Jedynie prawda jest ciekawa

Wystawa "Wielcy Polacy" w Dowództwie Garnizonu Warszawa

07.07.2016

29 portretów wybitnych Polaków zaprezentowano na fasadzie budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa.

29 portretów wybranych polskich pisarzy, poetów, polityków, muzyków, naukowców i duchownych zaprezentowano w czwartek na fasadzie budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa. Składają się one na wystawę "Wielcy Polacy".

Wystawa, przygotowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej, stanowi jeden z elementów programu edukacyjno-kulturalnego szczytu NATO, który odbędzie się w dniach 8-9 lipca w Warszawie. Ekspozycja prezentowana będzie także podczas Światowych Dni Młodzieży.

"Polska ma bogatą historię, kultura polska i przeszłość nasza stanowi pewną imponującą całość, co mówię również jako historyk. Natomiast jest ona stosunkowo mało, czy wręcz zupełnie nieznana. W pewnej części przez nas samych - czasami sami ze zdumieniem dowiadujemy się o wielkich Polakach i ich dokonaniach, które miały miejsce przed dziesiątkami bądź setkami lat, ale przede wszystkim jest zupełnie nieznana poza granicami Polski" - powiedział podczas czwartkowego otwarcia wystawy prof. Wojciech Fałkowski, podsekretarz stanu MON.

Jak ocenił, polska kultura może mieć "siłę rażącą podobną do najlepszego wyposażenia armii". "To wielki ładunek intelektualny, estetyczny i emocjonalny. Mamy się czym chwalić. Postaci, jakie prezentuje ta galeria, którą otwiera król Kazimierz Wielki i królowa Jadwiga Andegaweńska, to szereg wybranych postaci, które obrazują atrakcyjność polskiej kultury i skłaniają nie tylko do dumy, ale także do refleksji nad naszymi dokonaniami sprzed wielu lat".

Wśród 29 plansz, prezentujących portrety najważniejszych postaci z historii Polski, znaleźli się m.in. poeci i pisarze Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Czesław Miłosz, Władysław Reymont, Stanisław Lem, Henryk Sienkiewicz, polityk - minister spraw zagranicznych i poseł na Sejm Roman Dmowski, duchowni - papież Jan Paweł II, ks. Jerzy Popiełuszko, św. Maksymilian Kolbe, naukowcy - Maria Skłodowska-Curie i Stefan Banach, astronom Mikołaj Kopernik, muzycy - Ignacy Jan Paderewski, Fryderyk Chopin czy kryptolog Marian Rejewski.

Do portretów słynnych Polaków, dołączono sentencje, wypowiedziane bądź przez nich samych, bądź które ktoś wypowiedział o nich, np. zdanie "podziwiam pani intelekt, energię i uczciwość", które Albert Einstein skierował do Marii Skłodowskiej-Curie czy sentencję "o tym, kto kim jest nie decyduje pieniądz", autorstwa Czesława Miłosza.

Wystawa kierowana jest do turystów, przechodniów mijających gmach Dowództwa Garnizonu przy Placu Piłsudskiego. "Chcemy, by zainteresowali się tym dorobkiem. Nie muszą padać na kolana od razu. Ale niech to uczynią po zapoznaniu się" - żartował Fałkowski.

Podobna wystawa, prezentowana w tych samych dniach na budynku Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa (al. Niepodległości 144); przedstawiać będzie portrety słynnych żołnierzy i dowódców. Wystawa będzie czynna do 29 lipca.

[fot. Facebook Dowództwa Garnizonu Warszawa]

(PAP)/este

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook