Sejm Roman Dmowski, duchowni - papież Jan Paweł II, ks. Jerzy Popiełuszko, św. Maksymilian Kolbe, naukowcy - Maria Skłodowska-Curie i Stefan Banach, astronom Mikołaj Kopernik, muzycy - Ignacy Jan Paderewski, Fryderyk Chopin czy kryptolog Marian Rejewski.

Do portretów słynnych Polaków, dołączono sentencje, wypowiedziane bądź przez nich samych, bądź które ktoś wypowiedział o nich, np. zdanie "podziwiam pani intelekt, energię i uczciwość", które Albert Einstein skierował do Marii Skłodowskiej-Curie czy sentencję "o tym, kto kim jest nie decyduje pieniądz", autorstwa Czesława Miłosza.

Wystawa kierowana jest do turystów, przechodniów mijających gmach Dowództwa Garnizonu przy Placu Piłsudskiego. "Chcemy, by zainteresowali się tym dorobkiem. Nie muszą padać na kolana od razu. Ale niech to uczynią po zapoznaniu się" - żartował Fałkowski.

Podobna wystawa, prezentowana w tych samych dniach na budynku Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa (al. Niepodległości 144); przedstawiać będzie portrety słynnych żołnierzy i dowódców. Wystawa będzie czynna do 29 lipca.

[fot. Facebook Dowództwa Garnizonu Warszawa]

(PAP)/este

Warto poczytać

 1. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 2. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 3. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 4. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

 5. Gintrowskivimeo 20.10.2017

  Brakuje teraz jego głosu i rozsądku. 5 lat temu zmarł Przemysław Gintrowski

  5 lat temu, 20 października 2012 r. zmarł Przemysław Gintrowski - bard, kompozytor i muzyk. Stworzył muzykę filmową m.in. do "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy i "Zmienników" Stanisława Barei. Wraz z J. Kaczmarskim i Z. Łapińskim na podstawie utworu Lluisa Llacha skomponowali "Mury".

 6. Krakowskaszkolaekonomiczna 11.10.2017

  Przypomnieć o krakowskiej szkole ekonomicznej

  Byli dobrze pojętymi patriotami, Adam Krzyżanowski przez całą drugą wojnę światową działał w konspiracji - tłumaczy w rozmowie ze stefczyk.info dr Marcin Chmielowski, autor filmu o zapomnianych polskich ekonomistach

 7. hafner29092018 29.09.2017

  Słynny skandalista na końcu wywinął największy numer. I to już po śmierci!

  Jeszcze cztery lata temu jego majątek wyceniany był na ponad czterdzieści trzy miliony dolarów. Ile z tego przypadnie jego młodszej o 61 lat żonie?

 8. historia26092017 27.09.2017

  Animowany serial idealnie podsumował niemiecką politykę historyczną. To trzeba zobaczyć!

  W jednym z odcinków Family Guy'a internauci odnaleźli niezwykłą scenę, która idealnie podsumowuje niemiecką politykę historyczną.

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook